آبادان و مشکل بی پایانی به نام پس زدگی فاضلاب

 

پس زدگی فاضلاب از یک سو و سرریز شدن جوی‌های دفع آب‌های سطحی از سوی دیگر در وضعیت قرمز کرونایی نگرانی شهروندان آبادانی را به دنبال داشته است، نگرانی که با وجود وعده های مکرر مسئولان ذیربط برای حل آن گویا پایانی ندارد.

یکی از عمده‌ترین مشکلات شهری آبادان مشکل دفع فاضلاب به خصوص در مناطق حاشیه‌ شهر است چرا که شبکه فاضلاب به طور کامل در این مناطق اجرا نشده است. از سویی انباشت فاضلاب در کوچه ها و معابر و بوی نامطبوع ناشی از آن به مشکل دیرینه مردم آبادان تبدیل شده است.

یک شهروند ساکن در ایستگاه ۱۲ ذوالفقاری آبادان گفت:سرریز فاضلاب در برخی خیابان‌های شهر علاوه بر مشکلات زیست محیطی و آلودگی ناشی از آن چهره این شهر را بسیار زشت کرده است.

حکیم مطوری افزود: خیابان‌های زیادی در آبادان با معضل گرفتگی و سرزیر فاضلاب مواجه اند، مردم آبادان سال‌ها است با مشکلات عدیده‌ای همچون نامناسب بودن شبکه آبرسانی، برق، فاضلاب و گاز دست و پنجه نرم می‌کنند که با وجود گذشت سالها از پایان جنگ تحمیلی هنوز این مشکلات برطرف نشده اند.

هدا صابری ساکن بهمن پنج نیز گفت: سرریز شدن فاضلاب در کوچه و خیابان‌های منطقه بهمن تردد اهالی را مشکل کرده است ضمن اینکه آلودگی ناشی از فاضلاب سلامت ساکنان را به خطر انداخته است.

وی با بیان اینکه مردم آبادان از مسوولان مربوطه به دلیل بی توجهی به این مشکل ناامید شده‌اند گفت: بارها مسوولان شهری به منطقه بهمن آبادان سرکشی کرده‌اند ولی از رفع مشکل فاضلاب این منطقه خبری نیست.

دیگر شهروند آبادانی ساکن منطقه سده نیز گفت: به دلیل نبود شبکه فاضلاب در این منطقه ،فاضلاب در جوی‌های روباز سطحی انباشته شده و شهرداری حاضر به نظافت و تمییز کردن جوی ها نیست.

زهرا دریس بیان کرد: بیشتر خیابان‌های منطقه سده و جمشیدآباد با مشکل فاضلاب رو برو هستند و هنگام بارندگی فاضلاب به خانه‌های مردم نفوذ می کند.

 

پس زدگی فاضلاب در نقاط مختلف شهر آبادان نگران کننده است

سرپرست شهرداری آبادان گفت: بیشترین شکایت و نارضایتی مردم مربوط به پس زدگی فاضلاب در خیابانهای اصلی و فرعی است.

علی بچاری با ابراز نگرانی از شرایط تاسف باری که در حیاط برخی شهروندان ناشی از نفوذ فاضلاب به وجود آمده افزود: شهرداری خواستار رسیدگی جدی دستگاه های اجرایی مربوطه به این مشکل است.

وی اظهار داشت: در روزهای اخیر ساکنان برخی مناطق آبادان ، حتی نقاط مرکزی این شهر بابت سرریز فاضلاب شکایت داشتند لذا باید برای حل این مشکل به سرعت چاره اندیشی شود.

سرپرست شهرداری آبادان بیان کرد: جاری شدن فاضلاب کار کارگران شهرداری را برای پاکسازی و جمع آوری زباله‌های پراکنده سخت کرده است.

بچاری گفت: در شرایطی که شیوع ویروس کرونا نگرانی‌های زیادی برای مردم ایجاد کرده، رها کردن این وضعیت قابل پذیرش نیست.

 

ساخت و سازهای غیر اصولی دلیل پس زدگی فاضلاب در شهر آبادان

مدیر شبکه آبفا آبادان نیز در این خصوص گفت: علت پس زدگی فاضلاب در سطح شهر آبادان، ساخت و سازهای غیر اصولی با مجوز شهرداری، ورود پسماند و زباله‌های جمع آوری نشده به شبکه فاضلاب، لایروبی نکردن خطوط کانال‌های دفع آب سطحی و اتصال غیر مجاز به شبکه فاضلاب است.

مصطفی مهرانفر بیان کرد: نیروهای امور آب و فاضلاب منطقه آبادان شبانه روز در حال رفع مشکلات مربوط به فاضلاب هستند اما ساخت و سازهای غیر اصولی که با مجوز شهرداری صورت گرفته شبکه فاضلاب این شهر را با مشکل جدی مواجه کرده است.

وی با اشاره به ۳۵۰ کیلومتر شبکه دفع آب‌های سطحی در آبادان بیان کرد: شهر آبادان برای دفع آب‌های سطحی نیاز به ۸۰۰ کیلومتر کانال دارد، در زمان بارندگی شبکه فاضلاب آبادان ظرفیت دفع آب های سطحی را ندارد و این موضوع باعث فرسودگی شبکه فاضلاب شهری شده است.

مهرانفر افزود: اکثر پس زدگی‌ها فاضلاب در آبادان مربوط به خطوط دفع آب‌های سطحی و مناطقی است که فاقد شبکه فاضلاب هستند و شهرداری نیز در حال خدمات رسانی دفع فاضلاب از طریق خطوط آب‌های سطحی است.

مدیر شبکه آبفا آبادان گفت: گرفتگی و پس زدگی فاضلاب در برخی از مناطق شهر آبادان به علت جمع آوری نشدن پسماند و زباله‌های باقیمانده در خیابان های سطح این شهر و ورود آنها به شبکه فاضلاب است.

 

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان در مرداد ماه از انعقاد تفاهم‌نامه تامین اعتبار بخشی از طرح جمع‌آوری فاضلاب شهری آبادان به مبلغ چهار هزار میلیارد ریال بین شرکت آب و فاضلاب خوزستان و بانک صادرات خبر داد.

محمدرضا کرمی‌نژاد افزود:با تامین اعتبار این طرح ۱۰ ایستگاه پمپاژ و ۱۳۴ کیلومتر شبکه فاضلاب در مدت سه سال در شهر آبادان اجرا می شود.

وی اظهار داشت:در شهر آبادان تاکنون ۶ هزار میلیارد ریال اعتبار صرف اجرای شبکه فاضلاب شده است که این طرح تاکنون با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

کل شبکه فاضلاب آبادان پیش از آغاز جنگ تحمیلی ۱۴۵ کیلومتر شبکه شرکتی و ۱۴۵ کیلومتر شبکه شهری بود که از سال ۷۰ تا ۹۲ با اجرای پروژه‌های فاضلاب ۴۳۳ کیلومتر به شبکه فاضلاب آبادان اضافه شد.

دیدگاه‌ها  

0 #1 کنار سیکلین آبادان 1400-06-02 09:17
چه زود فراموش شده ای شهر با آن همه عظمت بزرگی

نوشتن دیدگاه