وزارت نفت دیگر قصد تیم‌داری ندارد

مدیرعامل باشگاه صنعت نفت آبادان با بیان اینکه در حالت کلی با توجه به مشکلات مالی فراوان از عملکرد تیم در لیگ برتر راضی هستم، گفت: صنعت نفت در لیگ نوزدهم فراتر از داشته‌هایش کار کرد.

علی عیسی‌زاده در خصوص آنچه در لیگ نوزدهم بر نفت آبادان گذشت، اظهارکرد: در همان ابتدا حدود دو ماه نسبت به سایر تیم‌ها در شروع کارمان تاخیر داشتیم و باز هم با همان داستان همیشگی و دور تسلسل در تعیین هیات مدیره و مدیرعامل که همیشه گریبانگیر باشگاه بوده است، مواجه بودیم.

یادم هست زمانی که می‌خواستیم اولین اردوی‌مان را آغاز کنیم، سایر تیم‌ها اردوهای اول و دوم‌شان را به پایان رسانده بودند و در حال انجام دیدارهای تدارکاتی بودند. در مجموع نیز نفت آبادان در طول لیگ نوزدهم، تنها یک اردو داشت و آن هم اردوی پیش فصل بود.

 

سال‌ها است که در تامین بودجه اولیه‌مان مانده‌ایم

وی با اشاره به مشکلات مالی این باشگاه، عنوان کرد: در لیگ نوزدهم مشکلات مالی گریبانگیر ما بود و نتوانستیم در طول فصل برای پنج ماه به بازیکنان پرداختی داشته باشیم. چنین داستان‌هایی همیشه برای صنعت نفت رقم خورده است و خیلی با این موضوعات غریب نیستیم. در هر صورت یک میدان رقابت برابر با حریفان نداشتیم، در حالی که برخی تیم‌ها از نظر مالی، جذب بازیکن و حمایت‌ها و پشتیبانی‌های سازمان‌یافته در ارکان ورزشی و فدراسیون و حتی مجلس تا دندان مسلح بودند.

سال‌ها است که ما در بحث تامین بودجه اولیه‌مان مانده‌ایم و اصلا چند سال است که بودجه‌ای نداریم و دائما باید به فکر این باشیم که پول هزینه‌ها و پرداختی به بازیکنان را چگونه پرداخت کنیم.

 

کسی خیلی به فکر صنعت نفت نیست

مدیرعامل باشگاه صنعت نفت آبادان افزود: حتی وقتی پس از تعطیلی لیگ به خاطر شیوع کرونا، مجوز آغاز تمرینات تیم‌ها صادر شد، به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم اردو بگذاریم و تمرینات‌مان را در خرماپزان خوزستان پیگیری کردیم. در حالی‌که تمام تیم‌ها در تهران اردو زدند ولی ما در شرایط قرمز کرونایی خوزستان و شرایط آب و هوایی بسیار گرم آبادان تمرین می‌کردیم.

در همین خوزستان نیز، خدا را شکر تیم‌هایمان پول داشتند و توانستند اردوها و بازی‌های تدارکاتی خوبی برگزار کنند. اما متاسفانه این شرایط برای تمام تیم‌ها مهیا نیست و کسی هم خیلی به فکر صنعت نفت نیست. تیم ما با یک هزینه بسیار معمولی در لیگ شرکت داشت و در مقطعی نیز به دلیل مشکلات مالی در تامین همین هزینه‌ها ماندیم.

 

تنهایی چند ساله نفت در لیگ برتر

وی بیان کرد: واقعا در لیگ برتر و رقابت‌های آن عدالتی وجود ندارد. وقتی پول و بودجه نداشته باشی و حمایت معنوی و سیاسی هم نشوی، حتی سوت زدن‌ها نیز بر علیه‌ات خواهد بود و با همین سوت زدن‌ها حق ما در چند بازی ضایع شد. نفت آبادان چند سال است که در لیگ برتر تنها است و فشارهای مضاعفی را تحمل می‌کنیم.

البته قدردان منطقه آزاد و آقای زمانی مدیرعامل آن هستیم. اگر او نبود، خدا می‌داند چه بلایی سر نفت آبادان می‌آمد و شاید دچار همان مشکلات نفت تهران می‌شد.

عیسی‌زاده گفت: به هر حال اگر از نظر مالی در نیم‌فصل اول تامین می‌شدیم و می‌توانستیم پنجره نقل و انتقالات‌مان را در تعطیلی نیم‌فصل باز کنیم و تیم با جذب یکی دو بازیکن تقویت می‌شد، یقین داشته باشید اکنون نفت آبادان جزو یکی از تیم‌های دست یافته به سهمیه آسیایی بود.

تیم ما واقعا خوب و به معنای واقعی، یک تیم بود. شاید حتی اگر از نظر مالی مشکلی نداشتیم و می‌توانستیم درصدی نیز قرارداد اسکوچیچ را افزایش دهیم، مطمئنا او تیم دیگری را به نفت آبادان ترجیح نمی‌داد.

 

وزارت نفت دیگر قصد تیم‌داری ندارد

وی درباره ادامه همکاری با سراج برای لیگ بیستم نیز عنوان کرد: با توجه به دستورالعمل وزیر نفت، تیم‌داری در فصل آینده مشخص نیست و منتظر تعیین تکلیف از سوی وزارت نفت هستیم. اما گویا این وزارتخانه دیگر قصد تیم‌داری ندارد. به هر حال تابع وزارت نفت هستیم و هر چه تعیین کنند به آن عمل خواهیم کرد.

اما در حال حاضر حضورمان در فصل آینده لیگ برتر در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. قرار شد از طرف استاندار خوزستان این موضوع پیگیری شود ولی فعلا اطلاعی از جریان پیگیری‌های او ندارم.

به هر حال بر این اساس نیز فعلا نمی‌توانیم هیچ برنامه‌ای از اکنون برای لیگ بیستم در نظر بگیریم و به گونه‌ای هم بلاتکلیفیم و هم می‌دانیم که وزیر نفت نمی‌خواهد تیم‌داری کند.

 

رقابت با تیم‌های متمول عادلانه نیست

مدیرعامل باشگاه صنعت نفت آبادان در خصوص موضوع تکراری حق پخش تلویزیونی و نادیده گرفته شدن حق باشگاه‌ها نیز گفت: چند سال است که پیگیر این موضوع هستیم و هر سال قول می‌دهند و بعد نیز پولی از بابت حق پخش تلویزیونی به باشگاه‌ها پرداخت نمی‌شود. اگر حق پخش تلویزیونی را به ما می‌دادند، یقین داشته باشید که جایگاه صنعت نفت خیلی بالاتر از جایگاه فعلی بود.

تیم ما از نظر هزینه‌ای که در فصل نوزدهم انجام داد، جزو سه چهار تیم آخر هست و با این وضعیت مالی، رقابت با تیم‌های متمول واقعا شدنی و عادلانه نیست و از طرفی مردم هم از تیم‌های خود انتظار نتیجه‌گیری دارند.

 

صنعت نفت فراتر از داشته‌هایش کار کرد

وی در ادامه نیز با بیان اینکه در حالت کلی با توجه به مشکلات مالی فراوان، از عملکرد تیم در لیگ برتر راضی هستم، گفت: صنعت نفت فراتر از داشته‌هایش در لیگ نوزدهم کار کرد. با توجه به اینکه تقریبا تیم بومی داشتیم و تنها باشگاهی بودیم که در لیگ نوزدهم از هفت هشت بازیکن آکادمی‌مان استفاده کردیم، این موارد از نقاط قوت صنعت نفت در لیگ نوزدهم و از افتخارات ما است.

خیلی از باشگاه‌ها در بخش پایه هزینه‌های کلانی دارند اما بعد ببینید که خروجی‌شان برای تیم بزرگسالان چیست.

 

عدم به‌کارگیری خارجی‌ها در لیگ، درست نیست

عیسی‌زاده درباره تصویب عدم به کارگیری مربیان و بازیکنان خارجی در لیگ بیستم، عنوان کرد: این تصمیم درستی نیست و نمی‌توان گفت تیم‌هایی که بازیکن و مربی خارجی در لیگ نوزدهم داشته‌اند می‌توانند از همان نفرات مجددا در تیم‌های‌شان استفاده کنند اما سایر تیم‌ها که مربی خارجی یا بازیکن خارجی نداشته‌اند، دیگر نمی‌توانند مربی و بازیکن خارجی جذب کنند و به نظرم بازهم با چنین مصوبه‌ای عدالت برقرار نمی‌شود و از طرفی باعث گران شدن سرسام‌آور بازیکنان داخلی می‌شود. شک نکنید دیگر در ایران بازیکن متوسطی وجود ندارد و همه در حد عالی هستند. به هر حال وقتی عرضه کم شود و تقاضا بالا رود، خود به خود قیمت افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: اگر فدراسیون می‌خواهد کار اساسی انجام دهد، می‌تواند تصمیمش بر این باشد که اگر باشگاهی می‌خواهد بازیکن و مربی خارجی جذب کند، قراردادش را حتما ریالی منعقد کند تا اگر دلار افزایش پیدا کرد، تاثیری در قرارداد آن مربی نداشته باشد و این تصمیم خوبی است. فدراسیون می‌تواند همان کاری که با اسکوچیچ، سرمربی تیم‌ملی در بحث عقد قرارداد داشت و قرارداد او را ریالی منعقد کرد، این کار را هم برای مربیان و بازیکنان خارجی انجام دهد. به هر حال تصمیم گرفته شده رانتی برای باشگاه‌هایی است که بازیکن و مربی خارجی داشته‌اند.

مدیرعامل باشگاه صنعت نفت آبادان گفت: یکی از باشگاه‌های ایرانی، یک بازیکن خارجی برای نیم‌فصل با قیمت ۵۵۰ هزار دلار جذب کرد و همین‌ها مشکل‌ساز می‌شوند، در حالی که اگر قرارداد ریالی بسته شود، مشکلی ایجاد نخواهد شد. به هر حال اینکه فدراسیون در این مقطع تصمیمی می‌گیرد که تیم‌ها دیگر نباید مربی و بازیکن خارجی جذب کنند، کار کارشناسی شده نبوده و صورت مساله را پاک کردن، درست نیست.

 

حل مشکل ویلموتس نیاز به پیگیری دیپلماسی دارد

وی همچنین درباره محکومیت فدراسیون فوتبال در جریان پرونده ویلموتس، خاطر نشان کرد: ما از متن و نحوه قرارداد اطلاعی نداریم و فکر می‌کنم مسئولان باید با آرامش پیگیر این قضیه باشند تا نتیجه حاصل شود. به هر حال پرونده قضایی در فیفا تشکیل شده است و باید پیگیر حل آن باشند اما با جنجال‌آفرینی چیزی درست نمی‌شود.

این ضرر و زیانی است که به تمام کشور وارد شده است اما نباید شلوغ‌کاری کرد زیرا اگر اینگونه می‌توانستیم کار انجام دهیم تاکنون کارهای بسیاری انجام داده بودیم. ضمن این که باید یک پیگیری دیپلماسی برای حل این پرونده داشته باشیم و اگر این پیگیری صورت بگیرد، یقینا به نتیجه خواهیم رسید.

نوشتن دیدگاه