آبادان در محاصره مشکلات

 

پایانی برای خلاصی از مشکلات در آبادان نیست و هر چه زمان می گذرد مشکلات نیز افزایش می‌یابند.

خوب به یاد دارم که وقتی آبادان در دوران جنگ تحمیلی در محاصره دشمن بود همه مسئولان کشوری و لشکری برای آزاد سازی این شهر از محاصره دشمن، با همه توان از جان خود مایه گذاشتند، اما حالا ۳۹ سال پس از آزاد سازی آبادان از محاصره دشمن و ۳۲ سال پس از پایان جنگ تحمیلی کسی در فکر آزاد سازی آبادان از محاصره مشکلات نیست.

شهر زیبا و صنعتی آبادان که الان از زیبایی گذشته خود چیزی به ارث نبرده است گریبان گیر مشکلاتی است که جنگ تحمیلی برای این شهر به وجود آورد و مدیریت ناصحیح این مشکلات را استمرار بخشید.

گر چه پس از پایان جنگ تحمیلی، بازسازی همه زیرساخت‌های آبادان و دیگر شهر‌هایی که در آن دوره آسیب دیده بودند آغاز شد، ولی این شهر که به علت قرار گرفتن در کانون اصلی حملات دشمن بیشترین خسارت‌ها را متحمل شد بود، هنوز به صورت مطلوبی بازسازی نشده و آثار جنگ در همه بخش‌های عمرانی، اقتصادی و اجتماعی آن قابل مشاهده است.

 

شهر همچنان ویران

در طی هشت سال جنگ تحمیلی شهر آبادان ویران شد، اما ظاهرا برای بازسازی آن ۳۲ سال زمان برای مسئولان کافی نبوده است.

معلوم نیست مسئولان به چند ده سال زمان نیاز دارند تا این شهر را حداقل به وضع گذشته خود درآورند.

جلیل مختار یکی از نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در زمینه بافت فرسوه و خرابه‌های این شهر گفت: بنا بر آمار ستاد بازآفرینی شهری، ۶۰ درصد بافت شهری آبادان فرسوده است که از این لحاظ آبادان نسبت به دیگر مناطق کشور وضعیت بسیار نابسامانی دارد.

وی به کمبود اعتبارات اختصاص داده شده به شهرداری آبادان اشاره کرد و افزود: شهرداری آبادان با اعتبار فعلی قادر به حل مشکلات ناشی از بافت فرسوده شهری نیست.

 

شهردار آبادان هم در این زمینه گفت: نارسایی و مشکلات فراوانی در شهر آبادان وجود دارد که باتوان مالی ناچیزی که شهرداری آبادان دارد قابل حل نیست.

محمودرضا شیرازی با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری آبادان درجه ۱۱ است و یکی از شهرداری‌های بزرگ کشور محسوب می‌شود گفت: پنج محله در این شهر دارای بافت فرسوده هستند محله‌هایی نظیر علوانیه، سلیچ شرقی و غربی، سده، ذوالفقاری که حداقل ۸۰ هزار نفر یعنی ۳۰ درصد کل جمعیت آبادان را در خود جای داده اند.

شهردار آبادان نیز با اشاره به مشکلات فراوان زیر ساختی در این شهر گفت: طبق بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده برای زدودن چهره محرومیت از آبادان به هفتصد میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

محمودرضا شیرازی افزود: این میزان اعتبار برای اجرای زیرساختها، آب‌های سطحی، آسفالت، جدول کاری، پیاده رو سازی، فضای سبز، پارک محله ای، مبلمان شهری و احداث سرویس‌های بهداشتی برآورد شده است.

وی همچنین گفت: همیشه روال بر آن بوده که دولت‌ها برای بازسازی شهری که زیرساختهایش در زمان جنگ نابود شده وقت بگذارند و سپس آنرا تحویل مردم دهند، اما شهری همچون آبادان که پس از گذشت سال‌ها هنوز زیرساختهایشان دچار مشکل هستند نشان از آن دارد که بازسازیشان ناتمام مانده و نیمه کاره رها شده است.

شیرازی سهم اعتبارات عمرانی آبادان از بخش دولتی را بسیار اندک عنوان کرد و یادآور شد: اگر روند اختصاص اعتبارات دولتی به همین شکل ادامه داشته باشد حداقل پانزده سال طول می‌کشد تا به عدد هفتصد میلیارد تومان برسیم و این در حالی است که پس از گذشت این مدت باز هم نیاز به بازسازی مجدد داریم، زیرا امکانات پس از گذشت سال‌ها دچار استهلاک می‌شوند.

 

چندی پیش هم فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در سفری به آبادان از مشکلات این شهرستان بازدید کرد.

در این دیدار فرماندار ویژه آبادان بر لزوم اهتمام مجلس شورای اسلامی برای تصمیم‌گیری جزیره‌ای و انقلابی نسبت به رسیدگی به وضعیت و مشکلات شهرستان آبادان تاکید کرد.

زین العابدین موسوی خطاب به رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: انتظارمان آن است که در مجلس برای یک بار هم که شده تصمیمات اساسی برای آبادان گرفته شود تا آن مسائلی که در جنگ برای این دو شهر حادث شد و همچنان باقی است با یک تصمیم انقلابی و جهادی نمایندگان مجلس به مردم ٨ سال جنگ زده آبادان، بالاخره توجه کنند و فریادشان را بشنوند.

 

با گشت و گذاری ساده در بسیاری از محلات آبادان از جمله کوی بهمن (سدّه سابق) کوی قدس، کوی بهار، کوی ذوالفقاری و کوی امیر آباد، براحتی می‌توان وضعیت نابهنجار محلات، ویرانی‌ها، کثیفی خیابا‌ها و کوچه‌ها را مشاهده کرد.

کمتر خیابانی را مشاهده می‌کنید که اثری از خرابی و ویرانی در آن نباشد. ویرانه‌هایی که فقط در شهر‌های در حال جنگ قابل مشاهده است و نه در شهری که ۳۲ سال از پایان جنگ در آن گذشته و دولت‌های متوالی با ژست‌های متفاوت از تلاش برای بازسازی آن سخن گفته اند.

مردم معتقدند، مسئولان فقط در سالگرد شکست حصر آبادان به یاد این شهر می‌افتند که آن هم پس از برگزاری چند مراسم تشریفاتی به پایان می‌رسد و دیگر یادی از این شهر نمی‌ شود، شهری که روزی برای ملت ایران افتخار آفرید اکنون رنگ بی توجهی و قدرنشناسی به خود گرفته اند.

 

بازسازی نا همگون برخی مناطق

گرچه بخش‌هایی وسیعی از شهر آبادان همچنان ویران و به دور از بازسازی بوده است، اما همان اندک بخش‌هایی هم که بازسازی شده اند، اشکالات فراوانی دارند.

سینا معصوم‌زاده دانشجوی دکترای معماری در این زمینه می‌گوید: آنچه که در وهله اول در آبادان به چشم می‌خورد سردرگمی هویتی این شهر تاریخی و مدرنیته است. متاسفانه من در معماری آبادان هدف‌گذاری، برنامه و ایده خاصی را نیافتم شهروندان آبادانی هر طور دلشان خواسته است خانه ساخته‌اند و کسی به آن‌ها ظاهرا نقشه راهی نداده است.

آنچه برایم تعجب‌آور بود حجم بالای خانه‌های مرتفع در هسته مرکزی شهر آبادان در خیابان‌های اطراف بازار معروف" ته لنجی" این شهر است که با هیچ معیار شهرسازی همخوانی ندارند.

وی با اشاره به اینکه عکس‌های زیادی از معماری و نحوه ساخت و ساز در آبادان گرفته تا در این خصوص پژوهشی ارائه دهد افزود: ساختن ساختمان بالای چهار طبقه در خیابانی با عرض کمتر از بیست متر و یا در کوچه بن بست بدون پارکینگ، به هیچ عنوان منطبق با قانون و ساختار نظام مهندسی نیست.

سینا معصوم‌زاده همچنین گفت: در کنار همه این مشکلات، این را هم باید اضافه کرد که پس از پایان جنگ تحمیلی تاکنون این دو شهر مملو از ویرانی و خرابی است.

 

فرنگیس حقیقی کارشناسی ارشد ابنیه تاریخی نیز گفت: آبادان با توجه به تاریخ نفت و همچنین جنگ تحمیلی می‌تواند به یک شهر استثنایی در زمینه تاریخی و مدرنیته تبدیل شود.

در برخی مناطقی که خانه‌های قدیمی شرکت نفت وجود دارد، متاسفانه شاهد تخریب این بنا‌ها و ساخت و ساز جدید و آنهم با معماری بسیار ابتدایی و روستایی بودیم.

وی افزود: ساخت ساختمانی با نمای سرامیک آشپزخانه در هسته مرکزی شهر از لحاظ مدیریت و برنامه‌ریزی شهری یعنی اینکه در این شهر در زمینه معماری ضابطه حاکم نیست و به شکل ساده آن یعنی توهین به تاریخ معاصر آن شهر.

 

محمدرضا صالحی معاون نظام مهندسی شهرستان آبادان هم در این زمینه می‌گوید: معمولا برای اتخاذ طرح جامع شهری کارشناسان زیادی اعم متخصصان شهر سازی، طراحی شهری و حتی متخصصان از رشته‌های تاریخ و جغرافیا و هر آنچه لازم باشد گرد هم آمده و طرح جامع شهر را ارایه می‌کنند.

وی افزود: طرح جامع شهری، دارای طرح‌های تفصیلی نیز هست که همه جزییات شهر از جمله نمای ساختمان‌ها، وضعیت پیاده رو‌ها، نوع و میزان فضای سبز هر محله، خیابان‌ها، کوچه‌ها، تراکم و جزیی‌ترین نکات مربوط به شهر حتی نوع تابلو‌های مغازه‌ها را شرح داده است.

اما متاسفانه آنچه که در شهر آبادان ساخته شد با طرح جامع شهری بسیار فاصله دارد؛ که البته مربوط به شهردار فعلی هم نیست و همه شهرداران در آبادان پس از جنگ در این امر دخیل هستند.

وی عمده‌ترین دلیل نابسامانی‌های شهری را نبود برنامه ریزی و ناهماهنگی درون شهری و ضعف مدیریت اعلام کرد و گفت: یکی دیگر از معضلات مهمی که نابسامانی‌های شهری را رقم زده است یکی بحث خودگردانی شهرداری هاست که مجبور هستند برای تامین درآمد حتی با تخلفات ساخت و ساز شهری کنار بیایند و دیگری کمیسیون ماده ۱۰۰ است.

معاون نظام مهندسی آبادان در این زمینه افزود: وقتی کسی در ساخت و ساز دچار تخلف می‌شود با توسل به کمیسیون ماده ۱۰۰ فقط جریمه می‌شود و همین موجب می‌شود ساخت و سازِ خلاف قانون برجای خود باقی بماند و نمای شهر را خراب کند. در حالی در همه دنیا ساخت و ساز‌های خلاف قانون تخریب می‌شوند تا زیبایی شهر حفظ شود.

 

شبکه فاضلاب همچنان مشکل ساز

به شرایط نامطلوب این شهر باید وضعیت نابسامان شبکه فاضلاب را اضافه کرد، زیرا طرح نوسازی فاضلاب شهر آبادان که در دوران دفاع مقدس تقریبا از بین رفته بود، اوایل دهه ۷۰ آغاز شد، اما بر خلاف انتظار همه، این طرح که بزرگترین مشکل آن کمی اعتبارات تخصیصی بود با گذشت این زمان طولانی قریب به نیمی از آن باقی مانده است که این زندگی را برای شهروندان به ویژه در فصل زمستان بسیار سخت و ناگوار کرده است.

شعار‌های زیادی توسط دولت‌های مختلف برای تکمیل ویرانی‌ها و زیر ساخت‌های شهری آبادان داده شده است، اما از پایان جنگ تحمیلی تاکنون و محقق نشدن این وعده‌ها مردم را نسبت به قول‌های مسئولان بی اعتماد کرده است.

باید دید این کم لطفی مسئولان به این شهر مقاوم دوران دفاع مقدس چه زمانی پایان می‌یابد. در این شهر کمتر محله‌ای را پیدا می کنید که دچار گرفتگی فاضلاب نشده باشد.

البته این مشکل فاضلاب خاص فصل زمستان نیست بلکه در فصل تابستان و غیر بارندگی هم این مشکل همچون بلایی به جان مردم این شهر افتاده و آنان را آزار می دهد.

گرفتگی فاضلاب در آبادان برای همه محلات شهرستان به صورت امری عادی در آمده است و همیشه بوی تعفن آن از محله‌ها استشمام و یا منظره نامطلوب گرفتگی فاضلاب در خیابان‌ها مشاهده می‌شود به گونه‌ای که این معضل تبدیل به بزرگترین معضل شهرستان آبادان شده است.

 

رییس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در این زمینه گفت: درآمد‌های سازمان منطقه آزاد اروند به تنهایی جوابگوی ایجاد زیرساخت‌ها نیست و نیاز به تامین منابع مالی از سوی دولت است.

اسماعیل زمانی افزود: برای احداث زیرساخت در بخش آب و فاضلاب به دلیل شرایط جغرافیایی ، بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که این مبلغ در توان سازمان منطقه آزاد اروند نیست لذا دولت باید در این زمینه توجه ویژه داشته باشد.

وی افزود: دولت برای ایجاد زیرساخت‌ها در آبادان و حتی خرمشهر باید در تامین منابع مالی کمک کند، زیرا با این درآمد نمی‌توانیم پروژه‌های بزرگ و زیرساخت‌های شهری را اجرایی کنیم.

 

ضعف نظافت شهری در آبادان

امروزه در مباحث شهر و شهرنشینی نظافت شهری یکی از ابتدایی‌ترین موضوعات است. نظافت شهری به طور مستقیم با سلامت شهروندان ارتباط دارد.

با گشتی کوچک در محله‌های آبادان، با خیابان‌های کثیف و مملو از خاک روبرو می‌شوید. شاید این تصور به وجود آید که شاید شهرداری آبادان با کمبود نیرو مواجه است و علت این همه کثیفی هم همین است.

اما جالب است بدانید که شهرداری آبادان بنا به گفته یکی از اعضای شورای اسلامی شهر آبادان، هزار و ۵۰۰ نیروی مازاد دارد و با این حال باز وضعیت نظافت شهری تاسف برانگیز است.

این عضو شورای اسلامی شهر آبادان گفت: شهرداری آبادان حداکثر یک هزار نیرو در ابعاد، رسته‌ها و رده‌های مختلف بایستی داشته باشد در حالی که در حال حاضر شهرداری حدود دو هزار نیروی حقوق بگیر (مستقیم) و حدود ۵۰۰ نفر نیروی پیمانکاری دارد. به عبارتی شهرداری آبادان هزار و پانصد نیروی مازاد بر نیاز دارد.

در چنین شرایطی که خیلی از ادارات از کمبود نیرو گله‌مند هستند شهرداری آبادان با داشتن بیش از هزار و ۵۰۰ نیروی مازاد نتوانسته است حداقل نظافت را در این شهر ایجاد کند.

در آبادان به جز چند خیابان و بلوار، تقریبا همه کوچه و خیابان‌های آبادان مملو از خاک و آلودگی است. گویی این شهر هیچ متولی ندارد و هیچ نظارتی بر نظافت آن نیست.

این در حالی که به دلیل وجود بیماری کرونا و وضعیت قرمز این شهرستان، باید نظافت قابل قبولی در این شهر باشد، اما عملا چنین نیست و بدون شک کثیفی کوچه و خیابان‌های این شهر در وضعیت قرمز این شهر بی تاثیر نیستند.

 

خانم طالب زاده استاد دانشگاه در این زمینه می گوید: من به شهر آبادان بسیار علاقمند هستم، اما مهمترین عاملی که مرا از این شهر منزجر می کند کثیفی محلات آن است. تقریبا هیچ جای تمییزی در این شهر وجود ندارد و گویی این شهر یک زباله دانی بزرگ است.

وی همچنین افزود: وقتی آبادان را با شهر‌های دیگر حتی با شهر‌های نه چندان بزرگ و کم اهمیت مقایسه می کنم می بینم که نظافت شهری در آبادان بسیار عقب‌تر از دیگر شهرهاست و به عبارتی به اعتقاد من آبادان از نظر بهداشتی کثیف‌ترین شهر ایران است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه حتی دانشجو‌های من که از سایر شهر‌ها آمده اند از وضعیت بهداشتی نامناسب آبادان بسیار ناراحت هستند گفت: تقریبا همه دانشجو‌هایی که من در سال‌های گذشته داشته ام گفته اند که شهرهایشان از آبادان بسیار تمییز‌تر است. البته خودم هم وقتی به مسافرت می روم به این امر دقت می کنم و آن‌ها کاملا درست می گویند.

یک استاد دیگر دانشگاه که نخواست نامی از وی برده شود گفت: متاسفانه نبود مدیریت صحیح در شهرداری، آبادان را تبدیل به مخروبه و زباله دانی کرده است که شهروندان این شهر را از آن فراری می دهد.

 

شهروندان ناراضی

آبادانی‌ها پس از پایان جنگ با ورود به شهرشان با ویرانی‌های وسیعی روبرو شدند که حتی تصورش برای آنان مشکل بود، اما آن‌ها امید داشتند، امید به اینکه مسئولان با همان همتی که جنگ را اداره کردند با همان همت شهرشان را آباد کنند، اما این امید هیچگاه محقق نشد و روز بروز بر نارضایتی و گله‌های و اعتراضات شهروندان آبادانی افزوده شد.

خیابان‌ها و کوچه‌ها ساماندهی نشده اند، مشکلات آب شرب شهری همچنان به قوت خود باقی است. معضل فاضلاب نیز تبدیل به غده سرطانی برای شهر آبادان شده است.

با گشت و گذاری ساده در آبادان و تردد از خیابان‌های شهر، خاطرات روز‌های دوران جنگ تحمیلی در ذهن زنده می‌شود؛ خانه‌های ویران و نیمه ویران، چاله‌ها و کنده کاری و آسفالت بی کیفیت خیابان‌های شهر، گرفتگی فاضلاب خیابان‌ها مشکلی است که تاکنون مسئولان آبادانی نتوانسته اند آن را حل کنند.

برخی از شهروندان، رانندگان تاکسی و خودرو‌های شخصی با بیان اینکه آسفالت خیابان‌ها و پیاده روسازی در آبادان آرزوی بر دل مانده همه شهروندان و رانندگان است، می‌گویند: وجود خرابی و خوردگی آسفالت در خیابان‌های اصلی و پر تردد شهر آبادان، مشکلاتی برای عبور و مرور مردم به ویژه رانندگان خودرو‌ها و تاکسی رانان به وجود آورده است.

آقای موسوی یک شهروند آبادانی می‌گوید: خرابی‌های بر جا مانده از جنگ تحمیلی شهر آبادان پس از گذشت بیش از سه دهه هنوز در این شهر نمایان است و مردم این شهر هنوز از حداقل امکانات رفاهی همچون داشتن پیاده روی و آسفالت مناسب در کوچه و خیابان‌ها محرومند.

وی گفت: کوچه ما در کوی بهار بار‌ها از سوی شرکت گاز، آب و فاضلاب حفاری شده و هم اکنون نیاز به آسفالت دارد ولی با وجود مراجعه مکرر اهالی این محل به شهرداری منطقه ۲ تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده ایم.

وی گفت: از سال ۱۳۷۰ که به آبادان برگشتیم کوچه ما بار‌ها برای گاز، آب و فاضلاب حفاری شده ولی شهرداری تاکنون برای آسفالت آن اقدامی نکرده است.

 

مسافران هم از وضعیت آبادان می‌نالند

برخی مسافران هم که به دلایل کاری و شغلی به آبادان مسافرت کرده اند از دیدن خرابی‌ها و نابسامانی‌های این شهر متعجب شده اند.

علیرضا کرد یکی از مسافران که از شهر بیجار به آبادان آمده بود در این باره گفت: آبادان یکی از شهر‌های معروف و نامدار ایران است و من برای اولین بار به این شهر آمده‌ام. واقعا تصور نمی‌کردم بعد از گذشت این همه سال از جنگ تحمیلی هنوز این شهر تا این حد ویرانی داشته باشند. حتی هنوز زیر ساخت‌های این شهر مانند شبکه آب شرب و نیز فاضلاب به طور اساسی بازسازی نشده است.

جعفر شاهقلی‌زاده که از شهر خمین استان مرکزی به آبادان آمده نیز گفت: آبادان یکی از شهر‌های مهم کشورمان است، اما وقتی وارد این شهر شدم از وضعیت عمرانی آن‌ها متاسف شدم. شهری مثل آبادان بایستی در حال حاضر جزء شهر‌های بزرگ و کلان کشور می‌بود، اما متاسفانه این شهر را در حد نام پر آوازه‌اش ندیدیم. گویی مسئولان رشادت‌های مردم این شهر را در دوران دفاع مقدس از یاد برده اند.

مهدی محمدی یکی دیگر از مسافران که از اردبیل به آبادان سفر کرده بود گفت: من به این شهر خیلی علاقه‌مند هستم. اما متاسفانه این شهر هیچ مکان تفریحی ندارد و مسافران تنها برای دیدن اماکن دوران دفاع مقدس به اینجا می‌آیند.

وی گفت: همه آبادان را زیر و رو کردم یک پارک در آن نیافتم. همه مناطق درختکاری شده آن در بلوار‌ها است و پارکی که خانواده‌ها بتوانند در آن ساعت‌ها به دور از سر و صدا استراحت کنند وجود ندارد.

حسین کبیری که از شهر اصفهان به آبادان آمده بود گفت: در آبادان بیش از یک روز نمی‌توان اقامت کرد. این شهر فاقد امکانات تفریحی و استراحتگاه هست.

وی می‌گوید: ترافیک سنگین و سردرگمی مردم در پارک خودروهایشان در آبادان و در مناطق اطراف بازار مسافران را کلافه کرده و معلوم نیست چرا در شهری مثل آبادان هیچ پارکینگی وجود ندارد.

 

فرار آبادانی‌ها از مشکلات

مردم آبادان از مشکلات عدیده و لاینحل آن خسته شده اند و امیدی به رفع این مشکلات ندارند، زیرا هزاران وعده عمل نشده طی سه دهه گذشته آنان را خسته و ناامید کرده است و لذا تنها راه چاره را در مهاجرت از این شهر دیده اند.

سایت آمار کشور جمعیت آبادان را بر اساس سرشماری سال ۱۳۵۵ حدود ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرده است که جمعیت این شهر به گفته کارشناسان تا سال ۱۳۵۹ به حدود ۵۰۰ هزار نفر رسیده بود که این خود نشان دهنده رشد سریع این شهر بود.

اما پس از جنگ تحمیلی، مشکلات فراوانی که برای این شهر حادث شد و نیز وعد‌های فراوان مسئولان که عملی نشدند، شهروندان این شهر را مجبور به مهاجر کرد به گونه‌ای جمعیت این شهر هم اکنون حدود ۳۰۰ هزار نفر است و از پایان جنگ تحمیلی تاکنون جمعیت آبادان تغییر محسوسی نداشته است.

این آمار نشان می دهد که با وجود زاد و ولد زیاد در آبادان جمعیت این شهر افزایشی نداشته و نشان دهنده میزان مهاجرت بسیار زیاد شهروندان از این شهر است.

آری شهروندان این شهر خسته شده اند و برای رهایی از این مشکلات مهاجرت را بهترین راه برای خلاصی از این شهر و انبوه کاستی‌های آن می دانند.

صحبت‌های روزمره با مردم این شهر هم موید همین مطلب است، زیرا کمتر شهروندی را می‌یابید که تصمیم به خروج از این شهر نداشته باشد.

آبادان همچنان در محاصره مشکلات است و روز به روز حلقه محاصره این مشکلات بر این شهر تنگ ‌تر می‌شود. حال آبادان مانده است و آبادانی ای که هیچگاه حاصل نشد.

دیدگاه‌ها  

+16 #1 حسین 1399-07-30 20:31
مردم آبادان باید مطالبه گری را از مردم اصفهان یاد بگیرند البته اگر صبح تا ظهر توی خونه خواب نباشن!
+21 #2 شهروند خسته 1399-07-30 22:58
بعد از گذشت سی سال از پایان جنگ و وجود واقعیتهای تلخ و دردناکی که در این مقاله به آنها اشاره شد برای مردمی که بعد از ده سال آوارگی تحمیلی این سی سال بی توجهی هم برایشان تکلیف شد ثابت شده که اراده ای برای تغییر شرایط وجود ندارد.
در واقع شهرهای آبادان و خرمشهر به مثابه دژهای مستحکم دفاعی و ساکنین آن سربازانی هستند که باید سپر بلای مسئولان و آقازاده و عمارت و ویلای جماعت ژن خوب باشد ولی با جیره جنگی سیر شود.
پالایشگاه پتروشیمی فرودگاه بندر منطقه آزاد تجاری داریم به نام ما ولی به کام ...
+1 #3 امید 1399-07-30 23:17
مسئول وضعیت اسفناک کنونی شهر ( روستا ) کیست؟
اعضای شورای شهر بیان کنند در این چهار سال گذشته چه کردند؟
نمایندگان چهار سال گذشته چه کردند؟
مدیرعامل منطقه آزاد و معاونانش چه توضیحی دارند؟
-4 #4 رضا سعدونی 1399-08-01 00:01
با این همه مشکلات این منطقه آزاد اروند چه صیغه ای بود که به ناف شهرمون بستن
در حال حاضر پس از ۹ سال چه دستاوردی برای شهرمون داشته جز گرونی
-14 #5 آرش 1399-08-01 01:44
از بعد جنگ از زمان بازسازی استارت دزدی زده شد و کسی جلوش رو نگرفت الان دیگه شده مثل یک کلاف در هم پیچیده با طلسم کور گره های فراوان.
علت اصلی مشکلات آبادان عدم اتحاد و نداشتن یا بهتره بگم نشناختن منافع مشترک هست که به جای اون منافع گروهی و قومیتی و چند دستگی غالب شده. تنها عامل گرد اوردن همه دور هم توجه به درد مشترک هست که همه ی مردم از آن در رنج هستند و توجه به منافع و رفاه جمعی ست.
-2 #6 فتاپور 1399-08-01 04:58
الان دقيقا دو شهر آبادان و خرمشهر در محاصره همان مسولان كشوري و لشكري همان جنگ است.
و نكته اي كه بازم در حرف هاي اين نماينده و شهردار ديده نمي شه اينه كه
سرمايه گذاري در جهت سرمايه سازي انجام نمي شه و مديريت هدف داري ديده نمي شه و بودجه فقط لزوما نبايد صرف صندلي و جدول و سرويس بهداشتي بشه.
و اينكه ايا اين بودجه ها خرج اين شهر مي شود يا اينكه مي رود به نا كجا اباد مثل قبل ...
+10 #7 کنار سیکلین آبادان 1399-08-01 06:00
آبادان در اعماق مشکلات غرق شده و فقط برای نفت اش می خواهند بس
زمانه همه چیز را عوض می کنه ای آبادان مظلوم نخل ها ایستاده می میرند !
-4 #8 همشهری 1399-08-01 14:03
تا 10 سال پیش وضع شهر این شکلی نبود بهتر بود
البته کاری به زیرساخت ها و مقصران ندارم اما خیلی از مردم هم اصلا رعایت نمی کنن همه جا به هر شکل آشغال می ریزن
انگار تو ای سالها رفتن عراق برگشتن یاد گرفتن مثل اونا تو شهر زباله بریزن
طرف از طبقه چهارم آپارتمان کیسه زباله پرت می کنه پایین
بخش فرهنگ سازی شهر افتضاح کار کرده یعنی اصلا کاری نکرده
+9 #9 سعیدی کیا 1399-08-01 15:10
وظیفه این همه ارگان و اداره و سازمان توی این شهر چیه؟
این همه رییس و مدیر و کارمند چیکار می کنن؟
نتیجه جلسات روزانه مدیران دستگاه های مختلف شهر چیه؟
شعارهای خادم ملت و تشنه خدمت اعضای شورای شهر در زمان انتخابات شورا را به یاد دارید؟!
+6 #10 سرباز وطن 1399-08-01 15:12
چرا نهادهای نظارتی و بازرسی ورود نمی کنند؟
چرا مسئولان خاطی همچنان بر سر پست خود هستند؟
بومی و غیر بومی به این شهر خیانت کردن
هشت سال جنگ این همه به این شهر آسیب نزد
+4 #11 حسین نظری 1399-08-02 10:26
به میان اوردن بحث آبادان در محاصر مشکلات کار بسیار ساده ایست.
انتقاد کردن محکوم کردن ناله کردن نه دردی از مردم دوا می کند نه کمکی به این شهر
اینکه نه فقط آبادان بلکه کل استان خوزستان مظلوم واقع شده است شکی نیست همه می دانند.
اما اقایان کارشناس نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان شورای شهر با مسئولین شهر و منطقه رئیس منطقه ازاد فرمانداران آبادان و خرمشهر شهرداران آبادان و خرمشهر جزیره مینو اروندکنار جلسه بگزارند راهکار ارائه دهند و در جهت ابادانی کل منطقه عمل کنند نه فقط حرف و حرف وحرف
در نهایت مسئولین را پاسخگو کنند

نوشتن دیدگاه