نقش وزارت نفت در آبادانی و عمران آبادان کمرنگ‌تر شده است

رئیس شورای شهر آبادان گفت: مجموعه شرکت‌های وزارت نفت و شهرداری آبادان در طی سالیان متمادی مکمل یکدیگر بوده‌اند اما طی دهه اخیر نقش وزارت نفت در آبادانی و عمران شهر کمرنگ‌تر شده به‌طوری‌که احساس می‌شود شهرداری در مسیر عمران شهری تنها است.

عبدالله کعبی رئیس شورای شهر آبادان صبح امروز درباره اقدام شهرداری آبادان در ممانعت از ورود تجهیزات سنگین به فاز ۲ پالایشگاه آبادان اظهار کرد: مجموعه شرکت‌های وزارت نفت و شهرداری آبادان در طی سالیان متمادی مکمل یکدیگر بوده‌اند اما طی دهه اخیر نقش وزارت نفت در آبادانی و عمران شهر کمرنگ‌تر شده به‌طوری‌که احساس می‌شود شهرداری در مسیر عمران شهری تنها است.

وی با اشاره به اینکه عوارض حق مسلم شهرداری است و تحت هیچ شرایطی نمی‌توان منکر آن شد بیان کرد: توان شهرداری‌ها در خدمات‌رسانی به شهروندان به میزان وصول عوارض و مطالبات قانونی بستگی دارد. آنچه قانون‌گذار در ماده ۱۰۰ و ۱۰۳ قانون شهرداری‌ها به‌صراحت بیان کرده این است که همه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف‌اند برای هرگونه فعالیت‌های عمرانی از شهرداری مجوز لازم را اخذ کنند و طبعا پروژه فاز دوم پالایشگاه از این قاعده مستثنی نیست.

 

رئیس شورای شهر آبادان افزود: با وجود مکاتبات متعدد و جلسات با شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت در راستای ایجاد توافق برای پرداخت عوارض اما متأسفانه شاهد همکاری و تعامل آن شرکت با شهرداری آبادان نیستیم و اقدامات امروز شهرداری صرفا در راستای وظایف قانونی مصرح در ماده ۱۰۰ قانون شهرداری بوده است.

کعبی با اشاره به بدهی ۳۰۰ میلیارد ریالی فاز دو پالایشگاه آبادان عنوان کرد: زیرساخت‌های شهری به دلیل تردد محموله ترافیکی سنگین در حال تخریب است و با وجود اینکه فاز ۲ پالایشگاه آبادان یکی از پروژه‌های مهم در حال اجرا در کشور است اما در پرداخت عوارض به شهرداری کوتاهی می‌کند.

وی بیان کرد: باوجود همه حقوقی که برای شهرداری آبادان قائل هستم اما معتقدم هرگونه تصمیم‌گیری در مواردی شبیه آنچه رخ داد باید با هماهنگی فرماندار و شورای اسلامی شهر صورت گیرد. فرماندار، رئیس شورای تأمین شهرستان است و بدون آگاهی و اطلاع وی نباید تصمیمی اتخاذ شود که تبعات بعدی داشته باشد.

رئیس شورای شهر آبادان گفت: البته تصمیم امروز شهردار که بدون هماهنگی با فرماندار ویژه آبادان و اعضای شورای شهر یک موضوع عمدی نبوده بلکه سهوی است و دلیل عمده آن بی‌اعتنایی عوامل پروژه فاز ۲ پالایشگاه به مدیران شهری و مسدود کردن مسیرها بدون اطلاع شهرداری بوده است. ضمن اینکه عدم پرداخت عوارض از سوی وزارت و دستگاه‌های دولتی باعث افزایش فشارها بر سیستم شهرداری، عدم پرداخت به‌موقع حقوق کارکنان شهرداری، کند شدن و یا عدم اجرایی شدن برخی پروژه‌های شهرداری شده است.

وی بر ضرورت پرهیز از هرگونه تنش میان ادارات تأکید دارد، گفت: در اختلاف پیش آمده میان پروژه فاز ۲ و شهرداری، نباید حقوق شهرداری آبادان نادیده گرفته شود.

نوشتن دیدگاه