۷۰ درصد درآمد منطقه آزاد اروند صرف طرحهای عمرانی شد

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: مجموع درآمد منطقه آزاد اروند در هفت سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد ریال بوده که ۷۰ درصد این درآمد صرف اجرای طرح‌های عمرانی و ۳۰ درصد نیز صرف هزینه های جاری شده است.

اسمعیل زمانی سه‌شنبه با بیان اینکه شهرهای آبادان و خرمشهر نیاز اساسی به احداث زیرساخت های جدید دارند، گفت: برای احداث زیرساخت در بخش آب و فاضلاب به دلیل شرایط جغرافیایی و نداشتن شیب بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است لذا دولت باید در این زمینه توجه ویژه داشته باشد.

وی یکی از مزیت های منطقه آزاد اروند را معافیت مالیاتی و گمرکی بیان کرد و گفت: این معافیت‌ها برای ورود کالا برای صنایع و واحدهای تولیدی در کل شهرهای آبادان و خرمشهر از مزیت های منطقه آزاد اروند است.

 

زمانی گفت: برای گرفتن معافیت‌های گمرکی رایزنی‌های زیادی با گمرک جمهوری اسلامی انجام شد و با این شرط که کل منطقه حصارکشی شود و گمرک در مبادی ورودی شهرهای آبادان و خرمشهر مستقر شود با آن موافقت شد.

وی هزینه ماهیانه استقرار گمرک در منطقه آزاد اروند را ۲۵ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این هزینه بابت استقرار نیروهای گمرکی در منطقه است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: منطقه آزاد اروند در یک محدوده گمرکی است و هر کالایی وارد این محدوده شود قاچاق نیست ولی متاسفانه تاکنون ما نتوانستیم مجوز ورود کالا به منطقه آزاد اروند را اعمال کنیم.

 

زمانی ورود اتباع عراقی بدون روادید به منطقه آزاد اروند را از دیگر مزیت‌های این منطقه دانست و گفت: از آذر ماه سال ۹۶ تا اسفند ۹۸ بیش از ۴.۵ میلیون گردشگر خارجی به منطقه آزاد اروند وارد شدند که ۹۵ درصد آنها عراقی بودند.

وی در ادامه گفت: ورود گردشگران خارجی به منطقه آزاد اروند ضمن وارد کردن ارز بیش از ۱۰ هزار فرصت شغلی برای اهالی این منطقه ایجاد کرد.

زمانی افزود: در این مدت با ورود گردشگران خارجی بیش از یک میلیارد دلار صادرات مسافری عمدتا تولیدات داخلی از منطقه آزاد اروند انجام شده است.

مدیر عامل منطقه آزاد اروند با اشاره به محورهای توسعه منطقه آزاد اروند گفت: بر اساس نوع کسب و کار منطقه سه محور توسعه شامل توسعه تجارت و ترانزیت برای اتصال کریدور شرق به غرب در حوزه آسیا و قسمتی از جاده ابریشم و محور توسعه گردشگری و صنعت تعریف شده است.

زمانی تصریح کرد: بیش از ۵۰ شرکت مشاوره در حوزه‌های مختلف شهرسازی و ساماندهی معابر، آب و فاضلاب و غیره در منطقه آزاد فعالیت دارند.

دیدگاه‌ها  

+3 #1 علی 1399-06-05 22:15
چرا عدد سازی و غیر مستند؟

نوشتن دیدگاه