عامل حیوان آزاری در آبادان شناسایی شد

در پی انتشار ویدیویی از یک مورد حیوان آزاری دردناک در فضای مجازی ، اعضای انجمن حمایت از حیوانات آبادان با پیگیری سریع محل زندگی شخص حیوان آزار را در منطقه بوارده آبادان شناسایی کردند.

مدیر انجمن حمایت از حیوانات آبادان در این باره اظهار داشت: انتشار کلیپ حیوان آزاری آبادان در فضای مجازی موجی از ناخرسندی عمومی شهروندان و نهادهای حامی محیط زیست را به همراه داشت. تکرار چندین باره حیوان آزاری سبب شده است فعالان محیط زیست و حیات وحش خواستار برخورد قانونی و قاطع دستگاه قضایی با این حیوان آزار باشند.

مریم پور محمد افزود: با پیگیری شبانه موفق شدیم با شخص حیوان آزار و خانواده اش گفتگو کنیم و اظهار ندامت کرد. انجمن موارد حیوان آزاری را از طریق دادستان آبادان ، نیروی انتظامی ، پلیس فتا و سازمان حفاظت از محیط زیست پیگیری خواهد کرد و از همه ی حامیان حیوانات آبادان انتظار داریم در این مسیر قانونی همراه انجمن باشند.

وی گفت: هر از چندگاهی در کشور و به ویژه پس از تفوق رسانه ای ارتباطات جمعی و گوشی های هوشمند در زندگی روزمره، متاسفانه تصاویر، فیلم ها و کلیپ هایی مبنی بر آزار و اذیتی که در جایی نسبت به حیوانات صورت گرفته (و می گیرد) جنجالی ایجاد کرده و پس از فروکش کردن وجدان جمعی دوباره و در جایی دیگر این داستان ادامه پیدا می کند؛ مهمترین علت این وقوع متناوب حیوان آزاری را باید در نبود قانون مجازات برای خاطیان دید؛ مساله ای که موجب شده تا در خلاء شیوه های تنبیهی، کسانی که مشکلات روانی یا سایر مولفه های دگرآزاری را دارند، باعث تکدر و رنجش خاطر عموم جامعه شوند.

وی اظهار داشت: افراد جامعه ‏ای که نسبت به حیات حیوانات بی‏ تفاوتند و در رنج‏ و زجر دادن به آنها زشتی نمی ‏بینند، در عمل، نسبت به حرمت حیات هم‏نوعان خود نیز بی‏ تفاوتند و چنین جامعه‏ ای، مولد و موزع خشونت خواهد بود. نه در قرآن و نه در هیچ ‏یک از تعالیم پیامبر اسلام (ص) و ائمه شیعه (ع)، آزاررسانی به حیوانات و بی ‏اعتنایی به رنج آنها مجاز و موجه شمرده نشده است. بلکه برعکس، در روایات متعددی نقل شده است که باید از آزار حیوانات اجتناب کرد.

 

پورمحمد ادامه داد: سال 96 با تلاش های فراوان و سختی‌هایی که سر راهمان قرار داشت توانستیم نقاهتگاهی برای درمان ، عقیم‌سازی ، غذارسانی ، پلاک کردن و واکسیناسیون سگ‌های بلاصاحب در آبادان راه‌اندازی کنیم. این نقاهتگاه پایگاه سگ‌های آسیب دیده است و تاکنون گروه‌های امدادی ما ده ها سگ معلول که دست‌شان قطع شده و یا کور و دارای بیماری سرطان هستند را پیدا کرده و به این نقاهتگاه منتقل کرده اند. در پناهگاه فقط سگ نگهداری می شود ولی اگر گربه بیماری را هم بیاورند درمان می کنیم سپس او را به حامیان یا افراد متقاضی حیوان واگذار می کنیم.

وی گفت: پروسه درمان و نگهداری از سگ های آسیب دیده مشکلات زیادی دارد. مثلا برای یک عکس رادیولوژی باید حیوان مصدوم را با خودروی شخصی به کلینیک اهواز منتقل کنیم. هزینه های دارو و جراحی زیاد است و کمک های مردمی اندک. اکثر مردم نیز یا نسبت به حیوانات آسیب دیده بی تفاوتند یا فقط با یک تماس تلفنی محل حضور حیوان مصدوم را به انجمن گزارش می دهند.

مدیر انجمن حمایت از حیوانات آبادان عنوان کرد: با توجه به تعداد زیاد حیوانات آسیب دیده در سطح شهر و محدود بدون تعداد نفرات و منابع مالی جهت امداد و درمان این حیوانات ، از همه نیکوکاران و حامیان عزیز دعوت می شود انجمن را در مسیر امداد هر چه بیشتر و بهتر حیوانات همراهی کنند.

 

لازم به ذکر است هیات دولت به پیشنهاد معاونت حقوقی ریاست جمهوری، در خرداد ماه گذشته لایحه حمایت از حیوانات را تصویب کرد. ساماندهی مراکز نگهداری از انواع حیوانات و تعیین مجازات برای آزاردهندگان آنها از مهمترین اهداف این لایحه است.

این لایحه دارای ۲۳ ماده و ۱۵ تبصره است و پس از طی مراحل تصویب در مجلس شورای اسلامی و تایید از سوی شورای نگهبان به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

تشکیل «مرکز ملی حمایت از حیوانات» و مراکز استانی آن به ریاست سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور نمایندگان دستگاههای مختلف اجرایی و قضایی به منظور اعطای مجوز و نظارت بر تمامی فعالیت های مراکز نگهداری حیوانات و تعیین بهای خدمات آنها، اقامه دعوی علیه ناقضان حقوق حیوانات و ساماندهی حیوانات بدون صاحب از جمله وظایف مهم این مرکز تعیین شده است.

بر اساس مواد دیگری از این لایحه، کسانی که به شیوه های مختلف اقدام به حیوان آزاری کنند، حسب مورد به جزای نقدی از درجه ۶ تا درجه ۴ مجازات تعزیری یا انجام یکی از خدمات عمومی رایگان یا هر دو محکوم خواهند شد.

در ماده ۱۶ این لایحه، ۲۸ مورد حیوان آزاری تعریف و مرتکبان آن، مستوجب مجازات شناخته شده اند.

پیش نویس این لایحه دی ماه ۱۳۹۸ از سوی معاونت حقوقی رییس جمهوری تقدیم هیات دولت شده بود.

 

برای آشنایی هر چه بیشتر با فعالیت های انجمن حمایت از حیوانات آبادان می توانید از طریق لینک زیر صفحه انجمن را در اینستاگرام دنبال کنید:

https://www.instagram.com/abadan_hemayat_heyvanat

 

 

صدای آبادان

 

صدای آبادان

 

صدای آبادان

دیدگاه‌ها  

+3 #1 شهروند 1400-04-18 16:51
باید مجازات بشه
دادستان به عنوان مدعی العموم ورود کنه
وگرنه خودمون پیداش می کنیم ادبش می کنیم تا درس عبرتی برای بقیه حیوان آزارها بشه
+4 #2 ثمین 1400-04-22 14:38
حامیان آبادانی تشریف ببرید مطب دکتر کاظمی در بلوار دهداری و متن شکایت حقوقی را امضا کنید

نوشتن دیدگاه