عملیات احداث پارک گیاه شناسی در آبادان آغاز شد

به مناسبت روز زمین پاک عملیات احداث پارک گیاه شناسی و تولید کود کمپوست از پسماند شهری در آبادان آغاز شد.

شهردار آبادان روز پنجشنبه در این این آیین گفت: اسفند ماه سال گذشته علاوه بر کاشت نهال، برای نخستین بار در حرکتی علمی و هوشمند نخل های مثمر و جوان کاشته شد به شکلی که پیش از آنکه نخل ها از زمین و یا مزرعه مربوطه جداسازی شوند مورد معاینه و بررسی دقیق کارشناسان این رشته قرار گرفتند و کشت شدند.

محمودرضا شیرازی افزود: خوشبختانه سازمان سیما و منظر شهری آبادان برنامه های متنوعی را در سطح شهر اجرا کرده که کاشت و توزیع صدها نهال میان شهروندان به عنوان حرکتی پسندیده و نهادینه شده در حوزه فضای سبز شهری از جمله برنامه های این سازمان است.

وی ادامه داد: از آنجایی که آبادان شهری صنعتی است توجه به حوزه فضای سبز امری ضروری است.

شیرازی با اشاره به برخورداری آبادان از ۲۸۰ هکتار فضای سبز، بیان کرد: در حال حاضر سرانه فضای سبز شهر آبادان ۱۶ مترمربع است که باید به ۲۴ مترمربع به ازای هر شهروند برسد زیرا پالایشگاه، پروژه در حال ساخت فاز ۲ در کنار آن و شرکتهای وابسته به شستا مانند پاسارگاد، پتروشیمی و دیگر شرکتها در قلب شهر و در جوار پالایشگاه قرار دارند.

شهردار آبادان یکی از اهداف این شهرداری را استفاده از گونه های مثمر دانست و گفت: در کنار نخل، کاشت زیتون را داشتیم و امروز نیز قلمه ۲۰ نوع گیاه مثمر جدید از جمله انگور، انجیر و دیگر گیاهان توسط سازمان سیما منظر شهری از قطب های کشاورزی خوزستان نظیر رامهرمز، دزفول و اندیمشک جذب و در آبادان کاشته شد.

 

خرید بیش از یک هزار باکس زباله

شهردار آبادان اظهارداشت: در ایام عید مناقصه برای خرید باکس های زباله انجام شد که طی آن بیش از یک هزار باکس زباله خریداری و امروز حداقل ۴۰۰ باکس در میان محلات، مراکز و خیابان‌هایی که نیاز داشتند، توزیع شد.

وی با بیان اینکه کار راه اندازی سایت پردازش پسماند و کارخانه تفکیک زباله در مقصد در حال انجام است، افزود: عملیات احداث کارخانه تولید کود کمپوست در کنار سایت پردازش زباله‌ها در حال انجام است.

شیرازی گفت: پس از ورود و تخلیه زباله ها به سایت پردازش، زباله خشک و تر از یکدیگر تفکیک می شوند و به این ترتیب ۳۰ درصد از حجم زباله کم می شود و مانده آن به محل دفن زباله می رود.

وی افزود: با توجه به ظرفیت ۱۵۰ تنی سایت پردازش زباله در هر شیفت کاری در شبانه روز با راه اندازی کارخانه کمپوست با ظرفیت ۵۰ تن در روز آن ۷۰ درصد از زباله هایی که باقی می ماند به کمپوست تبدیل می شوند.

وی افزود: در حال حاضر محل کارخانه کود کمپوست در جوار سایت پردازش پسماند خریداری شده و در حال تجهیز و نصب دستگاهها است که امروز هم نصب آن آغاز می‌شود.

 

نخاله ریختن چالش جدی شهر آبادان

شهردار آبادان گفت: در تلاش برای ادامه و توسعه اقدامات زیست محیطی در شهر آبادان هستیم به امید اینکه شهری پاک و زیبا داشته باشیم و در این مسیر به مشارکت شهروندان به طور جدی نیاز داریم.

وی از نخاله ریختن به عنوان چالش جدی شهر آبادان نام برد و افزود: موضوع نخاله ریزها بسیار مهم بوده و نخاله ریختن در جای جای شهر یکی از چالش های جدی شهری آبادان است که با انجام اقدامات فرهنگی و بازدارندگی در تلاش برای رفع این مشکل هستیم.

نوشتن دیدگاه