دلیل اختلاف بین فاز دو پالایشگاه آبادان و شهرداری چیست؟

نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: تمام عوارض ساخت و ساز فاز دو پالایشگاه آبادان در سال 97 به حساب سازمان منطقه آزاد اروند واریز شده است.

عامر کعبی نماینده مردم آبادان در مجلس در خصوص اقدام شهردای در خصوص ممانعت از ورود محموله‌ها و تجهیزات پالایشگاهی پروژه فاز 2 پالایشگاه به شهر آبادان اظهار کرد: اصرار دارم که پروژه فاز 2 پالایشگاه آبادان عوارض ساخت و ساز خود را به شهرداری آبادان پرداخت کند.

وی افزود: برای این موضوع پیگیری‌های ویژه و فشرده‌ای به همراه شهردار آبادان و اعضای شورای شهر با وزارت نفت داشته ایم و جمع بندی‌های نهایی صورت گرفته بود.

نماینده مردم آبادان دلیل اختلاف میان فاز دو پالایشگاه آبادان و شهرداری را میزان مطالبات عوارض و بحث حاکمیت منطقه آزاد اروند عنوان کرد و گفت: وزارت نفت طبق قانون مناطق آزاد کشور سازمان منطقه آزاد اروند را به عنوان طرف دوم و متولی حاکم منطقه می داند لذا هرگونه مطالبات و هرگونه پرداخت را از اختیار سازمان منطقه آزاد اروند می داند نه شهرداری آبادان ، مقرر بوده طبق بررسی‌های انجام شده شهرداری آبادان برای تعیین مطالبات ساخت و ساز در شهر آبادان با سازمان منطقه آزاد اروند به یک جمع بندی برسد و پس از آن جلسه مشترک با معاون وزیر نفت داشته باشند.

کعبی بیان کرد: امروز شهرداری آبادان در رابطه با انتقال تجهیزات بسیار مهمی در پروژه فار 2 که پروژه ای با تاریخ زمانی انقضاء و طرح ملی است ممانعت کرده است.

نماینده مردم آبادان در مجلس با اشاره به اینکه اگر این پروژه در تاریخ مقرر به پایان نرسد روزانه میلیاردها تومان باید ضرر و زیان به شرکت چینی پرداخت شود،گفت: تاخیر درپروژه فاز دو پالایشگاه آبادان آسیب سنگینی برای شهر آبادان پالایشگاه نفت و وزارت نفت ایجاد می‌کند.

وی افزود: میزان مطالبات شهرداری آبادان در مقابل حجم بسیار بزرگ پروژه بسیار ناچیز است این پروژه ملی با اعتباری بالغ بر 3 و نیم میلیارد دلار است و آبادان تنها شهری است که این پروژه بزرگ ملی در آن در حال انجام است. قطعا سود اقتصادی حاصل از این پروژه برای شهرستان آبادان، استان خوزستان و کشور حائز اهمیت است.

کعبی در پایان عنوان کرد: تمام عوارض ساخت و ساز فاز دو پالایشگاه آبادان در سال 97 که در حدود 100 میلیارد تومان است از سوی وزارت نفت به حساب سازمان منطقه آزاد اروند واریز شده است.

نوشتن دیدگاه