توزیع آب با ۸ تانکر در مناطق حاشیه آبادان

فرماندار آبادان بر ضرورت اعطای حقابه بهمنشیر به عنوان رودخانه محلی منطقه تاکید کرد.

عزیزاله شهبازی در نشست بررسی روند اجرای پروژه های در دست اقدام برای کاهش شوری آب منطقه که با حضور معاون وزیر نیرو در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری آبادان برگزار شد، گفت: مشکل آب در جنوب خوزستان سابقه ای طولانی دارد؛ در سال ۷۸ بحرانی در منطقه جنوب خوزستان پیش آمد که نقطه شروع آن در آبادان بود و حادثه ناگواری را رقم زد.

وی با بیان اینکه موضوع انتقال و استفاده از آب حیات و احداث خط لوله غدیر یک به عنوان راهکارهای برون از وضعیت حادث شده در آن زمان انجام شد، افزود: متاسفانه یک ماه پیش آوردگاه کارون به بهمنشیر به دلیل خشکسالی کاهش شدید پیدا کرد که متعاقب آن ای.سی بهمنشیر به ۱۸ هزار میکروموس رسید.

شهبازی با قدردانی از تمامی تلاش های انجام شده در راستای کاهش شوری آب و نگاه ویژه استاندار خوزستان به آبادان و خرمشهر اظهار کرد: تفاهمنامه ای میان استانداری، شرکت آب و فاضلاب خوزستان و سازمان منطقه آزاد اروند به منظور کمک به اجرای خط انتقال آب غدیر و افزایش سهم آب مصرفی روستاها از این طرح منعقد شد.

وی تصریح کرد: با افزایش آوردگاه کارون از سمت بالا دست که از طریق رها سازی آب پشت سد انجام شد، دبی آب کارون افزایش یافت؛ در حال حاضر شرایط به گونه ای است که از ۴۰ هزار مترمکعب آب مورد نیاز روستاها، ۲۰ هزار مترمکعب آن از غدیر تامین می شود.

 

فرماندار آبادان با اشاره به توزیع آب در روستاها توسط تانکرهای آبرسان، خواهان رفع مشکل آبرسانی در روستاها به شکل اساسی شد و گفت: با بهره گیری از ۸ دستگاه تانکر، آب در مناطق حاشیه ای شهر آبادان توزیع می شود که در تمامی مراحل تامین و توزیع آب، شبکه بهداشت نظارت کاملی دارد.

شهبازی افزود: تمامی مسئولان اعم از کشوری، استانی و محلی به قداست و حرمت مردم آبادان و خرمشهر که برای تمام ایران حائز اهمیت است اقدامات عاجلی را آغاز و در پاره ای موارد به انجام رساندند که این نشان از اهمیت بالای این دو شهر دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید حقآبه بهمنشیر به عنوان رودخانه محلی داده شود، اظهار کرد: باید مشکل تامین منابع مالی مورد نیاز اجرای دو سد بالادست و پائین دست بهمنشیر که در حال حاضر از جدول زمان بندی اجرایی عقب تر است انجام و رفع شود.

شهبازی با یادآوری موضوع زیست ۶۰۰ هزار نفر در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان، تصریح کرد: برداشت آب در طرح های نیشکر باید مدیریت شود؛ خوشبختانه با توجه به اتفاقات خوبی که تا به امروز رخ داده، برداشت آب از رودخانه بهمنشیر از ۵۰ هزار مترمکعب به ۲۰ هزار مترمکعب رسیده است و امید می رود تا با کمک ها و حمایت های مستمر وزارت نیرو بتوانیم کارها را بر اساس زمان وعده داده شده به مردم به اتمام برسانیم.

فرماندار آبادان همچنین با قدردانی از مردم فهیم آبادان بابت صبوری خود، گفت: در حال حاضر ۲۰۰ میلیارد تومان پروژه در حوزه آب و فاضلاب در شهر آبادان در حال انجام است.

شهبازی در پایان از رسانه ها به دلیل آنکه با نوشتارهای به جا و منطقی خود در مبحث آب اسباب آرامش مردم را فراهم و مسئولان را نیز نسبت به موضوع حساس کردند، قدردانی کرد.

نوشتن دیدگاه