سومین نشست بررسی طرح توسعه خرمشهر و آبان برگزار شد

سومین نشست بررسی «طرح توسعه شهرهای خرمشهر و آبادان» به منظور نهایی شدن این طرح، امروز سه‌شنبه به ریاست معاون اجرایی رئیس‌جمهور و با حضور صادق خلیلیان استاندار خوزستان و محمدرضا اسکندری مدیرعامل سازمان منطقه‌آزاد اروند برگزار شد.

«سید صولت مرتضوی» در حاشیه این نشست که در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: رئیس‌جمهور ٢٧ اسفند سال گذشته در سفر پروژه‌ای به استان خوزستان دستور داد تا طرحی جامع برای توسعه خرمشهر و آبادان تدوین شود و این مأموریت به معاونت اجرایی تفویض شد که بلافاصله پس از این دستور، فروردین ماه نخستین کارگروه این طرح در تهران و دومین نشست آن هم خرداد ماه امسال در فرمانداری آبادان برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: طرح‌های توسعه‌ای مبنی بر نیازهای هر منطقه است که برای آن باید روش‌های تأمین منابع تعریف شود و طرح توسعه شهرهای خرمشهر و آبادان هم می‌تواند محور توسعه این دو شهر مهم و استراتژیک باشد.

در سومین نشست بررسی توسعه شهرهای خرمشهر و آبادان، در خصوص اصلاح شبکه آب، عمران شهری، مدیریت شهری، تعریف طرح‌ها و تجهیز منابع بحث، تبادل نظر و تصمیم‌گیری شد.

 

معاون‌ اجرایی رئیس‌جمهور، پیش‌تر ١٧ خرداد به آبادان سفر کرد تا با بررسی طرح‌های توسعه‌ای با حضور استاندار، مدیران و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی منطقه به ویرایش نهایی این طرح برسند؛ این طرح‌ها در چند بخش دسته‌بندی شده‌اند: نخست، طرح‌هایی که نیاز به منابع عمرانی دارند و اعتبارات لازم برای آنها از محل منابع عمومی و دیگر منابع دستگاه‌های اجرایی و کمک‌های منطقه آزاد اروند و استانی تأمین می‌شوند تا طرح‌ها در یک بازه زمانی پنج ساله تکمیل شوند.

مرتضوی این را هم گفته که در حوزه اشتغال و مسکن نیز برای تأمین زمین و تسهیلات پیش‌بینی خواهد شد و برای اشتغال‌زایی که نیازمند سرمایه‌گذاری است، به دستگاه‌های مختلف اجرایی و حاکمیتی توصیه شده نسبت به سرمایه‌گذاری صنعت در بخش کشاورزی و سایر بخش‌ها مساعدت کنند و تسهیلات لازم هم برای اشتغال خُرد و کلان بررسی شد تا با کمک بانک‌های عامل تسهیلات مورد نیاز پیش‌بینی و پرداخت شود. در حوزه ازدواج جوانان هم تصمیمات خوبی برای پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت اتخاذ می‌شود.

وی اضافه کرده بود که به‌طور قطع ما طرح توسعه این دو شهر را در آینده نزدیک تصویب و برای اجرا ابلاغ می‌کنیم و از همین امسال ان‌شاءالله منابع لازم پیش‌بینی و در اختیار استان قرار خواهد گرفت تا مردم هرچه‌سریع‌تر شاهد برکات این مصوبات باشند.

نوشتن دیدگاه