امروز : شنبه, 30 فروردین 1393

نظرسنجی

اجرای کدام یک از موارد زیر را در اولویت برنامه ریزی سازمان منطقه آزاد اروند می دانید؟
 

چندرسانه ایبرای نمایش فیلم این افزونه را دانلود کنید

آبادان برزیلته !

قیمت خودروهای خارجی در منطقه آزاد اروند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 14 دی 1390 ساعت 02:06

به دنبال اعلام افزایش شعاع تردد خودروهای خارجی منطقه آزاد اروند به ۱۰۰ کیلومتر و امکان ورود این خودروها به اهواز، این روزها خرید ماشینهای خارجی فکر اول و آخر اغلب مردم اهواز است.

هفته قبل استاندار خوزستان با حضور در جلسه هیئت دولت، مصوبه ای را به تصویب رئیس جمهور و سایر دولتمردان رساند که طبق آن محدوده تردد خودروهای خارجی پلاک اروند از شعاع ۴۵ کیلومتر به ۱۰۰ کیلومتر رسید. با این مصوبه خودروهای خارجی منطقه آزاد که هم اینک تنها در شهرهای آبادان و خرمشهر و اندکی خارج از این دو شهر محبوس هستند می توانند تا شهر اهواز تردد کنند. با وجود اینکه در این مصوبه تاکید شده که این امتیاز برای مردم ساکن در آبادان و خرمشهر است و آنها می توانند با خرید خودروهای منطقه آزاد اروند تا مرکز استان تردد کنند ولی موج خوشحالی ایجاد شده به جای اینکه این دو شهر را فرا بگیرد، بیشتر اهواز و مردم آن را در برگرفت زیرا آنها نیز می توانستند با خرید این خودروها در شهر خود تردد کنند.

البته در این بین برخی تردیدها وجود دارد زیرا در صورتیکه دولت و منطقه آزاد اروند بر روی اجرای دقیق این طرح اصرار کنند می توانند خودروهایی را که کاملا در اهواز مستقر هستند را شناسایی و جریمه کنند زیرا خودروهای پلاک منطقه آزاد اروند مجهز به GPS هستند و هر خودرویی که به این وسیله مجهز شود به راحتی می توان تشخیص داد که در مدت معینی مثلا برای یک سال در چه مناطقی تردد کرده است.

به همین دلیل در صورت اجرای دقیق این مصوبه توسط سازمان منطقه آزاد اروند یا اصرار دولت برای اجرای دقیق آن، به صرفه نیست که مردم اهواز اقدام به خرید این خودروها کنند زیرا با جریمه های سنگین مواجه می شوند. به خصوص اینکه موقع نقل و انتقال باید بخشی از قمیت خودرو را به پرداخت جریمه های سنگین اختصاص داد.

هم اکنون سازوکارهای این مصوبه در حال انجام است و سه شنبه برخی کارشناسان منطقه آزاد اروند جلسه ای در تهران برای چگونگی اجرای دقیق این مصوبه دارند که بعد از آن شاید بتوان در خصوص این طرح و قوانین و مقررات آن اطلاع دقیقی به دست آورد.

بهروز حسینی فر سرپرست منطقه آزاد اروند نیز چند روز قبل در خصوص این مصوبه گفت: این مصوبه برای استفاده مردم آبادان و خرمشهر انجام شده و فعلا در خصوص اینکه مردم اهواز و سایر شهرهای استان می توانند از این طرح استفاده کنند هنوز هیچ ابلاغی نشده به همین دلیل در صورت اجرایی شدن این طرح فعلا فقط ویژه ماشینهای موجود در آبادان و خرمشهر با شرایط مندرج در آئین نامه است که می توانند تا مرکز استان تردد کنند.

از سویی دیگر این مصوبه برای اجرایی شدن نیز مدتی طول خواهد کشید و احتمالا تا پایان سال اجرا نخواهد شد زیرا این مصوبه بعد از اینکه از سوی دبیرخانه دولت نوشته شود توسط رئیس جمهور به سازمان مناطق آزاد کشور ابلاغ می شود و آنجا نیز باید بررسی شود. بعد از پایان بررسیها به سازمان منطقه آزاد اروند آزاد اروند ابلاغ و این سازمان نیز مدتی وقت دارد تا آن را به صورت نهایی اجرا کند. این فرآیند احتمالا چند ماه طول خواهد کشید و به سال بعد موکول می شود هر چند برخی مدیران سازمان منطقه آزاد اروند اصرار دارند این مصوبه قبل از پایان سال و به منظور بهره مندی دارندگان این خودورها در ایام عید نوروز اجرایی شود.

هم اکنون بیش از یک هزار و ۵۰۰ خودروی خارجی با پلاک سازمان منطقه آزاد اروند در شهرهای آبادان و خرمشهر تردد می کنند که طبق قانون از یک مرخصی یک ماهه برخوردار هستند. این مرخصی به گونه ای است که دارنده خودرو در دفعات متعدد می تواند از آن استفاده کند ولی مدت آن نباید بیشتر از یک ماه شود. البته برای هر بار مرخصی دارنده خودروی پلاک منطقه آزاد اروند باید ۲۰ هزار تومان برای آبونمان به سازمان منطقه آزاد اروند پرداخت کند.

از سویی دیگر سازمان منطقه آزاد اروند در مناسبتهای مختلف همانند سالروز شکست حصر آبادان، سالروز آزادسازی خرمشهر، عید نوروز و دهه فجر اقدام به دادن مرخصی فوق العاده( بدون احتساب یک ماه قانونی) به خودروهای پلاک منطقه آزاد اروند می کند به گونه ای که تعداد روزهای مرخصی در طول یک سال به ۶۰ روز هم می رسد و این فرصت مناسبی در اختیار دارندگان این خودروها قرار می دهد تا به شهرهای دیگر مسافرت کنند.

هم اکنون قمیت خودروهای منطقه آزاد اروند حدود یک سوم قمیت فروش ماشین در داخل کشور است به گونه ای که خودرویی مثل اسپورتیج که قیمت آن در کشور ۷۴ میلیون تومان است با پلاک منطقه آزاد اروند ۲۸ میلیون به فروش می رسد. خودروی تویوتا لانکروز که قمیت پلاک ملی آن ۱۶۰ میلیون تومان است در منطقه آزاد اروند ۸۰ میلیون تومان قابل خرید است. خودروی سوناتا با پلاک ملی ۷۴ میلیون تومان است ولی در منطقه آزاد اروند ۲۷ میلیون به فروش می رسد. خودروی سانتافه که در کشور ۶۵ میلون تومان عرضه می شود در منطقه آزاد اروند ۳۰ میلیون تومان قابل خرید است و خودروی سراتو در منطقه آزاد اروند ۲۰ میلیون تومان به فروش می رسد در حالیکه در کشور ۴۸ میلیون تومان است.

اما تکاپوی مردم اهواز برای خرید این خودروها بعد از انتشار خبر این مصوبه، باعث شده که قمیت این نوع خودروها تا حدود کمی بالا برود ولی پیش بینی می شود در صورت اجرای این مصوبه قیمتها به طرز قابل ملاحظه بالا بروند البته در صورتیکه منطقه آزاد اروند نظارتهای خود را جدی تر کند امکان افزایش قیمت کمتر می شود. همچنین با وجود اینکه محدود تردد این خودروها تا شعاع ۱۰۰کیلومتر افزایش یافته، مردم شهرهای دیگر مجاور آبادان و خرمشهر همانند بندر امام خمینی(ره) و بندر ماهشهر امکان استفاده از این طرح را ندارد و این طرح تنها برای تردد خودروهای منطقه آزاد اروند به سمت شهر اهواز است.

طبق قوانین منطقه آزاد اروند هم اکنون خودروهایی که بیشتر از دو سال از عمر آنها نگذشته امکان ورود به آبادان و خرمشهر را دارند در حالیکه برای مدتی که این قانون تنها برای خودروهای صفر کیلومتر تعیین شد تقاضا برای خرید آنها در منطقه آزاد اروند بسیار کاهش یافت. هم اکنون شهروندان آبادانی و خرمشهری می توانند نسبت به ورود خودروهای مستعمل سالم با سال ساخت ۲۰۱۱ و مورد تائید معاینه فنی اقدام کنند.

در مدت اخیر که این خودروها در شهرهای آبادان و خرمشهر تردد می کنند نمای شهر به کلی تغییر کرده و آنها جلوه ای خاص به این دو شهر جنگ زده بخشیده اند. همچنین در مدت اخیر که این خودروها در شهرهای آبادان و خرمشهر تردد می کردند مراکز پشتیبانی و خدمات پس از فروش آنها در این دو شهر مستقر شده و خریداران آنها از این بابت مشکلی ندارند.

 

نظرات 

 
0 #18 جهانگیر 1393-01-22 12:54
بابا GPS چنه همش چرته فقط از وقتش گه گذشت پلیس بهت گیر می ده
نقل قول
 
 
+2 #17 بگشیر 1393-01-21 09:14
سلام این قیمت ها که زدین سال 85 هم به این قیمت نبودن!
نقل قول
 
 
+5 #16 اهواز 1393-01-19 19:33
واقعا متاسفم واسه هم استانی هام که این جوری دارن برخورد می کنن. اولا این ماشینها رو آبادانی ها نساختن که بخوان تحریممون کنن یا نزارن بخریم.
از بیرون کشور می خرنشون بعد به مردم می فروشن.
هر کی پول داشته باشه می خره. همین الانم کلی ماشین پلاک اروند دارن تو اهواز تردد می کنن.
نقل قول
 
 
-2 #15 محمد 1393-01-16 01:41
ماشين از اين خوبا مي خوام ولي پولم کمه
نقل قول
 
 
-9 #14 hosein 1392-09-15 01:26
اصلا اینو بگو ما که سرمون بره اهواز نمیایم مگه دیونه ایم
ما داخل قفسمون حال میکنیم شما هم لطف کنید از ابادان چیزی نخرید
نقل قول
 
 
0 #13 بیژن 1392-08-24 11:27
نقل قول از رهام:
کسی میدونه قیمت اسپورتیج 2014 چنده میخوام یدونه شو بیارم اهواز میگن 44 تمنه ولی متمعن نیستم.

شتر در خواب بیند پنبه دانه !
با دینار دلار چند حساب کردی شده 44 ؟ قیمت خریدش تو کویت و دبی خیلی بیشتر از ایناس !
نقل قول
 
 
0 #12 رهام 1392-08-23 23:41
کسی میدونه قیمت اسپورتیج 2014 چنده میخوام یدونه شو بیارم اهواز میگن 44 تمنه ولی متمعن نیستم.
نقل قول
 
 
-2 #11 راشا 1392-08-01 14:59
هاهاها اي ول محمد
نقل قول
 
 
+5 #10 پیمان 1392-01-09 05:10
سلام واقعا چرا نباید همه مردم ایران ماشین خوب بخرن وچرا باید این همه بهای اضافه بابت یه کالا پرداخت بشه واقعا اگه هدف حمایت از تولید کننده داخلیه باید راه های دیگه ای هم باشه یعنی مگه کشورهای دیگه که این همه پیشرفت کردن چیکار کردن اونا هم تعرفه 120 درصدی گذاشتن ؟ به نظر من اونا با آزاد گذاشتن واردات یه بازار رقابتی شدید درست کردن که این جوری پیشرفت میکنن. من فکر میکنم اگه این سیاست حمایت کردن به این شکل برای پیشرفت مفید بود باید توی این چند سال مشکل خودرو در ایران حل میشد. ما لیاقتمون بهترینهاست چون بهترین مردم دنیا هستیم و بهترین کشور دنیا را داریم. خلاصه به نظر من اگه این قیمتها که در مناطق آزاد هست در تمام کشور اعمال میشد خودرو سازهای داخلی هم مجبور میشدن کیفیت را بالا ببرن و رقابت کنن
نقل قول
 
 
+6 #9 آ.دي 1390-10-18 19:12
اين واقعا براي ما ايراني ها باعث شرمندگي كه دل مونو به اين چيزا خوش مي كنيم اين از بدبختي ماست .واقعاء اين حق اين ملت است...؟؟؟
نقل قول
 
 
+9 #8 امير 1390-10-17 05:38
اقا اين چه دعوايي كه ميكنيد...نوشه جونه بچه هاي آبادانه...حقه شونه....زود تر از اينا بايد ازين كارا واسشون ميكردن....نوكر همه ي داداشاي آبادانيمم هستم ايشا هميشه شاد باشيد....اگرم روزي اين ماشينا تونستن به راحتي تويه اهواز تردد كنن از لطف و بركت شماهاست....مهم اينكه مفت و بي دليل پولمونو نريزيم توي حساب ايران خودرو و سايپا و ... حداقل اگه ماشين خوب ميدادن آدم دلش نميسوخت
راستي واسه فقير فقرا چي داريد؟؟؟
من فقط ١٠ ميليون دارم ...چي ميشه باهاش خريد؟؟؟
نقل قول
 
 
+1 #7 ارسلان 1390-10-16 14:37
یعنی الان اهواز منطقه آزاد است؟
نقل قول
 
 
+5 #6 احمد 1390-10-15 22:39
نقل قول از حسین دانش زاده:
عزیزم اصلا ما اهوازیا شرممون میشه پلاک قفس سوار شیم.ما داریم میریم پلام ملی میگیریم.نوش جون دولت.قابل توجهت تا 5 روز آینده بی ام و 630 از تهران میرسه.

هر وقت ماشین رو خریدی بیا یه کورس با ماشین من نیسان Z370 بزار ببینم اون وقت هم می گی پلاک ملی.
نقل قول
 
 
+4 #5 عماد 1390-10-15 19:09
نقل قول از حسین دانش زاده:
عزیزم اصلا ما اهوازیا شرممون میشه پلاک قفس سوار شیم.ما داریم میریم پلام ملی میگیریم.نوش جون دولت.قابل توجهت تا 5 روز آینده بی ام و 630 از تهران میرسه.


مشخصه خیلی شرمتون می شه.خودتونو خفه کردین برای گرفتن پلاک اروند.
صدای اگزوز هامر ، بی ام و 630 رو دود می کنه.
هر وقت تونستی کامارو ، هامر ، ماستانگ ،فورد ، شورولت و کادیلاک رو پلاک ملی بگیری بعد بیا شلوغش کن.
نقل قول
 
 
-12 #4 حسین دانش زاده 1390-10-15 18:56
عزیزم اصلا ما اهوازیا شرممون میشه پلاک قفس سوار شیم.ما داریم میریم پلام ملی میگیریم.نوش جون دولت.قابل توجهت تا 5 روز آینده بی ام و 630 از تهران میرسه.
نقل قول
 
 
+5 #3 امیر 1390-10-15 01:57
اقا یعنی الان 100 % مرخصی دارن یا نه؟
نقل قول
 
 
+3 #2 حمید 1390-10-15 01:17
حالا ما از کی میتونیم مرخصی بگیریم و بریم سفر؟
نقل قول
 
 
-12 #1 محمد 1390-10-14 13:13
جهت اطلاع اين خودروها ميتوانند فقط تا ساعت 12 شب خارج از آبادان و خرمشهر باشند و اگر بعداز 12 شب مثلا در اهواز بمانند فرداي آن روز به دليل داشتن GPS اين خودروها روشن نميشوند و بايد قبل از ساعت 12 شب به آبادان و خرمشهر برگردند و اهوازي ها زيادي شكمشون را صابون نزنند.
نقل قول
 

اضافه‌ كردن نظر