امروز : سه شنبه, 05 مرداد 1395

نظرسنجی

اجرای کدام یک از موارد زیر را در اولویت برنامه ریزی سازمان منطقه آزاد اروند می دانید؟
 
تجمع رانندگان خودروهای وارداتی مقابل سازمان منطقه آزاد اروند

رانندگان خودروهای پلاک اروند که بیش از 5 ماه است مرخصی تردد خارج از محدوده آنها توسط پلیس راهور کشور لغو شده با تجمع در مقابل سازمان منطقه آزاد اروند و جلوگیری از تردد به این سازمان اعتراض خود را از بلاتکلیفی در این زمینه اعلام کردند.
رانندگان خودروهای خارجی پلاک اروند عنوان کردند: میلیون‌ها تومان بابت خرید خودروهای خارجی هزینه کرده‌اند اما امکان تردد در خارج از محدوده منطقه آزاد اروند که پیش از این سالی 40 روز بوده لغو شده و عملاً سرمایه مردم بر باد رفته است.


یوسفی یکی از رانندگان حاضر در این تجمع گفت: خودروهای ما همه دارای سیستم جی.پی.اس برای کنترل تردد هستند اما پلیس راه اجازه خروج از محدوده 40 کیلومتری منطقه آزاد اروند را نمی‌دهد و عملاً خودروهای ما در قفس گذاشته شدند.
وی خواستار پیگیری استاندار خوزستان در این زمینه شد و اظهار داشت: مدیران منطقه آزاد اروند خود نیز از این وضعیت گله‌مند هستند و معلوم نیست راه حل این موضوع چیست.
چهارشنبه صبح رانندگان خودروهای خارجی پلاک اروند با قرار دادن خودروهای خود در مقابل درب ورودی سازمان منطقه آزاد اروند مانع ترد به این سازمان شدند.

روزانه تعداد کثیری از شهروندان آبادانی و خرمشهری برای اخذ مجوز مرخصی خودرو و خروج از محدوده تردد 40 کیلومتری به سازمان منطقه آزاد اروند مراجعه و همچنان در انتظار اخذ مجوز تردد سردرگم هستند.
منطقه آزاد اروند در شمال غربی خلیج فارس به وسعت 172 کیلومتر مربع در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و کارون واقع است و دارای مرز مشترک میان کشورهای عراق و کویت است.
یکی از مهم‌ترین مصوبات دولت در راستای رفاه حال شهروندان آبادان و خرمشهر، اجرای مصوبه واردات خودرو با پلاک منطقه آزاد اروند بود که در سال 88 به‌صورت نهایی اجرایی شد.


بسیاری از شهروندان آبادانی و خرمشهری با استقبال از این مصوبه اقدام به واردات و خرید خودروهای با پلاک منطقه آزاد اروند کردند این در حالی بود که محدوده تردد این خودروها تا شعاع 45 کیلومتری به تصویب رسیده بود.
افزایش واردات خودرو در حالی اتفاق می‌افتاد که مسئولان وعده افزایش محدوده تردد این خودروها را تا مرز 120 کیلومتر می‌دادند.
اخیراً خبرهایی مبنی بر ابلاغ بخشنامه‌ "عدم اعطای مرخصی و تردد خودروهای منطقه آزاد اروند به خارج از محدوده منطقه" شنیده شد که گله‌مندی شهروندان را به همرا آورد.
این خبر که از سوی پلیس راهور کشور به مرحله اجرا درآمد شامل خودروهای همه مناطق آزاد در ایران بوده که به مزاج شهروندان این مناطق اصلاً خوش نیامده است.


عدم اعطای مرخصی و تردد به این خودروها امروزه به یکی از دغدغه‌های اصلی شهروندان تبدیل شده که امیدواریم مسئولان امر توجه ویژه‌ای به حل این مشکل داشته باشند.

 

* از خرید خودروهای پلاک اروند پشیمانیم
یکی از شهروندان آبادانی اظهار داشت: پس از سال‌ها تحمل رنج و محرومیت در سال‌های اخیر شاهد اجرای مصوبه واردات خودرو با پلاک منطقه آزاد اروند بودیم.
عباس عزیزی خاطرنشان کرد: استفاده از این مصوبه و مزیت با توجه به تبلیغات گسترده مسئولان امر، مردم را ترغیب به واردات و خرید خودروهای با پلاک منطقه آزاد اروند کرد.
وی افزود: با توجه به فرا رسیدن تابستان و اوقات فراغت، دو ماه پیاپی پیگیر اخذ مرخصی برای سفر تابستانی بودم که متاسفانه مسئولان هر روز با بهانه‌ای دست رد به سینه‌ام می‌زدند.
این شهروند آبادانی با اشاره به گرمای بیش از حد هوا، ادامه داد: هر روز از آبادان به بندر و گمرک خرمشهر برای اخذ مجوز مرخصی مراجعه می‌کنم که تاکنون هیچ نتیجه‌ای به همراه نداشته است.
وی از مسئولان خواست دلیل قانع‌کننده برای دارندگان این خودروها ارائه دهند و از سردرگم کردن مردم جلوگیری کنند.


یک شهروند خرمشهری نیز اظهار داشت: اگر تابستان نتوانیم به مسافرت برویم از این خودروها استفاده کنیم، وجود و واردات این خودروها در منطقه چه دردی را از مردم دوا می‌کند.
محمد دریس با اشاره به اینکه از خرید خودروهای پلاک اروند پشیمانیم، خاطرنشان کرد: روزانه تعداد کثیری از شهروندان برای اخذ مجوز مرخصی خودرو و خروج از محدوده تردد به واحدهای مربوطه مراجعه و سردرگم هستند.
وی با اشاره به تبلیغات گسترده طرح واردات خودرو به منطقه آزاد اروند، افزود: مردم با وعده و وعیدهای مسئولان اقدام به خرید این خودروها کردند، و امروز شایعات عدم اعطای مرخصی به این خودروها به گوش می‌رسد.


در راستای پیگیری این مسئله اوضاع را از معاونت سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند جویا شدیم.

* پیگیری‌ها بی‌نتیجه بوده است
معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند اظهار داشت: همچنان شاهد تعلل فرمانده راهنمایی و رانندگی کشور برای لغو ممنوعیت مرخصی خودروهای منطقه آزاد اروند هستیم.
سیدعلیرضا موسوی افزود: رئیس راهنمایی و رانندگی کشور بخشنامه‌ای را در راستای لغو مرخصی خودروهای مناطق آزاد ارس، کیش، قشم، چابهار، انزلی و اروند ابلاغ کرده است.
وی خاطرنشان کرد: پیگیری‌های لازم از سوی استانداری و دبیرخانه مناطق آزاد در تهران همچنان در حال پیگیری است.


معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند افزود: با وجود دستور مقامات عالی رتبه کشور از جمله وزیر کشور، معاون رئیس جمهور، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، معاون امنیتی وزیر کشور و استانداری در خصوص لغو ممنوعیت مرخصی خودروهای با پلاک اروند، متاسفانه هنوز فرمانده راهنمایی و رانندگی در صدور لغو این ممنوعیت تعلل می‌کند.
وی با اشاره به اینکه ما نیز از شرایط به‌وجود آمده ناراضی هستیم، افزود: رایزنی‌های مختلفی با رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور در راستای اصلاح یا تغییر این بخشنامه انجام شده اما متأسفانه هنوز نتیجه‌ای در این زمینه حاصل نشده است.


موسوی ادامه داد: در حال حاضر یک هزار و 500 خودرو با پلاک منطقه آزاد اروند در شهر تردد دارند.
وی با اشاره به اینکه ما هرگونه مکاتبات را با پلیس راهور کشور انجام داده و تاکنون هیچ نتیجه قابل قبولی دریافت نکرده‌ایم، خاطرنشان کرد: امیدواریم رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور در راستای اصلاح و تغییر این مصوبه اقدامات لازم را به‌عمل بیاورد چون ما نیز چون شهروندان در انتظار شنیدن اخبار خوب در این خصوص هستیم.
معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند با اشاره به اینکه شهروندان مصمم بر این بودند که تا پیش از اتمام فصل تابستان بتوانند از مرخصی خودروهایشان برای گذراندن اوقات فراغت استفاده کنند گفت: متأسفانه امید شهروندان برای تردد خارج از شهر در تابستان میسر نشد و امیدواریم این مشکل با مساعدت هر چه بیشتر مسئولان تا تعطیلات عید سال جاری برطرف شود.

* لغو تردد خودروهای پلاک اروند به تصمیم پلیس راهور کشور است
مسئول روابط عمومی سازمان منطقه آزاد اروند نیز در خصوص تجمع مالکان خودروهای پلاک اروند در جلوی درب این سازمان چنین اظهار داشت: طی ساعات گذشته حدود 20 خودرو پلاک اروند در جلوی این سازمان تجمع کرده و خواهان لغو ممنوعیت مرخصی خودروهایشان شدند.
وی خاطرنشان کرد: آنها که گمان می‌کردند مشکل و سخت‌گیری از سازمان بوده به داخل سازمان راهنمایی با توضیح مدیریت و معاونت این سازمان مجاب شدند.


روح‌الله خزایی خاطرنشان کرد: برای آنها تشریح شد که این مسئله از سوی راهنمایی و رانندگی کشور مطرح شده و ممنوعیت تردد خودروهای پلاک اروند به تصمیم سازمان نبوده و نیست.
وی بیان کرد: طی دو ماه گذشته نیز فشارهای این سازمان مبنی بر لغو ممنوعیت مرخصی و تردد خودروهای پلاک اروند بسیار تشدید شده و این پیگیری‌ها به مقامات استانی و کشوری نیز انعکاس داده شده است.
مسئول روابط عمومی سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به اینکه در این راستا نمایندگان مردم آبادان و خرمشهر نیز بسیار مجدانه مسئله را دنبال می‌کنند گفت: ما نیز چون سایر شهروندان امیدواریم که این مشکل تا پیش از تعطیلات عید سال جاری برطرف شود.
اینکه این بخشنامه صادر شده و مبنای آن تنها "خلاف قانون" بودن است که هیچ؛ اما تکلیف افرادی که این خودروها را خریداری کرده‌اند چه می‌شود. امیدواریم که مسئولان کشوری برای ...مین بار این مطلب را بخوانند و قدری در برطرف کردن این مشکل تأمل کنند.

 

 

 

نظرات 

 
-1 #8 امیر حسین 1393-06-03 23:09
برای پلاک اروند چند ماه مرخصی میدن
نقل قول
 
 
0 #7 مجيد 1390-10-09 14:07
بهره مندي از امتياز خودروهاي پلاك ارمند مختص ساكنين اين منطقه يعني خرمشهر و آبادان است. سازمان مناطقه آزاد با اينهمه هزينه هاي گزارفي كه خرج مي كنه واقعا نميتونه يه سيستمي براي كنترل تردد اين خودروها و حل مشكل مردم بكنه. واقعا تا حالا نه قانون درستي در اين زمينه داشتيم و نه كنترل مناسب. بخاطر همين هم چند نفر با دانستن نقطه ضعفهاي قانون منطقه آزارد اروند ، سوء استفاده كردند و حالا هم منطقه آزاد بخاطر دانش و تكنولوژي ضعيف خودش داره همه را تنبيه مي كنه.
نقل قول
 
 
+5 #6 حمید 1390-08-24 01:43
آخه همه میدونن دیگه، سیصدو نه ماشین بصورت غیر مجاز از منطقه خارج شدن ورفتن وحالا ما داریم چوب اونها رو میخوریم! آخه می خوام بگم عزیز من، پس وظیفه بیمه چیه که از همه اینقدر چک و سفته گرفته به عنوان ضمانت این ماشینها !! خوب چرا چکهاشون رو نمیذارید اجرا؟؟ غیر از اینه که، همه اونهایی که غیرمجاز رفتن، از خودتونن!!
نقل قول
 
 
+8 #5 امیر 1390-08-22 22:56
دمشون گرم دمشون گرم.
میدونید چرا اجازه تردد در خارج از محدوده را نمیدن ؟
چون میترسن!زیرا این خودرو ها برخلا خودرو های تولید داخل دقت کنید برخلاف خودرو های تولید داخل از سطح ایمنی پاینی برخوردارن و ممکن است باعث صدمات جانی و مالی به شهروندان عزیزشان شوند.
پس نباید بهشون خورده گرفت.
نقل قول
 
 
+4 #4 بابک 1390-08-17 17:06
همون ماجرای شاه می بخشه اما وزیر نمی بخشه هست.
نقل قول
 
 
+2 #3 چه جالب 1390-08-16 21:25
بابا جان اینا مناطق دیگه رو آزاد کردن فقط اروند بسته است
نقل قول
 
 
+5 #2 آرش 1390-08-15 22:35
پلاک خودروی بنده که سه ماه پیش وارد گمرک منطقه آزاد شده 13164 هست و با توجه به اینکه شماره پلاک ها از 11111 شروع شده ، پس باید بیش از 2050 خودروی پلاک اروند در منطقه حضور داشته باشند ...
با توجه به فرمایش مقام عالی سازمان مبنی بر تردد 1500 خودروی پلاک اروند در منطقه ، پس 550 خودروی دیگه کجا هستن ؟!
نقل قول
 
 
+3 #1 محمد دریس 1390-08-15 18:48
با وجود دستور مقامات عالی رتبه کشور از جمله وزیر کشور، معاون رئیس جمهور، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، معاون امنیتی وزیر کشور و استانداری در خصوص لغو ممنوعیت مرخصی خودروهای با پلاک اروند، متاسفانه هنوز فرمانده راهنمایی و رانندگی در صدور لغو این ممنوعیت تعلل می‌کند.(پس بفرمایید مقام بالاتر کیست که باید دستور پیگیری را بدهد)
نقل قول
 

اضافه‌ كردن نظر