بهبود وضعیت آب خرمشهر و آبادان در چند روز آینده

استاندار خوزستان گفت: با تکمیل خط انتقال دوم طرح غدیر تا 15 تیر ماه امسال مشکل آب این شهرستان‌ها برطرف می‌شود.

غلامرضا شریعتی شنبه شب در برنامه تلویزیونی افق روشن شبکه استانی خوزستان که به طور همزمان از شبکه آبادان نیز پخش می‌شد، اظهار کرد: با تخصیص اعتبار لازم از سوی هیات دولت در سال 1396 و در اولویت قرار دادن اجرای خط آبرسانی غدیر 2 به شهرستان‌های آبادان و خرمشهر در مدت 10 ماه در حدود 100 کیلومتر خط لوله اجرا شد.

وی افزود: برای اجرای این خط تاکنون بیش از 9 هزار میلیارد ریال هزینه شده و کارهای اجرایی آن در مراحل پایانی است.

شریعتی گفت: هدف دولت خدمتگزار تامین آب شرب با کیفیت 600 میکروموس از آب رودخانه دز در مدت زمان سه سال به 25 شهر از جمله آبادان، شادگان، خرمشهر، چوئبده و اروندکنار و یک هزار و 609 روستا در قالب طرح انتقال آب غدیر است.

 

استاندار خوزستان به فعالیت 48 تانکر در آبادان و 18 تانکر آبرسانی در خرمشهر اشاره و خاطرنشان کرد: روز گذشته 90 هزار لیتر آب معدنی در 2 شهرستان توزیع شده است و این کار تا بهبود وضعیت آب شرب ادامه می‌یابد.

وی افزایش شوری آب در چند روز گذشته در آبادان و خرمشهر را متاثر از ترکیدگی خط لوله انتقال آب از طرح غدیر یک اعلام کرد و افزود: در این سه روز مجبور به برداشت آب از بهمنشیر و کارون بودیم که در مدت میزان سختی و شوری آب این شهرستان به 12 هزار میکروموس بر متر مکعب رسید.

شریعتی گفت: با تعمیر این خط لوله میزان سختی آب شهرهای خرمشهر و آبادان کاهش می‌یابد.

وی به اجرای سد خاکی بر روی رودخانه کارون به منظور جلوگیری از نفوذ آب شور دریا به کارون اشاره و بیان کرد: با تامین حق آبه مورد نیاز پیش بینی می‌شود آب کشاورزی زمین‌های پایین دست کارون نیز تامین شود.

 

استاندار خوزستان، سیاست‌ها و مطالعات آبرسانی وزارت نیرو در استان خوزستان را متمرکز در انتقال آب از طریق رودخانه‌های استان اعلام کرد و گفت: در بحث پدافند غیر عامل به فکر ایجاد آب شیرین کن در استان هستیم.

وی افزود: هم‌اکنون نیز در خرمشهر و آبادان واحدهای آب شیریکن فعال هستند ضمن اینکه سرمایه‌گذارانی از هلند و اتریشی بازدیدهایی جهت اجرای طرح‌های آب شیرین کن از استان انجام دادند.

استاندار خوزستان در خصوص برخی خبرهای مطرح شده در فضای مجازی در خصوص انتقال آب به کویت و بصره عراق اظهار کرد: به هیچ کشوری آب نمی‌دهیم و خودمان آب را نیاز داریم و زمینه برای مصرف آن را داریم.

وی افزود: برخی با مطرح کردن این ادعاها قصد ایجاد فاصله بین مردم و مسئولان را دارند.

 

صابر علیدادی معاون آبرسانی آب و برق خوزستان نیز در این گفت‌و‌گو اظهار کرد: 17 اکیپ به صورت شبانه‌روزی در حال کار برای تکمیل خط دوم غدیر در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر هستند.

وی افزود: طبق پیش بینی انجام شده قرار بود این خط تا پایان شهریور ماه به اتمام برسد که با اختصاص اعتبار مورد نیاز و حمایت استاندار خوزستان این طرح تا 15 تیر ماه تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

عزیزالله شهبازی فرماندار آبادان نیز در این برنامه زنده از مردم شهرستان آبادان بابت سختی و شوری آب آبادان عذرخواهی کرد و گفت: 40 مخزن 10 هزار لیتری برای تامین آب آشامیدنی مردم در نقاط مختلف شهر آبادان جانمایی و به مرور زمان نصب خواهد شد.

وی افزود: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته اولین مخزن‌ها تا روز چهارشنبه در آبادان نصب خواهند شد.

نوشتن دیدگاه