حلقه گذاری جوجه فلامينگوها در خورهای آبادان

41 قطعه جوجه فلامينگو در خورهاي آبادان با حضور كارشناسان اداره كل محيط زيست استان خوزستان حلقه گذاري شدند.

رئيس اداره محيط زيست آبادان گفت: طي برنامه ريزي و پايش مكرر كلني جوجه هاي فلامينگو طي زمستان و بهار سال جاري در خورهاي آبادان 41 قطعه جوجه فلامينگو حلقه گذاري شد.

سيد احمد موسوي آزاد افزود: طي سرشماري صورت گرفته دو هزار و 685 قطعه فلامينگو در 11 كلني، لانه سازي، تخمگذاري و جوجه آوري كردند.

وي اظهار داشت: حلقه گذاري پرندگان جامعه هدف به منظور شناسايي وضعيت زندگي پرندگان، شناسايي مسيرهاي مهاجرت، تنوع و بعد زيستگاهي، طول عمر و خطراتي كه آنها را تهديد مي كند، انجام مي شود.

 

فلامينگوها از شناخته شده ترين پرندگان جهان هستند كه به دليل رنگ پرهايشان مشهورند و در ايران نيز به نام مرغ حسيني و مرغ آتش و در شهرستان آبادان به مرزل معروف است.

فلامينگوها در 31 كشور جهان در درياچه هاي كم عمق، باتلاق هاي جنگل هاي حرا و جزاير شني آفريقا، آسيا، اروپا و آمريكا زندگي كرده و از حلزون و گياهان آبي تغذيه مي كنند و به صورت دست جمعي و در دسته هاي چند هزارتايي زندگي مي كنند.

اين پرنده كه در شمار پرندگان حفاظت شده قرار دارد در منطقه اي از حورهاي آبادان و در نزديكي تالاب بين المللي شادگان زندگي مي كنند.

يك سوم از 327 هزار هكتار از تالاب بين المللي شادگان در حوزه اسحفاظي شهرستان آبادان است و همه ساله از 15 دي ماه تا پنجم بهمن سرشماري از پرندگان موجود در منطقه انجام مي شود.

رييس اداره محيط زيست آبادان گفت: فلامينگو با هوشياري بالا در منطقه اي امن لانه اي گلين براي تخمگذاري مي سازد و سالي يكبار اقدام به جفتگيري مي كند.

وي افزود: بيشتر فلامينگوهاي ماده يك تخم در لانه مي گذارد و فلامينگوي نر و ماده هر دو به نوبت روي تخم مي خوابد تا پس از 30 تا 35 روز جوجه از تخم بيرون مي آيد.

موسوي آزاد افزود: جوجه فلامينگو پس از پنج روز لانه را ترك كرده و به گروه فلامينگوهاي جوجه مي پيوندد و در محيط طبيعي از ۱۵ تا ۲۰ سال زندگي مي كند.

وي گفت: رژيم غذايي فلامينگو سخت پوستي به نام آرتميا مي باشد كه مناطق تالاب شادگان به وفور موجود است.

تالاب بين المللي شادگان يكي از تالاب هاي بزرگ ايران است كه در جنوب غربي ايران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع است.

نوشتن دیدگاه