بازیکنی که تلاش نکند در تیم جایی ندارد

سرمربی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان گفت: ما باید تیم را تقویت می‌کردیم ولی توانایی این کار را نداشتیم، مسائلی هست که خیلی از افراد نمی‌دانند، چون نه مجوزش را داریم و نه توان مالی آن را نمی توانیم تیم را تقویت کنیم.

صنعت نفت آبادان در دور رفت لیگ برتر فوتبال کشور عملکردی از خود به‌جای گذاشت که در تاریخ حضور آبادانی‌ها در این آوردگاه بی‌سابقه بود. اسکوچیچ به آبادانی‌ها آموخت که هیچ چیز جز ثبات مدیریت و برنامه ریزی در عمل با چاشنی همدلی نمی‌تواند جایی در رتبه‌های بالای جدول پیدا کند.

دیری نپایید که نتایج نماینده آبادان به مذاق برخی خوش نیامد و از پایان نیم فصل اول، تلاش‌ها برای تضعیف آن آغاز شد. از پیشنهادهای مختلف به بازیکنان تأثیرگذار تا مذاکره با سرمربی این تیم، در نهایت به جایی ختم شد که اسکوچیچ پس از پایان تعطیلات زمستانی در میان دو نیمه بازی مقابل نفت مسجدسلیمان به رختکن رفت و به جای اینکه بازیکنان خود را مورد پایش فنی قرار دهد، با آنان خداحافظی کرد و گفت که دیگر در آبادان نمی‌ماند.

کش و قوس باشگاه صنعت نفت با اسکوچیچ دو هفته ادامه پیدا کرد تا سرانجام این مربی از این تیم جدا شوند و 24 ساعت بعد هدایت تیم ملی ایران را بر عهده گیرد.

 

حال زردپوشان آبادانی که با بهت متحمل شده به این تیم در کوران مسابقات لیگ برتر مانده بودند که با چه انگیزه‌ای به کار خود ادامه دهند، باشگاه صنعت نفت تصمیم گرفت تا مربی این تیم را موقتا به عنوان سرمربی انتخاب کند که گماردن بهنام سراج نیز در رأس کادر فنی این تیم افاقه نکرد و بلاتکلیفی این مربی باعث شد تا برنامه ریزی لازم برای ادامه کار صورت نپذیرد. اما در چند روز گذشته مدیران باشگاه صنعت نفت تصمیم گرفتند که سراج تا پایان فصل هدایت این تیم را بر عهده گیرد و این فرصت را برای نخستین بار در اختیار چهار مربی آبادانی که سابقه پوشیدن پیراهن صنعت نفت را دارند قرار دهد تا نخستین آزمون این کارد در لیگ برتر رقم خورد.

حالا بهنام سراج با تیمی روبرو است که به لحاظ توان تحلیل رفته و انگیزه‌اش نیز تضعیف شده، همچنین علیرغم مشکلات مالی در تعطیلات زمستانی نیز رنگ تغییر و یا تقویت به خود ندیده است، حالا باید منتظر ماند و دید که این مربی بومی می‌توان روزهای خوش دور رفت را در ادامه راه استمرار بخشد؟

 

گفت‌وگوی تفصیلی را با بهنام سراج می‌خوانید:

در آخرین بازی تیم صنعت نفت که شما با محرومیت مواجه بودید و دو مربی جدید تیم نیز مجوز حضور بر روی نیمکت را نداشتند، دلیل اینکه تمرکز لازم در ترکیب تیم دیده نمی ‌شد، چه بود؟

همیشه در تغییر سرمربی تیم چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد، البته درست است که من کنار تیم بودم، اما سرمربی تیم را از دست دادیم و طبیعی است که بازیکنان به لحاظ روحی روانی به مشکل برخورد کنند، تلاش بسیاری شد تا این موضوع برطرف شود، اما نشد و جدا از مسائل روحی، روانی و فنی تیم، مشکلات مالی نیز گریبان تیم ما را گرفته و مزید بر علت شده است، بدشانسی بسیاری نیز نصیب تیم ما شد و در دو بازی گذشته بالغ بر هفت موقعیت مسلم گلزنی را از دست داده‌ایم که عدم تمرکز بازیکنان باعث شده تا چنین اتفاقی رخ دهد.

 

بازیکنان به لحاظ روانی و فنی در وضعیت ایده‌آلی قرار دارند؟ چون که در ساق‌های برخی بازیکنان انگیزه لازم دیده نمی‌شود؟

مطمئن باشید اگر چنین مسائلی ادامه پیدا کند و من بر سر تیم حضور داشته باشم، برخورد قاطع خواهم کرد و شک نکنید در مقابل این مسائل از بازیکنانی با کیفیت پایین اما انگیزه بالا استفاده می‌کنم، حتما چنین کاری را صورت خواهم داد و هر کاری که از دست من بر آید انجام می‌دهم، حتی اگر لازم باشد چند بازیکن را کنار بگذاریم، این کار را می‌کنم و به جای آنها بازیکنانی را در ترکیب قرار می‌دهم که برای تیم تلاش کنند، بازیکنی که تلاش نکند در تیم ما جایی ندارد.

 

از آغاز نیم فصل دوم، برخی تیم‌ها مثل شاهین بوشهر، گل‌گهر سیرجان، فولاد خوزستان و نفت مسجدسلیمان دچار یک تحول ملموس شدند که با ادامه این روند می‌توانند در جایگاه سایر تیم‌هایی که روند نزولی پیدا کرده‌اند را تهدید کنند، شما در پایان فصل چه جایگاهی را برای صنعت نفت متصور هستید؟

ما حتی نتوانستیم یک بازیکن به تیم اضافه کنیم؛ طبیعی است که یک بازیکن در طول فصل فرسایش دارد و ضمن خستگی، انگیزه خود را از دست می‌دهد و بازیکنان ما نیز در حال حاضر با چنین روحیاتی روبرو هستند و باید این شرایط را در نظر گرفت، همین تیم گل‌گهر 6 – 7 بازیکن در نیم فصل به خدمت گرفته که همگی آنها در ترکیب اصلی قرار دارند و به تیم کمک می‌کنند، یا فولاد خوزستان بازیکن جدید این در بازی قبل گل سه امتیازی برای این تیم به ثمر رسانده است، بازیکنان ما بد نیستند و از کیفیت عالی برخوردارند، نتایج ما در نیم فصل اول گواه این موضوع است، اما ما باید تیم را تقویت می‌کردیم ولی توانایی این کار را نداشتیم، مسائلی هست که خیلی از افراد نمی‌دانند، ما نمی‌توانیم تیم را تقویت کنیم و توان مالی آن را نداریم. پنجره نقل و انتقالات تیم صنعت نفت بسته است و اصلا اجازه چنین کاری را نداشتیم که بخواهیم بازیکن جذب کنیم، اما متأسفانه حواشی بسیاری پیرامون تیم وجود دارد که بدون اطلاع از این مسائل ما را مورد نقد قرار می‌دهند که چرا در نیم فصل این تیم تقویت نشد.حتی اگر جای من مربی دیگر یا مدیرعامل دیگر می‌آمد، وقتی مجوزی برای تقویت تیم وجود ندارد، چه کاری می توان صورت داد؟ وقتی از نظر مالی مشکل داریم و در پرداخت دستمزد بازیکنان فعلی مانده‌ایم، چطور می‌توان به فکر بازیکن جدید بود؟

 

شما، در چه پست‌هایی از ترکیب تیم خلاء داشتید و آیا لزوما تیم نیاز به تقویت داشت؟

ما قطعا به تقویت تیم نیاز داریم، دراگان برخی مواقع به موضوعاتی اشاره می‌کرد و اگر دقت می‌کردید، او می‌گفت که ما در نیمی از فصل بازیکن جانشین برای دفاع وسط خود نداشتیم! ما حتی یک دفاع وسط ذخیره بر روی نیمکت نداشتیم و اگر اتفاقی برای مدافع ما رخ می‌داد، مجبور بودیم سیستم تیم را تغییر دهیم و یا از بازیکنان در پست‌های غیر تخصصی آنها استفاده کنیم. در دو بازی گذشته عبدالله ناصری را نداشتیم و مجبور شدیم از حسین ساکی در بازی مقابل ذوب آهن استفاده کنیم که منجر به مصدومیت او شد، ما سه بار مجبور شدیم پست دفاع راست را بر اساس داشته‌هایمان تغییر دهیم، اگر دست ما در بازیکن باز بود، در ایجاد تغییرات یک قدم جلوتر بودیم، از ابتدا در دفاع راست با محمود مطلق‌زاده شروع کردیم، سپس مجبور شدیم مجدمی را به آن پست بردیم و در ادامه از فاخر تهامی در آن پست استفاده کردیم! ببینید دست ما چقدر خالی است و تقویت کردن تیم برای چنین روزهایی در نظر گرفته شده است. خیلی‌ها از این مسائل خبر ندارند و فقط یک گوشه نشسته‌اند و با گوشی موبایل خود نظر می‌دهند که فلان بازیکن جذب شود خوب است و اگر فلان مربی به خدمت گرفته شود بد است! اما ما با چنین مشکلاتی مواجه هستیم که کسی از آن خبر ندارد.

 

دو مربی جدید صنعت نفت که هم‌بازی سابق شما نیز بوده‌اند، با نظر شما به تیم اضافه شدند؟

بله کاملا روی آقایان شریفی نسب و بچاری نظر داشتم و با هماهنگی که با باشگاه صورت گرفت، نسبت به جذب این دو مربی اهتمام ورزیده شد. مطمئن باشید این دو مربی هر چه در توان داشته باشند به میان می‌آورند و در این مدت که همراه تیم هستند شبانه روز در حال تلاش هستند و تمرینات ما به مراتب منظم تر از گذشته در حال برگزاری است، فعالیت و تمرینات ما خیلی بیشتر شده و داریم تلاش می‌کنیم تا از این وضعیت خارج شویم، برای این موضوع هر کاری که لازم بود از قبیل به خدمت گرفتن روانشناس، انجام دادیم. اما مشکلات مالی ما که اصلی‌ترین دغدغه بازیکنان است هنوز حل نشده که این موضوع عمده مشکلات ما را رقم زده است که اگر این مشکلات حل شود، قطعا از این شرایط خارج شده و نتایج بهتری کسب می‌کنیم. مطمئن باشید جایگاه صنعت نفت از چیزی که هست بهتر خواهد شد.

 

چرا حسین بغلانی در ترکیب اسکوچیچ جایی نداشت؟ این موضوع ناشی از ضعف فنی این بازیکن بود یا سرمربی تیم به او اعتقادی نداشت؟

بغلانی از ابتدا در فهرست تیم بود، اما اسکوچیچ نظر مثبتی روی او نداشت، خود حسین هم مقداری بی انگیزه شده بود و همه مسائل دست به دست هم داد تا این بازیکن از شرایط ایده‌آل خود دور شود، اما داریم شرایط را مهیا می‌کنیم که این بازیکن به تمرینات برگردد و تلاش خود را برای بازیافتن شرایط مطلوب آغاز کند، بغلانی خیلی باید تلاش کند چرا که فرصتی وجود ندارد.

 

بختیار رحمانی نیز پس از اسکوچیچ بیشتر استفاده می‌شود، فکر می‌کنید بتواند دوباره احیا شود؟

فعلا که از رحمانی استفاده می‌کنیم و این موضوع از بازی با ذوب‌آهن از سر گرفته شده است، بختیار هر چه بیشتر تلاش کند بازی بیشتری به او خواهد رسید، او بازیکن بزرگ و تأثیرگذاری است، اما باید با شرایط پیش برویم و نمی‌توانیم یکباره سیمای کلی تیم را بر هم بزنیم.

 

فکر می‌کنید، اسکوچیچ در تیم ملی موفق خواهد بود؟

شناختی که از اسکوچیچ پیدا کردم این است که او مربی باهوش و خوبی است، اما شرایط تیم ملی یک کشور با شرایط یک باشگاه کاملا متفاوت است، ولی اسکوچیچ کار خود را خوب بلد است اما فکر می‌کنم او در تیم ملی موفق می‌شود.

دیدگاه‌ها  

+5 #1 حسین نظری 1398-12-01 01:18
ما هواداران صنعت نفت از کادر کاملا بومی حمایت می کنیم. به امید خدا تیم موفق خواهد شد. چراکه این چهار بزرگوار هم بازیکنان بزرگ با اخلاق و موفقی بودند. هم تجربات خوبی در زمینه مربیگری دارند و کنار مربیان بزرگی کار کرده اند. در ضمن فراموش نکنید به گفته عبدالله ویسی استقلال خوزستان با انالیزهای شریفی نصب قهرمان لیگ شد.
بهنام هم در ان دوره ای که صنعت به دسته یک سقوط کرد در چند بازی اخر که کار از کار گذشته و تیم سقوط کرده بود به عنوان سرمربی انتخاب و نتایج بسیار خوبی گرفت.
سراج سرطلایی هنوز امیدمایی. انشالله از همین هفته تخته گاز تا سهمیه اسیا با بهنام کاظم امید و مرتضی. خدا قوت. صنعت اول بشی اخر بشی دوستت داریم

نوشتن دیدگاه