ایجاد شهر لجستیک در اقتصادی ترین نقطه منطقه آزاد اروند

مدیر شهرسازی و اطلاعات جغرافیایی سازمان منطقه آزاد اروند از ایجاد یک شهر لجستیک در مرز تجاری شلمچه خبر داد.

مجید رحیمی در اولین نشست هم اندیشی برگزاری مسابقه طراحی دروازه ورودی منطقه آزاد اروند در مرز شلمچه که با حضور اسماعیل زمانی مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره سازمان، مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از صاحب نظران عرصه معماری و شهرسازی در تهران برگزار شد، گفت: توسعه شهرهای آبادان و خرمشهر با توجه با اینکه جنگ تحمیلی را از سر گذرانده با تشکیل منطقه آزاد اروند ادامه دارد و اگر شرایط خاص این دو شهر نبود هم اکنون آبادان و خرمشهر جزو کلان شهرهای کشور محسوب می شدند.

وی ضمن تاکید بر توسعه پایدار و همه جانبه در منطقه آزاد اروند افزود: مرز تجاری شلمچه، از استراتژیک ترین بخش های محدوده منطقه آزاد اروند محسوب می شود. چرا که شلمچه، دسترس ترین جایگاه و منطقه برای ورود به بازار مستعد کشور همسایه، عراق است.

حجم مبادلات تجاری و صادرات از این مرز به کشور عراق بسیار بالاست و ما را بر آن داشت تا دروازه ورودی منطقه آزاد اروند را از این خاستگاه و نماد اقتصادی منطقه، آغاز نماییم.

این در حالی است که مرز تجاری شلمچه همه ساله با حجم وسیعی از تردد زائران حسینی و کاروان های راهیان نور مواجه است و این مسئله، از مزیت های بسیار مهم اروند در بخش توسعه گردشگری و توریسم به شمار می آید.

رحیمی در خصوص طراحی دروازه ورودی منطقه آزاد اروند در مرز شلمچه عنوان کرد: این دروازه نسبت به سایر دروازه های در حال ساخت در منطقه و مبادی ورودی شهرهای آبادان و خرمشهر ویژگی مضاعف دارد. این ورودی، دروازه ای برای تبادل فرهنگ ها، مبادلات تجاری و اقتصادی میان دو کشور ایران و عراق خواهد بود.

بر این مبنا، طراحی و معماری آن نیز منحصر به فرد است. اولین نشست هم اندیشی هیئت داوران مسابقه دروازه و عرصه ورودی منطقه آزاد اروند در مرز شلمچه در تهران برگزار گردید.

هیئت داوران این مسابقه را ایرج کلانتری، کامران افشار نادری، کاوه رستم پور، امیر حسین طاهری و مجید ملا نوروزی که از فعالان فرهنگ، هنرهای تجسمی و معماری کشور هستند تشکیل می دهند.

نوشتن دیدگاه