وزارت نيرو بابت کارهای نيمه تمامش بر سر مردم آبادان منت نگذارد

یکی از نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعلل چند ساله ی وزارت نیرو در ساخت و تکمیل سد تنظیمی پائین دست بهمنشیر گفت: وزارت نیرو بابت کارهای نیمه تمامش بر سر ما منت نگذارد.

جلیل مختار شامگاه گذشته در نشست بررسی مشکلات فعالان حوزه آبزی پروری شهرستان آبادان که در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری ویژه این شهرستان برگزار شد، با اشاره به اختلاف نظر میان شیلات و سازمان آب و برق خوزستان در زمینه آبزی پروری در حوزه ی آبادانف اظهار کرد: متاسفانه درباره حق آبه ها و حق اشتراکی که برای مزارع گرفته شده با آمدن مدیریت جدید یک سری مشکلاتی برای فعالان این عرصه ایجاد شده به طوری که شیلات و سازمان آب و برق خوزستان موضوع نحوه محاسبه غیر واقعی و احتساب آب بهای مزارع پرورش ماهی گرم آبی را به گردن یکدیگر می اندازند و حاضر به قبول اشتباهاتشان نیستند و این مسئله مشکلات زیادی را برای فعالان این عرصه ایجاد کرده است.

وی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان سال جهش تولید، افزود: برای تحقق این موضوع همه ی ما بایستی به عنوان تسهیل گر در تولید عمل کنیم نه آنکه بر سر راه تولید کنندگان موانع و سد ایجاد کنیم و مدعی باشیم موانع و مسائل پیشتر بوده است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ماده 58 در مورد محاسبه ی آب بها برای حوضچه های پرورش آبزیان و کشاورزی ظلم بسیار بزرگی برای آبادان است. طبق این ماده قانونی در جاهایی که سد یا سد تنظیمی ایجاد شده به طوری که بتوان آب را مدیریت کرد برایش آب بها تعیین می شود اما در بهمنشیر جریان آب متاثر از جزر و مد طبیعی است و ارتباطی با سد تنظیمی ندارد لذا طبق قانون و مقررات حق اشتراک آب های زراعی که به شیوه سنتی انجام می شود بایستی 1 درصد محاسبه شود و این در حالیست که سازمان آب و برق خوزستان 5 درصد حق اشتراک دریافت می کند.

 

مختار یادآور شد: متاسفانه در این باره ارقام مجهول و نجومی نوشته و آبزی پروران و کشاورزان ملزم به پرداخت می شوند. وی خطاب به مسئولان سازمان آب و برق خوزستان گفت: نمی دانیم تفسیرتان از قانون چیست، یا اینکه آقایان هدفمند پیش آمده اند و یا خیر، که در صورت دوم نباید فرمولهای محاسباتی تان برای شهرهای دارای آب مطلوب با شهرهایی که آب شور دریا به انهارشان وارد می شود، یکسان باشد. آب بها بایستی براساس شرایط اقلیمی هر منطقه پیش بینی، محاسبه و دریافت شود.

وی با تاکید بر اینکه آب در طول مسیر دزفول تا پائین دست آبادان که به دریا می ریزد چندین بار فروخته می شود، افزود: معلوم نیست ارزش افزوده چگونه محاسبه می شود که برای کشاورزان و پرورش دهندگان آبزیان صرفه ندارد و آنها را بی انگیزه کرده است.

وی اظهار کرد: متاسفانه طرح مطالعاتی آبزی پروری برای ماهیان گرم آبی در 670 هکتار زمین شیلات آبادان یکسال است که بدون نتیجه رها شده و بایستی متولیان در این باره پاسخ دهند.

وی تصریح کرد: رودخانه بهمنشیر یکی از نعمتهای خدادیست از روز اول و بر اثر جزر و مد آب به شکل رها شده در آن جریان داشته است اما وزارت نیرو بابت سدسازی که انجام داده و آبی که گاهی رهاسازی می کند بر سر ما منت می گذارد هر چند که سد تنظیمی پائین دست بهمنشیر که این وزارت خانه ساختش را برای خود تعیین و تکلیف کرد سالهاست که بی سرانجام رهایش کرده است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وقتی وزارت نیرو ساخت سدهای بالادستی و پائین دستی را تقبل می کند بایستی آن را به طور کامل به انجام و اتمام برساند، اینکه سد تنظیمی بالادست بهمنشیر انجام اما سد تنظیمی پائین دست سالها بلا تکلیف و ناتمام رها شده اما از همین بابت آب بها آن هم با درصد بالا دریافت می شود، ظلم به فعالان عرصه آبزی پروری و کشاورزیست.

مختار گفت: سازمان آب و برق خوزستان با این کارها سبب از بین رفتن نخیلات و آبزی پروری ما به سبب دریافتی های گزاف و خلاف قانون شده است.

وی خطاب به مسئولان سازمان آب و برق خوزستان افزود: سیاست شما تولید برق است و لذا از هیچ بابتی منتی بر سر ما نگذارید.

نوشتن دیدگاه