اولتیماتوم ۱۵ روزه ی شهردار آبادان به مدیران

 

مسئله ی کم کاریها و سهل انگاریهای شهرداریهای مناطق سه گانه آبادان به گونه ای در حال پیشرویست که علاوه بر مردم و مسئولان این بار شهردار آبادان نیز با همکارانش اتمام حجت کرد.

محمود رضا شیرازی در جلسه شورای ترافیک شهرستان آبادان اظهار کرد: با همکاران خودم اتمام حجت می کنم، اگر هر کدام از مناطق نتوانند اموری که به آنها محول شده را ظرف ۱۵ روز به انجام برسانند حتی اگر برای یک سرعت گیر یا دوربرگردان باشد، شهردار و معاونانش را برکنار می کنم. افراد جایگزین شان را هم انتخاب کرده ام، موضوع را در همین جلسه و در جمع تذکر دادم تا اهمیت قضیه برایشان مشخص شود.

وی گفت: در مورد شرکتهای فعال در سطح شهر با توجه به سابقه ی عدم همکاری شان در انجام درست مسئولیت های اجتماعی شان، پیش بینی میشد که در زمینه ی کمک به رفع مسائل ترافیکی هم کمکی از سوی آنها به مجموعه ی شهری نشود.

وی افزود: طبق برآوردهای انجام شده، سرجمع تعهد مالی هر شرکت (همچون پالایشگاه، پتروشیمی، فاز ۲، ایرانول و ...) برای اجرای مصوبات شورای ترافیک مبلغی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان است که به راحتی از طریق واحد عملیات غیر صنعتی و دیگر بخش های مرتبط قابل پیگیری و انجام بود که متاسفانه چنین نشد.

وی از نداشتن تمکن مالی، نیاز به انجام بررسی ها و نشست های بیشتر مسئولان شرکت ها با یکدیگر، فشارهایی که تحریمها بر آنها وارد کرده، عدم صدور مجوز از سوی مسئولان بالا دست برای انجام مسئولیت های اجتماعی شان و غیره به عنوان دلایل استناد و اشاره شده ی شرکت ها در عدم اجرای مصوبات شورای ترافیک شهرستان آبادان نام برد و تصریح کرد: این شرکتها معتقدند که در زمینه ی رسیدگی و حل مسائل مختلف شهری تنها شهرداریست که وظیفه دارد نه هیچ ارگان، شرکت و یا اداره ای دیگر و بر اساس همین دیدگاه از همکاری با شهرداری سر باز می زنند.

 

شهردار آبادان یادآور شد: در چند مدت اخیر بیشتر تمرکزمان بر روی تامین قیر برای انجام ترمیم نوارهای حفاری و آسفالت معابر شهری بود که خوشبختانه با کمک و همراهی نمایندگان و انجام پیگیری ها در تهران توانستیم مشکل خرید قیر را از طریق بورس حل کنیم.

شیرازی خطاب به رئیس پلیس راهور آبادان گفت: در رابطه با سرعت گیرها، با توجه به رفع مشکل خرید قیر، این آمادگی هست که به تشخیص راهور در هر کجا که نیاز باشد از هفته ی آینده ظرف مدت یک هفته تا ۱۵ روز کار را به انجام و اتمام برسانیم. ضمن اینکه برای تعیین تکلیف و اصلاح برخی دور برگردانها نیز زمان می گذاریم.

وی با بیان اینکه در مورد خط کشی معابر نیز حدود ۴۰ روز است که با پیمانکار قرارداد منعقد کرده ایم، افزود: به سبب محدودیت منابع مالی مان به ویژه با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز چاره ای جز مدیریت هزینه و منابع مالی نداریم، همه ما در این کشور زندگی می کنیم و به وضعیت اقتصادی و هزینه ها نیز آگاهیم ضمن اینکه شهرداری آبادان نیز خود یک خانواده بسیار عیالواریست که بایستی ماهانه ۱۴ میلیارد تومان پول بابت حقوق، بیمه و غیره کارکنانش بپردازد.

وی اظهار کرد: از آن جائی که دولت به هیچ شهرداری در کشور بابت حقوق و دیگر مزایا کارکنانش ریالی پرداخت نمی کند این مبالغ از جیب مردم (دریافت عوارض مختلف)، از کف خیابان و منابع داخلی شهر تامین می شود از همین رو با مدیریت هزینه سعی کردیم تا حقوق و اضافه کار کارکنان که در سالهای گذشته به صورت نصف و نیمه پرداخت می شد را یک جا پرداخت کنیم.

وی تصریح کرد: در صورت نرمال بودن شرایط کشور، یکی از کارهایی که می توان سالی چند بار آن را به انجام رساند، خط کشی معابر است اما در شرایط کنونی تنها قادر به انجام خط کشی آن هم یک بار در سال هستیم.

 

شهردار آبادان با شرح اینکه در دوره ی قبلی فعالیتم به عنوان شهردار آبادان یک ماشین خط کش خریداری کردیم تا در این باره خودکفا باشیم، گفت: در فاصله ی انعقاد با پیمانکار برای انجام خط کشی معابر، ماشین خط کشی شهرداری را نیز پس از انجام تعمیرات اساسی و اورهال کردن دوباره راه اندازی کردیم و به این ترتیب آماده آغاز کار خط کشی معابر در دو جبهه توسط کارکنان شهرداری و پیمانکار هستیم.

شیرازی یادآور شد: دستور تامین رنگ نیز داده شده تا کار خط کشی معابر در هسته مرکزی شهر با استفاده از خودرو خط کشی شهرداری انجام شود و در دیگر معابر و بلوارها به ویژه جاهایی که مورد نظر و تاکید راهور است کار توسط پیمانکار به انجام برسد.

وی افزود: کار رنگ آمیزی جداول و تاسیسات شهری نیز آغاز شده و هر چه به سمت نوروز پیش می رویم این کارها تقویت و بیشتر می شود و نمود عینی بیشتری پیدا می کند. به طور قانونی دست شهرداران مناطق را برای رنگ آمیزی جداول، تاسیسات و تجهیزات شهری در هر منطقه باز گذاشته ایم.

وی تصریح کرد: بر اساس مناقصه ای که ۲ ماه پیش برگزار شد، کار تجهیز، تعویض، بازسازی و رنگ آمیزی وسایل بازی در پارکها نیز انجام می شود.

شهردار آّبادان با قدردانی از فرماندهی و تمامی کارکنان نیروی انتظامی شهرستان آبادان و مردم در جهت پیگیری و کمک به کاهش سرقت تجهیزات پارکها، یادآور شد: برخی از این تجهیزات تعویض شده اند و این روند همچنان ادامه دارد تا پارک ها برای ایام نوروز آماده شوند، اگر چه در وضعیت قرمز کرونایی به سر می بریم و بنا به دستور ستاد مقابله با کرونای شهرستان پارک ها دوباره تعطیل شدند و این تعطیلی باز هم سبب بروز سرقت تجهیزات به خاطر خاموشی های اجباری پارک ها می شود اما این شرایط با همکاری جدی مردم به صورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی قابل تغییر است و می توانیم به وضعیت زرد و آبی برسیم.

شیرازی گفت: اگر چه شاید به سبب وضعیت ناشی از کرونا ورود مسافر و مهمانان نوروزی به آبادان نداشته باشیم اما پیش بینی مان آنست که برای نوروز بتوانیم در شهر هم به لحاظ ترافیکی و هم به لحاظ زیبایی وضعیت مناسبی را برای شهروندانمان ایجاد کنیم.

نوشتن دیدگاه