اروندکنار به بندر تجاری ارتقا یافت

ناظر گمرکات استان خوزستان گفت: بندر اروندکنار با پیگیری انجام شده به بندر تجاری ارتقا یافت.

غلامرضا بلوطی‌میرزا چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات بندر اروندکنار اظهار داشت: با ارتقا بندر اروندکنار به بندر تجاری زمینه واردات کالاهای مجاز از این بندر فراهم شد.

وی افزود: موقعیت خاص و استراتژیک بندر اروندکنار نسبت به سایر گمرکات استان باعث شده تا زمینه بهتری برای تجارت و ترانزیت کالا از این بندر فراهم شود.

بلوطی‌میرزا گفت: مجوز بندر تجاری اروندکنار ۶ ماه است و می‌توان آن را تمدید کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به موقعیت استراتژیک بندر اروندکنار اتصال این بندر به راه‌آهن کشور از طریق راه‌آهن بندر امام - خرمشهر وجود دارد.

بلوط‌ی میرزا به فاصله نزدیک بندر تجاری اروندکنار به بنادر کشورهای همجوار و نقش آن در گسترش صادرات غیرنفتی اشاره کرد و افزود: یکی از سرمایه‌گذاران برای توسعه بندر و استفاده از ظرفیت‌های صادرات و واردات کالا در بندر اروندکنار اعلام آمادگی کرده است.

 

بخشدار اروندکنار در ادامه این نشست بهره‌گیری از ظرفیت بازارچه مرزی برای رونق بندرتجاری اروندکنار را خواستار شد و گفت: بازارچه مرزی اروندکنار در کنار مرز آبی اروندرود شرایط لازم برای گسترش صادرات و واردات با بندر فاو عراق را دارد.

صادق جلالی ابلاغ مصوبه تبدیل بندر اروندکنار به بندر تجاری را یکی از خدمات دولت برای رفع محرومیت مردم مرزنشین عنوان کرد و افزود: با ابلاغ این مصوبه و فعالیت مجدد بازارچه مرزی و بندرتجاری رونق به اروندکنار بازخواهد گشت.

وی با اشاره به نیاز استقرار دامپزشکی، گذرنامه و آزمایشگاه غذا و دارو در بندر اروندکنار اظهارداشت: برای فعالیت بندر نیاز به هماهنگی بیشتر بین بخشی است.

جلالی گفت: برای تشویق سرمایه‌گذاران برای فعالیت در بندر اروندکنار نیازمند اعمال معافیت سود بازرگانی و برقراری تجارت با کشور عراق بخصوص شهر فاو هستیم.

 

یکی از نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: کارهای خوبی در بخش کشاورزی در اروندکنار انجام شده ولی برخی از کمبودها نیز وجود دارد که نیاز به پیگیری بیشتر دارند.

سید محمد مولوی مردم مرزنشین را مرزبان و مدافع نظام دانست و افزود: برای کاهش مشکلات اقتصادی و معضلات امنیتی و توسعه یکپارچه منطقه باید تجهیز و توسعه بندر و گمرک اروندکنار شتاب بیشتری پیدا کند، در شرایط فعلی برقراری ارتباط تجاری از مرز اروندکنار با فاو عراق تاثیر بسزایی در توسعه مبادلات تجاری ایفا خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه