کارگروه‌های تحقیق و تفحص از شهرداری آبادان کار خود را آغاز کردند

نماینده آبادان در مجلس گفت: کارگروه‌های حسابداری و مالی، عمرانی و شهرسازی و کارگروه قضایی به‌منظور تحقیق و تفحص از شهرداری آبادان در محل این شهرداری مستقر شده و کار خود را آغاز کردند.

جلیل مختار اظهار داشت: در ماه‌های گذشته بحث تحقیق و تفحص از شهرداری آبادان را در مجلس به تصویب رساندیم که بعد از تأیید حکم آن، محلی در شهرداری آبادان برای این کار در نظر گرفته شد.

وی افزود: این محل به‌منظور استقرار تیم تحقیق و تفحص و دریافت اطلاعات برای پیش برد کار در نظر گرفته شد و هم‌اکنون نیز تیم تحقیق و تفحص فعال است.

نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کارگروه‌هایی به همین منظور در نظر گرفته‌ شده است، گفت: 3 کارگروه در این خصوص مشغول به‌کار هستند و هر کدام به فراخور حوزه خود اطلاعات را دریافت کرده و با قانون تطبیق می‌دهد.

 

مختار افزود: کارگروه مالی و اداری موارد مرتبط با مسائل مالی، درآمد و هزینه‌های جاری را بررسی می‌کند و با ارتباط گرفتن با بخش‌های مختلف مالی شهرداری و در صورت لزوم با ارگان‌های دیگر اطلاعات این حوزه را دریافت و بررسی می‌کند.

وی اظهار کرد: کارگروه دوم کارگروه شهرسازی و عمرانی است که موارد مرتبط با مسائل عمرانی، شهرسازی و ساخت‌وساز را بررسی می‌کند و اطلاعات موردنیاز در این حوزه در طرح تحقیق و تفحص را تأمین می‌کند.

نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی افزود: سومین کارگروه نیز کارگروه حقوقی و قضایی است که کار اصلی آن تطبیق اطلاعات با قوانین و پیگیری مسائل قضایی و قانونی مرتبط است.

مختار گفت: همچنین یک کارگروه مرکزی نیز وجود دارد که اطلاعات دریافت شده از دیگر کارگروه‌ها را دریافت و مجدد پردازش می‌کند و کار جمع‌بندی و ارائه گزارش نیز با این کارگروه است.

وی بیان کرد: کارشناسان خبره‌ای توسط دیوان محاسبات کشور به ما معرفی شدند که این کارشناسان کمک خوبی به بهبود و پیشرفت کار می‌کنند تا درنهایت فرایندهای قانونی مورد نیاز طی شود و نتیجه را به کمیسیون مربوطه در مجلس ارائه داده و درنهایت به صحن علنی مجلس ببریم.

 

مختار با اشاره به سفر رئیس شرکت شهرک‌های صنعتی کشور به منطقه آزاد اروند، عنوان کرد: شهرک‌های صنعتی در مناطق آزاد می‌توانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی را ایجاد کنند.

نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی افزود: ما نیز باید تلاش کنیم تا این امر محقق شود و یکی از روش‌های کمک به این آن، تسهیل قوانین برای فعالیت در شهرک‌های صنعتی است.

وی با اشاره به ماده 10 قانون مالیات مستقیم، اعلام کرد: یکی از شروط این قانون برای مناطق آزاد محصور بودن شهرک صنعتی و دوم داشتن تراز مثبت است و چنانچه این موارد محقق شوند می‌توانیم شهرک‌های صنعتی را از پرداخت مالیات بر ارزش‌ افزوده معاف کنیم.

مختار عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان منطقه آزاد اروند در خصوص بحث اصلاح معابر، آسفالت معابر، پیاده‌روسازی و ایجاد تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی و حل برخی از مشکلات شهرک‌های صنعتی منطقه منعقد شد.

نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی افزود: تقویت شهرک‌های صنعتی به‌واسطه تقویت زیرساخت‌ها و تسهیل قوانین می‌تواند کمک مؤثری به رونق آن‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد اروند شود.

وی با اشاره به طرح سؤال از وزیر اقتصاد، بیان کرد: من طرح سؤالی از وزیر اقتصاد مبنی بر عدم استقرار گمرک در دروازه‌های ورودی منطقه آزاد اروند را انجام دادم.

مختار گفت: در روزهای گذشته جلسه‌ای با خاندوزی، وزیر اقتصاد داشتیم و قرار شد زیرساخت‌های لازم مثل باسکول، ایکس ری و موارد لازم را فراهم کنند و بعد از جمع‌بندی و با مشارکت 50 درصدی بین گمرک و سازمان منطقه آزاد اروند کار انجام شود.