جذب ۸۶۶ نفر در فار ۲ پالایشگاه آبادان

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آبادان گفت: بر اساس اعلام مجری طرح فاز دوم پالایشگاه آبادان تاکنون ۸۵۵ نفر بومی منطقه در این پالایشگاه مشغول به کار شده اند.

یعقوب خان تمبی پیش از ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه عنوان کرد: از میان ۸۵۵ نفری که تاکنون در فاز دوم پالایشگاه آبادان مشغول به کار شده اند؛ ۶۶ درصدشان حدود ۵۶۶ نفر بومی این شهر، ۱۶ درصدشان که حدود ۱۳۹ نفر می شود، بومی خوزستان و ۱۸ درصد مابقی نیز که ۱۵۰ نفر هستند، غیر بومی اند.

وی با تاکید بر اینکه در بحث آموزش تخصصی نیروهای بومی از سوی شرکت های شناخته شده داخلی و خارجی دستور کار جدی وجود دارد، تصریح کرد: سه هزار و ۴۱۰ نفر نیز از طریق سامانه برای استخدام در فاز دوم این پالایشگاه ثبت نام و بر اساس تخصص های مورد نیاز به مجری طرح معرفی شده اند؛ تعداد افراد معرفی شده بیشتر از تعداد نیروی درخواستی است؛ به این شکل حق انتخاب نیروهای کارآمد تر وجود دارد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آبادان با بیان اینکه مرحله دوم جذب نیروها از اردیبهشت ماه سال آینده آغاز می شود، گفت: داشتن پیش شماره ۱۸۱ در ابتدای کد ملی متقاضی و یا والدین او و همچنین حضور در دو مقطع تحصیلی در این شهر از جمله مولفه های بومی بودن افراد است. فعالیت سامانه اینترنتی، ثبت نام فاز دوم پالایشگاه به هیچ عنوان متوقف نشده اما طراحی آن به گونه ای است که با تلفن همراه و خارج از استان خوزستان امکان ثبت نام وجود ندارد. البته در پاره ای موارد کندی اینترنت و هجوم گسترده به سایت ثبت نام، این سامانه را با چالش روبه رو می کند.

وی اظهار کرد: تاکنون ۱۷ هزار و ۴۳ نفر در سامانه فاز دوم پالایشگاه ثبت نام کرده اند؛ از این تعداد ۱۴ هزار و ۳۵۲ نفرشان مرد و دو هزار و ۶۹۱ نفرشان زن هستند، تاکنون ۲ هزار خرمشهری در سامانه ثبت نام کرده اند.

 

تعهد هزار نفری اشتغال در آبادان از طریق سامانه رصد

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: تعهد اشتغال در آبادان بر اساس سامانه رصد، برابر با یک هزار و ۴۹ نفر بوده که تاکنون برای هزار و ۲۵۵ نفر فرصت شغلی ایجاد شده؛ سهم ادارات در خصوص میزان اشتغال متفاوت است؛ در این میان اداره صنعت معدن و تجارت به رغم تعیین اشتغال ۱۴ نفری برای آن، تاکنون ۵۱۴ نفر را جذب کرده، کمترین اشتغال ایجاد شده مربوط به پارک علم و فن آوری است که رقم آن به ۶ فرصت شغلی می رسد.

خان تمبی افزود: در بحث کمیته اشتغال شهرستان آبادان نیز از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۷ جلسه را برگزار شده که از حالت تشکیل ماهانه یک جلسه نیز فراتر رفته است. در این جلسات ضمن تاکید بر تلاش مضاعف دستگاه های اجرایی در ایجاد اشتغال پایدار از جمله در شهرک های صنعتی، بر تامین و خرید اقلام مورد نیاز دستگاه ها از واحدهای صنعتی و تولیدی درون شهرستان به عنوان مصوبه مهم کمیته اشتغال توجه فراوانی شده است.

وی تصریح کرد: از واحدهای صنعتی و تجاری مستقر در منطقه خواسته شده تا ظرفیت ها و فرصت های شغلی خود را اعلام کنند تا بر این اساس به توان نیروهای جویای شغل را به بدنه این واحدها تزریق کرد. با فعال سازی واحدهای راکد در شهرک های صنعتی آبادان می توان به شکل چشمگیری در زمینه اشتغال گام هایی را برداشت.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آبادان یادآور شد: در این زمان در شهرک صنعتی شماره یک آبادان ۶۵ واحد با اشتغال زایی یک هزار و ۲۸۴ نفر در حال فعالیت است و ۶۸ واحد نیز غیر فعال و راکد هستند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آبادان گفت: در شهرک صنعتی شماره دو آبادان نیز ۱۴ واحد با میزان اشتغال زایی ۸۰ نفر فعالیت دارند؛ در همین شهرک ۱۸ واحد نیز راکد هستند، ضمن اینکه در شهرک صنعتی شهدای آبادان نیز پنج واحد فعال با اشتغالزایی ۲۰۰ نفر وجود دارد و ۳۰ واحد نیز غیر فعال و راکد است، به صورت کلی در مجموعه شهرک های صنعتی آبادان ۸۴ واحد فعال با میزان اشتغال زایی یک هزار و ۵۶۴ نفر وجود دارد، ۱۱۶ واحد نیز راکد و غیر فعالند.

 

پرداخت تسهیلات اشتغال خانگی به ۱۴ طرح

خان تمبی در خصوص آمار اشتغال خانگی سال ۹۵ که در سال ۹۶ پرداخت شد، افزود: به ۱۴ متقاضی دریافت تسهیلات خود اشتغالی معرفی شده از سوی سازمان های؛ جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بنیاد شهید از طریق صندوق کارآفرینی امید، اعتبار ۶۹۰ میلیون ریال پرداخت شده است.

وی اظهار کرد: همچنین در بحث وام های خود اشتغالی به ۳۰ متقاضی اداره بهزیستی و ۱۱۵ متقاضی صندوق کارآفرینی امید تسهیلات خود اشتغالی پرداخت شد، در مجموع ۱۴۵ نفر توانستند ۲۱ میلیارد و ۳۱۰ میلیون ریال تسهیلات دریافت کنند.

 

ثبت ۱۵۲ طرح در سامانه کارا

وی تعداد طرح های ثبت شده در بخش اشتغال روستایی و عشایری آبادان در سامانه کارا را تاکنون ۱۵۲ طرح عنوان کرد و افزود: سهم این شهرستان از دریافت تسهیلات این بخش ۱۴۸ میلیارد و ۵۴۴ میلیون ریال بوده که این میزان اعتبار در مرحله نخست ۲۵ درصد آن معادل ۳۷ میلیارد و ۱۳۶ میلیون ریال پرداخت شده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آبادان اظهار کرد: تاکنون ۸۵ طرح مربوط به اشتغال روستایی و عشایری این شهرستان به شورای اشتغال خوزستان ارسال، و در همین راستا ۱۶ طرح آن به مبلغ ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان مصوب و برای دریافت تسهیلات مربوطه به بانک های عامل معرفی شدند.

خان تمبی تصریح کرد: طرح های اشتغال روستایی و عشایری تا شهریور ماه سال آینده قابلیت ثبت در سامانه کارا، طرح در شورای اشتغال استان و تصویب برای دریافت تسهیلات را در اختیار دارند.

 

روستاییان از طرحهای صنعتی استقبال نمی کند

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی آبادان گفت: طرح های صنعتی در روستاهای آبادان و دو شهر اروندکنار و چوئبده با اقبال مواجه نیستد، در این مناطق از تسهیلات فراگیر با بهره ۱۲ تا ۱۸ درصد در زمینه های صنعت، معدن و تجارت استفاده می شود که برای آن نیز سقفی تعیین نشده، کشاورزان، صنعتگران و تجار می توانند با ورود به سامانه" کارا " نسبت به ثبت طرح های خود و دریافت تسهیلات اقدام کنند.

خان تمبی افزود: سازمان های؛ جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت و میراث فرهنگی و گردشگری سه اداره فعال در زمینه ثبت طرح های مختلف در سامانه کارا جهت دریافت تسهیلات هستند.

نوشتن دیدگاه