انتقاد نمایندگان مجلس در واکنش به واگذاری آزمایشگاه منطقه آزاد اروند

 

مولوی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که ساختمان آزمایشگاه سازمان غذا و دارو به پردیس تربیت مدرس با اجازه کی و با کدام منطق واگذاری است؟ گفت: ما به عنوان نماینده‌های مردم با این کار به شدت مخالف هستیم و مخالفت خود را به صراحت به مقامات بالا اعلام کرده و می کنیم.

سید محمد مولوی نماینده مردم آبادان با انتقاد از برنامه‌های منطقه آزاد اروند در واگذاری ساختمان‌های این سازمان افزود: بدون هیچ منطق و کار کارشناسی و به صورت احساسی بحث فروش ساختمان فعلی منطقه آزاد اروند را مطرح کردند و قرار است میلیارد‌ها هزینه جدید برای آماده سازی ساختمان رها شده قبلی خود، به این منطقه تحمیل کنند!

وی خاطرنشان کرد: جدیدا نیز شنیده شده بدون هماهنگی قبلی دبیر شورایعالی مناطق آزاد، بذل و بخشش کرده اند و ساختمان آزمایشگاه سازمان غذا و دارو را به پردیس دانشگاه تربیت مدرس تهران واگذار کرده اند!

ما مخالف توسعه مراکز آموزشی در آبادان نیستیم، اما چرا با داشته‌های ما و واگذاری ساختمان‌های این و آن این اتفاق باید بیفتد!

نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد: ساختمان فعلی منطقه آزاد اروند را نیز قرار است به بهانه ایجاد مرکز بین المللی به دانشگاه آزاد بدهند که فاقد توجیه عقلی و منطقی است مگر چقدر امکان جذب دانشجوی خارجی وجود دارد که ساختمان با این وسعت را به آن اختصاص می دهند؟

مولوی تاکید کرد: تمام این اقدامات صرفا یک تصمیمات احساسی و فاقد پشتوانه منطقی و عقلی است و قطعا ما در مقابل این تصمیمات نادرست خواهیم ایستاد.

وی یادآور شد: سعید محمد در روز‌های آخر حضور خود در قرارگاه خاتم، به بهانه عمران و آسفالت معابر تفاهم نامه گرفتن زمین‌های مهم آبادان و خرمشهر در مقابل این کار را بست، اما جدیدا که خود دبیر شورایعالی مناطق آزاد شد از این اقدام منطقه آزاد گلایه می کند که چگونه زمین‌های بکر شهر‌ها را به حراج گذاشتند!

نماینده مردم آبادان خاطرنشان کرد: ما به مردم قول می دهیم از تمام ظرفیت‌ها و ابزار قانونی خود برای مقابله با این تصمیمات غلط استفاده کنیم و در برابر این روند نادرست با قدرت می ایستیم.

 

مختار دیگر نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی هم با طرح این پرسش که آیا تهاتر کردن ساختمان منطقه آزاد اروند با ساختمانی در تهران خدمت به مردم آبادان است؟ گفت: چه کسی به شما اجازه داده است اموال مردم آبادان و خرمشهر را به حراج بگذارید؟! مگر مشکل مردم آبادان و خرمشهر افزایش ظرفیت دانشگاه هاست مگر ظرفیت خالی دانشگاه‌های موجود را نمی بینید؟ وزیر اقتصاد باید در صحن علنی مجلس پاسخگوی این اقدامات عجیب و غریب باشد.

جلیل مختار با انتقاد از اقدامات غیر کارشناسی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در واگذاری املاک منطقه آزاد اروند گفت: آقایان می‌آیند ساختمان جدید منطقه آزاد اروند را با ساختمانی در تهران با دانشگاه آزاد تهاتر می کنند و اسم آن را خدمت به مردم آبادان و خرمشهر می گذارند داشتن ساختمان در تهران خدمت به مردم آبادان و خرمشهر است؟

وی با انتقاد از موضوع واگذاری ساختمان منطقه آزاد اروند به دانشگاه آزاد گفت: مدیران مناطق آزاد پاسخ دهند مگر الان مشکل مردم آبادان و خرمشهر افزایش ظرفیت دانشگاه هاست آیا ظرفیت خالی دانشگاه‌های موجود را نمی بینید؟ ساختمان‌های بلااستفاده دانشگاه آزاد در خرمشهر و آبادان را بروید ببینید.

نماینده مردم آبادان تصریح کرد: چه کسی به شما اجازه داده است اموال مردم آبادان و خرمشهر را به حراج بگذارید؟

عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از روند مدیریتی در مناطق آزاد گفت: آقایان بنا بود در مدیریت مناطق آزاد به دنبال ظرفیت سازی جهت افزایش درامد باشند نه اینکه با حراج املاک مناطق، مدیریت کنند؟ دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد بیاید به مردم بگوید چه برنامه‌ای برای افزایش درامد مناطق آزاد دارد و برای افزایش اشتغال و تولید در مناطق آزاد نیز قرار است چکار کند؟

مختار گفت: مردم آبادان و خرمشهر در بدترین شرایط عمرانی و کمبود بدیهی‌ترین امکانات رفاهی از جمله آسفالت و … قرار دارند، اما آقایان به دنبال واگذاری املاک و دارایی های مردم به دانشگاه ها هستند!

وی افزود: انتظار جدی داریم رسانه ها، بزرگان و ائمه جمعه نسبت به این وضعیت و اتفاقات ساکت ننشینند و با روند فعلی مقابله کنند.

نماینده مردم آبادان خاطرنشان کرد: ما قطعا از وزیر اقتصاد طرح سوال خواهیم داشت و در صحن علنی مجلس از حق مردم آبادان و خرمشهر قاطعانه دفاع خواهیم کرد و وزیر بایستی پاسخگوی این اقدامات عجیب و غریب باشد. اگر یار نیستید بار هم نباشید!

 

سید مجتبی محفوظی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: به عنوان وکیل مردم هرگز اجازه دست درازی به داشته‌های آبادان و بازی با سلامت آنان را نمی‌دهیم و مدیرعامل منطقه آزاد اروند باید در این مورد به مردم پاسخ دهد.

سید مجتبی محفوظی با اظهار تاسف از این اقدام گفت: پس از اطلاع بلافاصله این موضوع را پیگیری و با خلیلیان استاندار خوزستان، غفاری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، گروسی معاون حقوقی و امور مجلس دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و دیگر نمایندگان صحبت کردم و توقف فوری این روند بی‌قانونی و واگذاری ساختمان غذا و دارو به پردیس دانشگاه تربیت مدرس را خواستار شدم.

نماینده مردم آبادان ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع و مطالبه جدی مردم شریف آبادان، انتظار می‌رود با این بی‌عدالتی و بی‌تدبیری، برخورد قانونی با این طمع‌ورزی‌ها صورت پذیرد چرا که از دولت رئیسی جز اجرای عدالت انتظاری نیست.

محفوظی با اشاره به اینکه مردم از این موضوع ناراضی هستند افزود: آقایان چگونه خود را دلسوز مردم آبادان می‌دانند در حالی که این اقدام مستقیما سلامت شهروندان جنوب غرب خوزستان را هدف گرفته است!

 

سید لفته احمدنژاد نماینده مردم خرمشهر هم با انتقاد از سیاست مناطق ازاد در واگذاری املاک و زمین‌ها گفت: واگذاری املاک منطقه آزاد اروند غیر اصولی و بر خلاف منافع و مصالح مردم است.

وی با انتقاد از واگذاری ساختمان آزمایشگاه سازمان غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آبادان به پردیس دانشگاه تربیت مدرس تهران افزود: در حال حاضر ظرفیت زیادی از مراکز دانشگاهی ابادان و خرمشهر بلااستفاده است و معلوم نیست املاک خوب منطقه آزاد اروند به دانشگاه‌ها با چه منطق و توجیهی در حال واگذاری است.

نماینده مردم خرمشهر خاطر نشان کرد: امروز توافق خوبی بین نمایندگان آبادان و خرمشهر برای مقابله با این اقدامات انجام شد و وزیر اقتصاد بایستی در مجلس پاسخگوی این اقدامات باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: منطقه آزاد اروند بجای سیاست واگذاری و بدل و بخشش املاک موجود که سرمایه مردم است، به دنبال ایجاد ظرفیت‌های جدید در شهر‌های آبادان و خرمشهر باشد و برای عمران و آبادانی این دو شهر چاره اندیشی کند.

نوشتن دیدگاه