هیچ تفاوتی بین مناطق آزاد کشور با کیش وجود ندارد

 

معاون سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند ضمن غیرقانونی خواندن ثبت سفارش در مناطق آزاد تجاری تسری قوانین سرزمین اصلی به این مناطق را بزرگترین معضل پیشروی آن ها دانست.

سید علی موسوی در نشست شورای معاونین و مدیران این سازمان که روز گذشته با حضوراعضای هیئت‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ و فراکسیون مبارزه با قاچاق کالا وارز در مجلس شورای اسلامی ، فرمانداران ویژه دو شهرستان ابادان و خرمشهر و جمعی از مسئولین محلی برگزار شد افزود: هیچ تفاوتی بین مناطق آزاد کشور با کیش وجود ندارد و ثبت سفارش بر مبنای قوانین و مقررات این مناطق (مفاد ماده ۲ و ۵ چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران) غیر قانونی است.

وی همچنین ترخیص کالاهای متوقف شده در گمرکات خرمشهر و آبادان را وعده داد و خاطر نشان کرد: با توجه به گرمای هوا و احتمال فساد کالاهای همراه مسافر و مصرفی اروندنشینان با هماهنگی های به عمل آمده تا هفته آینده با مکاتبات و درخواست های مکرر این سازمان ترخیص خواهد شد.

 

معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند درخصوص خودروهای پلاک اروند همچنین بیان کرد: خودروهای متوقف شده در گمرک خرمشهر ۲۲۷ عدد می باشد که بخشی از آن ها به سفارش آمریکا و نه برند آمریکا هستند و بخشی هم خودروهای بالا ۲۵۰۰ سی سی است.

موسوی ادامه داد: خودروی های بالای ۲۵۰۰ سی سی شامل قانون ماده ۱۱ صادرات و واردات می‌شوند و باید ترخیص شوند و ورود خودرو با بِرند آمریکا ممنوع است نه سفارش آمریکا که در موارد مذکور ترخیص خودروها بلامانع است.

وی با استناد به گزارشات دستگاه های نظارتی و قوه قضاییه منطقه آزاد اروند را از پاک ترین مناطق آزاد کشور در خصوص قاچاق اعلام کرد و گفت: هیچگونه کالایی به عنوان قاچاق از محدوده منطقه آزاد اروند به سرزمین اصلی وارد نمی شود.

سید علی موسوی در پایان اعلام کرد: به استناد صورت جلسه تنظیمی مورخ ۲۸/۷/ ۹۷ در منطقه آزاد قشم موضوع نحوه ی استقرار گمرکات جهوری اسلامی در مبادی مناطق آزاد توافق شد؛ و لذا مقرر شد گمرک جمهوری اسلامی ایران در گیت های خروجی مستقر شود نه در مبادی ورودی.

نوشتن دیدگاه