آبادانی ها از بدیهی ترین خدمات شهری محروم هستند

 

فرماندار آبادان ضمن انتقاد از عملکرد شورا و شهرداری و وضعیت نابسامان خدمات شهری گفت: متاسفانه مردم آبادان از بدیهی ترین خدمات شهری نیز بی بهره اند.

سید زین العابدین موسوی در نشست فوق العاده شورای شهر آبادان که در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری ویژه این شهرستان برگزار شد، ضمن تشریح شرایط نابسامان خدمات شهری آبادان از اعضای شورای شهر خواست در اسرع وقت به مشکلات ورود کرده و در جهت رفع آنان چاره اندیشی و اقدام کنند.

وی افزود: در سیستم مدیریت شهری وظایف مدیران مشخص شده و هر فرد در مقام اجرایی خود باید بتواند وظایفش را به درستی انجام دهد، شورا، شهرداری، دستگاه های دولتی و سایر نهادهای اجرایی باید وظایف خود را به نحو مطلوب و با رعایت اصل عدم مداخله در کار یکدیگر به انجام برسانند، وظیفه همه ما ارائه خدمات مطلوب به مردم است.

فرماندار ویژه شهرستان آبادان با طرح سوالات مردمی از شورا و شهرداری با تاکید بر آنکه مردم آبادان از بدیهی ترین خدمات شهری بی بهره اند، به ارائه برخی راه حل ها برای خروج شهرداری از بحران خدمات رسانی به ویژه در حوزه خدمات شهری پرداخت.

موسوی، ضمن یادآوری مسئولیت های اجرایی اعضای شورای اسلامی شهر به عنوان منتخبان مردم تصریح کرد: به رغم آنکه وظیفه فرمانداری نظارت است اما همکاران ما در فرمانداری هر روز در کف خیابان در حال انجام وظایف شهرداری هستند، چه کسی یا کسانی مسبب وضعیت کنونی شهرند، آیا به وجود آمدن این وضعیت بر اساس منطق است یا کسانی هستند که مغرضانه در حال کم کاری اند.

وی یادآور شد: اگر مساحت فرودگاه، مخازن نفت، پالایشگاه، پتروشیمی، ادارات، زمین‌های خالی، منازل مردم و غیره را از مساحت شهر کم کنیم، مگر چقدر فضا باقی می ماند که شهرداری و شورای شهر از پس رفع مشکلات آن برنمی آیند.

 

موسوی خطاب به اعضای شورای اسلامی شهر آبادان گفت: شما بر اساس توانایی که در خود برای برنامه ریزی شهری سراغ داشتید، خودتان را در معرض انتخاب مردم قرار دادید، مردم نیز به شما رای دادند تا بتوانید خدمات شهری را راهبری کنید، شهردار باید کارهایش بر اساس برنامه باشد و شورا نیز این برنامه ها را رهبری، تدوین و مدیریت کند ضمن اینکه شورای شهر نیز باید برنامه داشته باشد.

وی افزود: برنامه ای که شورا به شهرداری ارائه می کند از دو حالت خارج نیست؛ یا شهردار آن را اجرا می کند یا به انجام آن اعتقادی ندارد و اجرا نمی کند، آیا شما به عنوان اعضاء شورا به طور واقعی از خدمتی که شهرداری به مردم ارائه می کند، راضی هستید.

جمع آوری زباله، لایروبی و خروج آب‌های سطحی، بهبود و افزایش سرانه فضای سبز، آسفالت معابر، جلوگیری از سد معبر، نخاله برداری و جلوگیری از دپوی زباله، بهبود وضعیت مبلمان شهری، تسهیل گره ترافیکی و جمع آوری سگ های ولگرد ۹ خدمت و انتظار اولیه مردم از شهرداری بود که توسط فرماندار ویژه شهرستان آبادان عنوان شد.

موسوی با تاکید بر اینکه نقاط زیادی از شهر مملو از زباله است، اظهار کرد: انباشت آب های سطحی صدای مردم را در آورده است چه مسئله ای وجود دارد که شهرداری نمی‌تواند ۶۹ کیلومتر کانال خروج آب‌های سطحی را مدیریت کند.

وی تصریح کرد: آبادان شهری کم باران است و لذا آب های سطحی زیادی ندارد اما همین مقدار کم نیز به میزان زیادی برای مردم دردسر ایجاد کرده، با وجود اینکه آبادان شهری مسطح است و مسیر کانالها به داخل رودخانه می رود، اگر هم آب رودخانه بالا بیاید، کانالهای دفع آب های سطحی نمی توانند جوابگو باشند، این وضعیت نابسامان سوای از ۸۵۰ کیلومتر شبکه فاضلاب آبفا است، شهردار به طور واقعی برای حل این مشکل چه برنامه ای داشته است.

 

موسوی با انتقاد شدید از وضعیت فضای سبز آبادان یادآور شد: سرانه فضای سبز با وجود نیزارها افزایش یافته، چرا برای ریشه کنی نیزارها هیچ کاری انجام نمی دهید، چرا اجازه می دهید فضای سبز آبادان به یغما برود، چرا اجازه می دهید فضای سبز تبدیل به پارکینگ شود.

فرماندار ویژه شهرستان آبادان در بخش دیگری از سخنان خود درباره ساخت و سازهای غیر مجاز، ترافیک و سگ های ولگرد گفت: برخی ساختمان‌های در حال ساخت با نصب داربست فلزی و تاخیر در جمع آوری آن برای مردم مشکل ایجاد کرده اند و کسی نیز پیگیری جدی نمی‌کند، فلان بساز بفروش می آید از فضای تراس استفاده می‌کند و تا ۱۰ طبقه آن را تبدیل به فضای تجاری ملک خود می‌کند و این گونه است که اگر از ابتدای یک خیابان انتهای آن را مشاهده کنید شاهد پیشروی بسیاری از ساختمان ها خواهید بود.

موسوی افزود: نخاله های ساختمانی شهر امان مردم را بریده است، کوچه ها و خیابان‌ها پر از گودال و چاله است، اگر باعث حادثه یا ایجاد تصادف شد چه کسی پاسخ می دهد شهردار یا شورا؟ چرا در شهری که اگر جنگ نبود بیش از یک میلیون جمعیت داشت و اکنون ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد این همه مشکلات ترافیکی وجود دارد؟ چه برنامه ای برای جمع آوری سگ های ولگرد دارید؟ حتما باید اتفاق ناگواری پیش آید که به فکر حل مشکلات باشید؟ چرا از پس ۲۰۰ متکدی که بسیاری از آنها معتاد و کارتن خوابند، بر نمی آیید؟

وی اظهار کرد: شهر آبادان به شهر کیوسک تبدیل شده، مردم در این باره مدام از ما سوال می کنند و شکایت دارند که واگذاری این کیوسک‌ها بر اساس چه مبنایی بوده است از طرفی دیگر وضعیت برخی خیابان ها و حتی بلوارها به طور واقعی تاسف بار است وانت های فروش میوه و دیگر اقلام با توقف در جای جای شهر برای خود قلمرو ایجاد کرده اند آیا این کارشان سد معبر محسوب نمی شود؟ این همه حفاری در شهر اتفاق می افتد که شهرداری پول ترمیم آن را گرفته پس چرا آنها را به حالت اولیه بر نمی گرداند؟ جواب مردم امیرآباد، سلیچ، دهکده بریم و دیگر مناطق محروم را چه کسی باید بدهد.

 

وی خطاب به اعضای شورای شهر تصریح کرد: شهرداری و شورا نتوانست بودجه ۱۱ میلیاردی ساحل سازی را بر مبنای یک مناقصه صحیح و بدون مسئله برگزار کند، چرا با کمیسیون مناقصات که در این باره سهل انگاری کرده برخورد نکردید، وضعیت پارک ۱۷ هکتاری دیگر به گونه ای شده که دادستان باید به آن ورود کند، در جای دیگری از شهر از سمت میدان ثامن الائمه تا سه راه مدن، حریم شهر را با ساخت و ساز غیرمجاز به تاراج برده اند، چرا شهرداری به این مسئله با جدیت ورود نکرده است؟

فرماندار ویژه شهرستان آبادان در ادامه با تاکید بر رفع سریع مشکلات خدمات شهری، پیشنهادات خود را مبنی بر خروج شهرداری از این بحران این چنین عنوان کرد: حدود ۲۸ نقطه در شهر وجود دارد که نیاز به خدمات دهی روزانه ی شهرداری دارد، ۹ خدمات اولیه ای که از آن نام برده شد را در عدد ۲۸ ضرب کنید حدود ۲۵۰ نفر از کارکنان شهرداری را مسئول رسیدگی به درخواست‌های ۹ گانه مردم در ۲۸ نقطه شهر کنید و از آنها گزارش روزانه بخواهید و پاسخگو باشید اگر آنها بتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند به طور حتم انقلاب بزرگی در زمینه ارائه خدمات شهری آبادان رخ می دهد.

موسوی خطاب به اعضای شورای اسلامی شهر یادآور شد: تعارفات و اختلافات را کنار بگذارید، محافظه کار نباشید و مطالبه تان از سازمان منطقه آزاد انعقاد تفاهمنامه باشد، پیمانکاران قوی و سرمایه گذاران توانمند جذب کنید، کدهای درآمدی شهرداری تعطیل است آنها را فعال کنید و اقدامی را که در آن برای مردم نفعی در پی دارد، انجام دهید.

وی با اشاره به اینکه شهرداری علاوه بر بودجه سالانه، از دولت بودجه عمرانی نیز می گیرد، گفت: علاوه بر آن شهرداری تفاهم‌نامه با منطقه آزاد، مشارکت‌های بخش خصوصی و کمک های دیگر دستگاه‌ها را نیز دارد و باید بتوانید تمامی موارد یاد شده را به درستی مدیریت کنید.

دیدگاه‌ها  

+1 #1 حسین نظری 1398-08-15 21:05
با سلام به فرماندار دلسوز شهر سوخته اقای موسوی عزیز فکر اساسی بکنید این شهرداری دیگر درست بشو نیست, اقای زین العابدین عزیز مردم منطقه در صداقت پاکدستی دلسوزی و کارامدی شما شک ندارند.
در حال حاضر تنها امید ما بعد از خدا برای سر و سامان گرفتن آبادان شما هستید. از شهردار بخواهید چهل و چند میلیاردی که برای اسفالت و جدول کشی معابر شطیط و ذولفقاری و امیر اباد و سلیچ از منطقه ازاد گرفتند چکار کردند
این مناطق که هیچ تغییر نکردند. تغییر و زیباسازی در هر شهری از پره و کناره های شهر باید شروع شود انجا که می شود از صفر اصولی کار کرد اما متاسفانه از بعد از جنگ هیچ شهرداری به این مهم توجه نکرد.
ساخت و سازهای غیرمجاز و خیلی مسائل دیگر باعث شده این مناطق مخوصا از فلکه خسرو اباد به سمت اروندکنار تبدیل به شهری زشت و زباله دان شود.
بیرون شهر ان سوی بهمنشیر هم همینطور ...
+1 #2 آبادان 1398-08-16 02:09
جناب فرماندار بهترین راه این است‌ شهرداری های آبادان و خرمشهر و جزیره مینو را منحل کنید. سیستم یکپارچه سازمان عمران منطقه ازاد اروند

نوشتن دیدگاه