لغو ویزا در منطقه آزاد اروند مصوبه مجلس است

 

حسن قشقایی امروز جمعه ۸ دی ماه که بمنظور بازدید از زیرساخت ها و تردد اتباع غیر ایرانی در منطقه آزاد اروند وارد آبادان و خرمشهر شده بود در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اینکه در منطقه آزاد اروند صدور روادید لغو شده است اعمال قانون بوده زیرا این کار تاکنون به مرحله اجرایی نرسیده بود و باید سریع‌تر صورت می‌گرفت.

وی با اشاره به آثار لغو صدور روادید در منطقه آزاد اروند ، افزود: این اقدام آثار و برکات زیادی دارد و تا امروز کثرت رفت‌وآمد بین مردم این منطقه و عراق بیشتر شده است.

قشقایی ادامه داد: همچنین اقتصاد در منطقه آزاد اروند روند رو به رشدی پیدا کرده است و اگر خرمشهر و آبادان به منطقه آزاد تبدیل نشده بودند این دو شهر مهم کشور ساخته نمی‌شدند، اکنون وضع کسب‌وکار خوب شده و بازار این منطقه پررونق شده است.

وی به نقش رادیو و تلویزیون آبادان اشاره کرد و گفت: باید نقش رسانه ملی در این منطقه در راه مفید باشد و پیشنهاد می‌کنم ائمه جمعه به این موضوع کمک کنند.

قشقایی افزود: انتظار ما این است که علما به این موضوع کمک کنند و در بخشی از خطبه‌های خود به ارشاد مردم بپردازند.

وی به لغو ویزا در منطقه آزاد اروند و نبود سیستم جامع برای جلوگیری از ورود اتباع خارجی به سرزمین اصلی اشاره کرد و گفت: لغو ویزا مصوبه مجلس بوده و دستگاه های امنیتی نباید بگذارند مسافران وارد سرزمین اصلی شوند و نبود گیت در دروازه های خروجی منطقه آزاد بهانه خوبی نیست.

 

معاون وزیر امور خارجه ،اظهار کرد: هر کشوری که به پاسپورت ایران احترام بگذارد و لغو ویزا کند ایران هم بدون پیش شرط لغو ویزا می کند.

قشقایی از رسانه ها خواست با توجه به لغو ویزا در منطقه آزاد اروند مردم را آموزش دهند و بیان کرد: مردم باید از این فرصت طلایی استفاده کنند و فرصتهای سرمایه گذاری در آبادان و خرمشهر را چند برابر کنند.

وی با بیان اینکه کنترل تخلفات اتباع خارجی ارتباطی با قوانین لغو روادید در مناطق آزاد ندارد، عنوان کرد: بحث کنترل تخلفات اتباع خارجه هیچ ارتباطی به ویزا و لغو آن ندارد زیرا دروازه‌ها و امکانات کنترلی باید ایجاد شود و این موضوع به عهده نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی است.

قشقاوی اظهار کرد: نهادها علاوه بر وظیفه ذاتی که دارند باید با سازمان منطقه آزاد اروند هماهنگ باشند و این سازمان باید به همه ارگان‌ها اشراف داشته باشد و همه نهادهای خرمشهر و آبادان تحت نظر این سازمان عمل کنند.

وی افزود: هر ارگانی که این کار را نکند مخالف قانون عمل کرده و نهادهای نظامی باید خودشان را با شرایط هماهنگ کنند، سازمان منطقه آزاد اروند هم به این موضوع کمک می کند.

قشقایی تصریح کرد: ما هیچ مشکل امنیتی نداریم هرچند باید مراقبت نفوذ دشمنان باشیم چراکه به بیان مقام معظم رهبری خطر نفوذ همیشه وجود دارد.

وی گفت: توجه به قوانین منطقه آزاد نادیده گرفتن امنیت نیست و اینکه بگوییم چون نمی‌توانیم کنترل کنیم قانون منطقه را جدی نگیریم صحیح نیست.

معاون کنسولی وزارت امور خارجه ،خاطر نشان کرد: سیاست‌گذاری فرهنگی، اقتصادی و دینی بر عهده منطقه آزاد است و نهادهای نظامی، انتظامی و امنیتی باید امنیت را کنترل کنند.

نوشتن دیدگاه