عاشق مربیگری در نفت آبادان هستم

مربی جدید تیم فوتبال نفت آبادان گفت: همیشه آرزویم این بوده که در صنعت نفت مربیگری کنم و تجاربی که در زمان بازی به دست‌آوردم به جوانان منتقل کنم.

بهنام سراج ، درباره حضورش در کادر فنی صنعت نفت آبادان گفت: من از گذشته عاشق صنعت نفت بوده‌ام، متولد آبادان هستم و همه چیزم با صنعت نفت بوده است. درست است چند سالی از این تیم دور بودم و در پرسپولیس بازی کردم، ولی در کل همیشه و در همه حال عاشق صنعت نفت بودم. همیشه آرزویم این بوده که در صنعت نفت مربیگری کنم و تجاربی که در زمان بازی به دست‌آوردم به جوانان منتقل کنم. همیشه عاشق و منتظر این اتفاق هستم. در گذشته این اتفاق افتاده بود و امسال خدا را شکر دوباره توانستم مربی صنعت نفت شوم.

مربی نفت آبادان در مورد لیگ امسال گفت: فکر می‌کنم در فصل جدید لیگ خیلی خوب و متفاوتی داشته باشیم. هم مربیان خوبی در لیگ هستند و هم اینکه بازیکنان خوب، تقریبا در تیم‌ها پخش شده‌اند. امیدوارم امسال یک لیگ جذاب را داشته باشیم و ما هم بتوانیم یکی از تیم‌های خوب لیگ برتر باشیم.

 

بهنام سراج در ادامه گفت: ما نیاز به جذب چند بازیکن خوب خارجی داریم که باشگاه در حال رایزنی با آن‌ها است تا ان شاالله در آینده خیلی نزدیک و با نظر اسکوچیچ به تیم اضافه شوند. امسال بازیکنان خوبی به تیم ما اضافه شده‌اند که در تیم‌های خودشان بازیکنان با کیفیتی بوده‌اند. بازیکنان خوب و با تجربه‌ای داشتیم که توسط باشگاه حفظ شدند. ان‌شاالله با جذب بازیکنان خارجی نیز تیممان کامل خواهد شد. صنعت نفت هرچه دارد از هوادارانش دارد. امیدوارم بتوانیم یک سال خیلی خوب را در کنار هواداران پشت سر بگذاریم و در کنار آن‌ها که تنها دلخوشیشان فوتبال است نتایج خوبی کسب کنیم تا دلشاد شوند.

بهنام سراج در خصوص وضعیت پرسپولیس و کنار گذاشته شدن سروش رفیعی و شایان مصلح گفت: کاری که باشگاه با مصلح و رفیعی کرد قشنگ نبود. یک باشگاه حرفه‌ای باید این شرایط را از قبل در نظر بگیرد و بداند با بازیکنانش می‌خواهد چکار کند. آن‌ها از قبل می‌دانستند که ۱۸ بازیکن بیشتر نمی‌توانند داشته باشند، پس چرا این دو نفر را به اردو بردند و بعد به راحتی روی اسم آن‌ها قلم قرمز کشیدند؟! به هر حال این‌ها بازیکنانی هستند که طرفدار دارند، خانواده و دوست دارند و ممکن است شرمنده مردم شوند. ممکن است آن‌ها در تیم جدیدشان هم از لحاظ روحی به مشکل بخورند و به سختی خودشان را پیدا کنند.

بهنام سراج در ادامه افزود: با مصلح و رفیعی رفتار ناجوانمردانه‌ای شد. کاش قبل از سفربه ترکیه به آن‌ها می‌گفتند ما به شما نیاز نداریم یا بازیکنان بهتری را گرفته‌ایم. این خیلی قشنگ‌تر بود تا اینکه آن‌ها را به اردو ببرند. قرارداد شایان مصلح تمام شده بود و قبل از امضای قرارداد جدید می‌توانستند به او بگویند که تیم جدید پیدا کند. این خیلی بهتر بود تا اینکه اول بازیکن را انتخاب کنند، بعد یک مربی بیاورند و پس از آن مربی بگوید این بازیکن را نمی‌خواهم. این اتفاق برای بازیکن بد است.

 

پیشکسوت پرسپولیس افزود: اشکال از باشگاه است. آن‌ها باید مربی را انتخاب می‌کردند و بعد لیست بازیکنان را جلوی او می‌گذاشتند و به عنوان مثال می‌گفتند ما ۲۲ بازیکن داریم، ۱۶ بازیکن را شما انتخاب کنید و دو جای خالی هم در نظر بگیرید برای دو بازیکن بهتر از اینها، این شکل حرفه‌ای‌تر است تا اینکه شما ۲۲ یا ۲۳ نفر را به اردو ببرید و بعد از یک ماه کار کردن بگویید من این چند بازیکن را نمی‌خواهم. درست است که این بازیکنان شناخته شده هستند، اما صددرصد در باشگاه بعدی به مشکل می‌خوردند. مثلا با کوچک‌ترین اتفاق اگر سروش رفیعی در یک صحنه توپی را خراب کند به او می‌گویند اگر بازیکن بودی پرسپولیس تو را نگه می‌داشت یا اگر روزی مشکلی داشته باشد و نتواند به تمرین برود می‌گویند این بازیکن تنبل است به خاطر همین پرسپولیس او را حفظ نکرد!

بهنام سراج در خصوص حضور کالدرون روی نیمکت پرسپولیس گفت: به نظر من کار پرسپولیس سخت‌تر شده است چراکه سایه سه قهرمانی بالای سر این مربی قرار گرفته و به طور خودکار کارش را سخت‌تر می‌کند. من شناخت زیادی از او ندارم و اطلاعاتم از طریق رسانه‌ها و مطبوعات است. ۳-۴ قهرمانی پرسپولیس با برانکو بالای سر مربی جدید است و این مسئله به نظر من مقداری روی کار او تأثیر منفی می‌گذارد. او باید کار خارق‌العاده‌ای کند چرا که الان چیزی به جز قهرمانی هواداران پرسپولیس را ارضا نمی‌کند، مگر اینکه قهرمانی آسیا بیاورد تا بگویند او بهتر از برانکو است.

بهنام سراج افزود: البته حُسنی که پرسپولیس دارد این است که شاکله تیم حفظ شده است. شاید چند بازیکن خوبش را از دست داده باشد یا بدهد، اما شاکله تیم حفظ شده است. این خیلی مهم است که استخوان بندی یک تیم حفظ شود و بعد نقاط ضعفش را می‌توانند با جذب بازیکنان جدید پوشش بدهند. به هر حال پرسپولیس و کالدرون برای حفظ عناوین کار سختی دارند. ارتقا دادن موفقیت‌های پرسپولیس که در واقع قهرمانی آسیا حساب می‌شود کار سختی است، اما حفظ کردن همین قهرمانی‌ها در لیگ و جام حذفی هم بسیار مهم است، چون امسال تیم‌ها تا دندان مسلح شدند و به نوعی بازیکنان در تیم‌های مختلف پخش شده‌اند.

پیشکسوت پرسپولیس در مورد شرایط آماده‌سازی این تیم که در ابتدا زیر نظر کریم باقری آغاز شد، گفت: به نظر من این مسئله طبیعی بود، ما نمی‌توانیم از توانایی‌های خوب کریم باقری عبور کنیم. نباید بگوییم، چون حدود ۱۰ روز او تیم را تمرین داده پس پرسپولیس زمان را از دست داده است. کریم باقری خیلی بهتر از بسیاری از سرمربیان لیگ برتر است. او باهوش و دانا است و علمش را هم دارد. خودش قبول نمی‌کند که در لیگ برتر سرمربی باشد در صورتی که به نظر من از خیلی‌های دیگر که مشغول کار هستند یک سروگردن بالاتر است. پیش از این هم باقری در پرسپولیس مانند یک سرمربی بوده و حتی بازیکنان از او حرف‌شنوی بهتری نسبت به سرمربی دارند. در مجموع پرسپولیس چیزی را از دست نداده و حالا هم که با صلاحدید باشگاه یک مربی صاحب نام به این تیم آمده، بازیکنان شرایط اردویی خارج از کشور را هم داشته‌اند در حالی که خیلی از تیم‌ها حتی اردوی خارجی نداشتند و در شهر خودشان تمرین کردند. با این حساب پرسپولیس جلوتر از بسیاری تیم‌های دیگر است. الان هم با شرایطی که لیگ دارد و معلوم نیست کی شروع می‌شود فرصت برای تمرین کردن بیشتر وجود دارد.

 

بهنام سراج در مورد بازی‌های تدارکاتی پرسپولیس در فصل آماده‌سازی برای مسابقات لیگ برتر گفت: من قبلا با صنعت نفت به محلی که پرسپولیس در آنجا اردو زده بود رفته‌ام. چون تیم‌های خوبی در آن منطقه نیستند و مقداری هم از آنکارا و استانبول فاصله دارد بنابراین تیم‌هایی که به آنجا می‌روند باید با تیم‌های آن منطقه بازی کنند. به خصوص اینکه تیم‌های ترکیه‌ای هم خودشان درگیر تمرین و مسابقه هستند. البته می‌توان با برخی از تیم‌هایی که به این محل می‌آیند و اردو می‌گذارند بازی گذاشت، اما این شرایط امسال پیش نیامد، با اینحال مدیریت باشگاه باید به این مسئله فکر می‌کرد و هماهنگی‌های لازم را انجام می‌داد تا حداقل یک بازی خوب در آنجا برگزار شود. حتی شده باید با اتوبوس به آنکارا و استانبول می‌رفتند تا یک بازی با یک تیم خوب برگزار کنند. بازی نکردن با تیم‌های بزرگ پیش از شروع مسابقات لیگ برتر یک اشکال است و باید این کار را انجام می‌دادند. به هر حال به نظرم تا قبل از شروع بازی‌های لیگ، پرسپولیس چندین بازی خوب با تیم‌های لیگ برتری و لیگ یکی حتما انجام می‌دهد.

بهنام سراج در مورد اینکه ورود برخی بازیکنان مانند فرشاد احمدزاده و حسین کنعانی‌زادگان با استقبال گرمی از سوی هواداران روبه‌رو نشد، گفت: دلخوری هواداران برای ورود این بازیکنان نیست بلکه دلخوری آن‌ها از گذشته این بازیکنان است. آن‌ها از رفتاری که در گذشته با پرسپولیس انجام شده ناراحت هستند. به نظرمن هواداران باید به خاطر پرسپولیس از آن‌ها استقبال و پذیرایی کنند. حالا بازیکن در گذشته حرفی زده یا حرکتی کرده است، اما الان باید هواداران در شرایط فعلی صبورتر باشند و به خاطر پرسپولیس گذشته را فراموش کنند. آن‌ها باید به حال و آینده فکر کنند و ان‌شاءالله این بازیکنان نیز بتوانند به پرسپولیس کمک کنند.

مهاجم سال‌های دور سرخپوشان در خصوص نیاز این تیم در خط حمله گفت: نبود یک مهاجم تمام کننده خوب نه تنها برای باشگاه پرسپولیس بلکه برای بیشتر تیم‌های لیگ برتری یک دغدغه است. اکثر تیم‌های ما مشکل گلزنی دارند. برای فوتبال ایران خیلی بد است که دو گلزن اول ما بازیکنان خارجی باشند. متأسفانه مهاجم شش دانگ ایرانی خیلی کم شده و در حال حاضر اگر علیپور را کنار بگذاریم مهاجم آنچنانی که حداقل در هر دو بازی یک گل بزند نداریم. مهاجمی که از ۱۰ موقعیت گل یکی را تبدیل به گل کند مهاجم نیست. یک مهاجم باید از هیچ گل بسازد نه اینکه چندین موقعیت صددرصد به او بدهند تا او یک بار دروازه را باز کند. همه تیم‌ها با این مشکل روبه‌رو هستند و ما دعا می‌کنیم امسال سال خوبی برای مهاجم ایرانی باشد و آن‌ها اجازه ندهند که آقای گلی لیگ به خارجی‌ها برسد.

 

بهنام سراج در مورد اینکه بیشتر تیم‌های لیگ برتری فوتبال ایران به خرید گلزن خارجی روی آورده‌اند، گفت: بله، متأسفانه اشکال همین است. ما مهاجم خوب در کشورمان داریم. مرتضی تبریزی مهاجمی بود که در ذوب‌آهن خوب گل می‌زد، اما در استقلال فقط ۴-۵ گل در یک فصل زد و این برای یک مهاجم خیلی بد است. زمانی که من از صنعت نفت به پرسپولیس رفتم شرایطم با بقیه مهاجمان فرق می‌کرد، اما خودم را خیلی زود با شرایط وفق دادم و توانستم در پرسپولیس جا بیفتم. شاید کم بازی می‌کردم، اما خوب گل می‌زدم. مثال تبریزی را زدم، چون ازبازی او خوشم می‌آمد و فکر می‌کنم امسال بیشتر از فصل گذشته گلزنی کند. به نظرم این مشکل روحی است که مهاجمان ما نمی‌توانند در تیم جدید توانایی‌های خودشان را نشان دهند. نمونه قدیمی‌تر این مسئله احمد مؤمن‌زاده بود که در اصفهان خیلی خوب گلزنی کرد، اما وقتی به استقلال رفت دچار مشکل شد و یا مهاجمانی که آقای گل تیم‌های خودشان بودند، اما وقتی به پرسپولیس رفتند نتوانستند توانایی‌های خودشان را نشان دهند.

بهنام سراج در مورد جذب مهاجم تمام کننده توسط پرسپولیس گفت: من شرایط فعلی علیپور را نمی‌دانم، اما معتقدم نیاز تیم است که در کنار علیپور یک مهاجم ششدانگ را قرار بدهند. مهاجمان خوب ایرانی که قطعا با تیم‌هایشان قرارداد دارند، اما یک مهاجم خارجی خوب و گلزن، نه مهاجمی که او را بیاوریم و روی نیمکت بنشانیم باید جذب شود. اگر بتوانند هزینه‌هایش را پرداخت کنند ارزش این را دارد که یک مهاجم خوب خارجی به پرسپولیس بیاید. مهاجم خارجی که معمولی باشد فقط پول حرام کردن است.

نوشتن دیدگاه