ستاره جدید لیگ برتر از آبادان

در فوتبال ایران معمولا نورافکن‌ها روی بازیکنان دو تیم پرسپولیس و استقلال است و ما در رسانه‌ها گاهی بیش از آنچه که شایسته باشند به آنها می‌پردازیم اما طالب ریکانی یکی از بازیکنانی است که همه را وادار کرده است به او نگاه کنند.

سیمای متفاوتش بیشتر شبیه چریک‌های دهه پنجاه است که از وسط عملیات گریخته تا فوتبال بازی کند.

با یک اخم ذاتی ته چهره‌اش انگار بعد از سوت داور می‌رود رختکن تا ساک پر از اعلامیه‌ و مجله‌اش را بردارد و برود پی کارش.

طالب ریکانی یکی از غیرمعمولی‌ترین بازیکنان لیگ‌برتر است. لیگ خمیازه. او تا هفته چهارم، هر چهار گل تیم صنعت‌نفت آبادان را مقابل پیکان، شهرخودرو و ذوب‌آهن به ثمر رسانده تا برزیل ایران در رتبه پنجم لیگ بنشیند.

او در کنار گادوین منشا با 4 گل فعلا در صدر جدول بهترین گلزنان لیگ قرار دارند. جدولی که حتما بالا و پایین می‌شود اما تا همین جا هم برای اینکه یک بار دیگر همه کیفیت ستاره‌ی چپ پای آبادان را ببینند کافی است.

 

ریکانی با قد 181 سانتی‌متری و بدن انعطاف‌پذیر و ترکه‌ای از دور شبیه هافبک‌های دهه 80 برزیل است.

سریع و چالاک، دونده و متعصب و البته با پای چپی مرگبار که طعم آن را بسیاری از دروازه‌بان‌های لیگ چشیده‌اند.

مثل آدریانو ستاره سابق برزیل چنان به توپ ضربه می‌زند که انگار با آن خصومتی شخصی دارد. کافی است گل‌اش را به سایپا ببینید. این سبکی است که ریکانی به توپ ضربه می‌زند. شلاقی.

در 30 سالگی سابقه بازی در صنعت‌نفت، فولاد، استقلال اهواز، استقلال خوزستان و حتی سپاهان را دارد اما هیچ کجا مثل آبادان راحت نیست.

بعضی حتی معتقدند اگر طالب دست به انتخاب‌های بهتری می‌زد حالا شاید 50 بازی ملی در کارنامه‌اش داشت اما بعد از 10 سال بازی در سطح اول فوتبال ایران دستاوردهای شخصی زیادی ندارد.

ریکانی که معمولا به عنوان هافبک هجومی به بازی گرفته می‌شود، قدرت حمل توپ بالایی دارد، در مصاف‌های تک به تک با استفاده از پاهای بلندش بازیکن مقابل را رد می‌کند و همیشه حوالی هجده قدم خودش را در موقعیت گل قرار می‌دهد.

کاری که او این فصل برای صنعت‌نفت انجام داد یک نمایش بالغانه است.

او در دیدار شب گذشته مقابل ذوب‌آهن در دقیقه 84 با رندی از مدافعان این تیم پنالتی گرفت و خودش آن را به گل تبدیل کرد. باز هم یک ضربه محکم غیرقابل مهار با پای چپ.

او سه گل از چهار گل این فصلش را از نقطه پنالتی به ثمر رسانده است، معمولا گفته می‌شود که چپ پاها پنالتی زنان خوبی نیستند اما ریکانی این گزاره را تا امروز باطل کرده است.

هر وقت پشت هجده‌قدم حریفان توپ به او می‌رسد تمام آبادان نیم‌خیز می‌شود.

 

در فوتبال ایران معمولا نورافکن‌ها روی بازیکنان دو تیم پرسپولیس و استقلال است و ما در رسانه‌ها گاهی بیش از آنچه که شایسته باشند به آنها می‌پردازیم اما طالب ریکانی یکی از بازیکنانی است که همه را وادار کرده است به او نگاه کنند.

دوشنبه آینده رویارویی صنعت‌نفت آبادان و استقلال تهران شاید کسالت این روزهای لیگ را از بین ببرد. جدالی میان دو ستاره از دو نسل که در یک لقب با هم مشترک‌اند.

محمود فکری زمانی که برای استقلال بازی می‌کرد به خاطر شوت‌های سنگین لقب آرپی چی از سوی هواداران گرفته بود، طالب ریکانی که به نسل بعد از فکری تعلق دارد روی ران چپ‌اش همین را خالکوبی کرده است: R.P.G

 

احسان محمدی

دیدگاه‌ها  

0 #1 کنار سیکلین آبادان 1399-09-13 04:57
ماشالاه قدرش را باید خوب بدانه باشگاه صنعت نفت و باید بره تیم ملی بازی کنه افتخار آبادان و خوزستان و ایرانه
+1 #2 حسین نظری 1399-09-15 15:10
چندین ساله جاش تو تیم ملی خالیه
حداقل آبادان قدرشه بدونه.
ماشاالله به وجودش. خدا حفظش کنه. طالب دوستت داریم.

نوشتن دیدگاه