اعتراض کسبه مجتمع تجاری اروندمال خرمشهر به عدم واردات کالا

 

پیش از ظهر روز چهارشنبه ( 10 مهر ماه ) کسبه مجتمع تجاری اروندمال خرمشهر ( کنزالمال سابق ) با حضور در سالن سازمان منطقه آزاد اروند دست به تجمع زدند.

کسبه این بازار به عدم واردات کالای همراه مسافر در یک سال گذشته اعتراض داشتند. این تجمع در بعد از ظهر در محوطه حیاط مجتمع تجاری اروندمال ادامه یافت و با تعطیلی بازار همراه بود.

 

یکی از کسبه معترض در گفتگو با خبرنگار صدای آبادان گفت: هدف سازمان منطقه آزاد اروند از تاسیس مجتمع تجاری اروندمال ارائه کالاهای وارداتی در قالب کالای همراه مسافر به شهروندان منطقه و گردشگران بوده است.

وی که از ایثارگران دفاع مقدس است ادامه داد: بیش از یک سال است که روند واردات کالا به منطقه آزاد اروند و ترخیص از گمرکات منطقه به دلیل بخشنامه ها و مصوبه های پی در پی دولت و گمرک دچار مشکل شده و عملا امکان واردات و ترخیص کالای مورد نیاز برای ارائه در غرفه های بازار نیست.

یکی دیگر از کسبه معترض اظهار داشت: با صدور بخشنامه‌های پی در پی گمرک که مناطق آزاد را ملزم به ثبت سفارش کالا و ثبت منشاء ارز کرد واردات کالاهای تجاری با محدودیت شدید مواجه شد و تیر خلاص به این مناطق خورد.

وی که فارغ التحصیل رشته حقوق است افزود: بخشنامه‌های جدید باعث شده تا مناطق آزاد از حیز انتفاع انداخته شود و آن طور که در قانون جایگاه این مناطق شناسایی شده در عمل به درستی به آن پرداخته نشده است. محدود کردن پی‌درپی فعالان تجاری و سرمایه‌گذاران در فعالیت‌های اقتصادی، زیان‌های مالی فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

 

صدای آبادان

 

یکی دیگر از حاضران در این تجمع با بیان اینکه بیش از شش ماه اجاره بهای معوقه دارد اظهار کرد: به دلیل نداشتن کالا ، فروش مغازه به شدت کاهش یافته و قادر به پرداخت حقوق کارمندان خود نبوده و تعدادی از آنها را فعلا تعدیل کرده ام.

او که در رسته صنفی پوشاک فعالیت دارد ادامه داد: مالک مجتمع تجاری اروندمال سازمان منطقه آزاد اروند است و غرفه داران بر اساس متراژ غرفه ها باید ماهیانه از یک میلیون تومان تا پانزده میلیون تومان اجاره پرداخت کنند. عدم واردات کالا به منطقه در کنار رکود اقتصادی حاکم ، شرایط سختی را برای کسبه بازار رقم زده است.

یکی دیگر از کسبه معترض در ارتباط با واردات گفت: مگر قوانین و بخشنامه های دولت و گمرک فقط برای آبادان و خرمشهر صادر می شود و لازم الاجراست؟ گناوه و دیلم منطقه آزاد هستند یا آبادان و خرمشهر؟ چگونه است که همه کالاها از گروه های مختلف از صابون و چای گرفته تا یخچال و تلویزیون از گمرکات گناوه و دیلم ترخیص می شوند اما واردات همه این کالاها در منطقه آزاد اروند ممنوع است.

وی در ادامه با بیان اینکه در مناطق آزاد چیزی به نام قاچاق نداریم افزود: انبارهای کالا در آبادان و خرمشهر در سیستم های نظارتی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا ثبت شده اند اما شاهد هستیم نیروی انتظامی کالاهای درون منطقه آزاد را به عنوان قاچاق توقیف می کند این در حالی است که در گناوه حتی حیاط منازل بارانداز انواع کالا شده و نیروی انتظامی برخوردی با آنها ندازد. در جاده های خروجی گناوه و دیلم شاهد تردد انواع خودروهای حامل بار موسوم به شوتی هستیم.

نکته جالب اینجاست که صدا و سیمای آبادان چندی پیش در گزارشی از قاچاق کالا از آبادان به نقاط دیگر کشور خبر داد این در حالی است که نزدیک به یک سال است رسما واردات کالا به منطقه ممنوع شده است.

 

صدای آبادان

 

یکی دیگر از معترضان گفت: چرا علی رغم صرف هزینه های میلیاردی در سه سال گذشته و ساخت گیت های جاده های خروجی منطقه ، نیروهای گمرک در این گیت ها مستقر نمی شوند؟ مگر بهانه گمرک برای آزادسازی واردات کالا ساخت گیت های نظارتی توسط منطقه آزاد اروند نبود؟

وی که مغازه لوازم آشپزخانه دارد افزود: برای تهیه کالا مجبوریم به بندرهای گناوه و دیلم سفر کنیم و چند کارتن جنس بخریم و زمانی که به محدوده گیت های منطقه می رسیم کالاهای ما توسط نیروی انتظامی به عنوان قاچاق ضبط و توقیف می شود.

یکی دیگر از کسبه مجتمع تجاری اروند مال گفت: اکثر غرفه داران بازار ، بومی آبادان و خرمشهر هستند و با وجود انواع مشکلات منطقه و نبود امکانات به جای مهاجرت به شهرهای دیگر در منطقه مانده اند و سرمایه گذاری کرده اند اما سرمایه آنها روز به روز در حال کاهش و از دست رفتن است.

وی که از رزمندگان دوران دفاع مقدس است ادامه داد: خیلی از کسبه زیر بار هزینه های اجاره ، حقوق پرسنل و اقساط وام بانکی و بدهی ورشکسته شده اند و مغازه آنها تعطیل شده است.

 

صدای آبادان

 

یکی دیگر از حاضران در تجمع با بیان اینکه مسئولان فقط قول و وعده بی عمل می دهند گفت: طی ماه های گذشته نامه های متعددی با امضا همه کسبه به مسئولان مختلف از جمله مدیرعامل منطقه آزاد اروند ، فرماندار و رییس اتاق اصناف نوشته ایم اما هیچ پاسخ یا عملکرد مثبتی مشاهده نشده است.

وی که در رسته صنفی لوازم خانگی فعالیت می کند افزود: اگر واردات کالا به منطقه آزاد اروند ممنوع است پس چرا معاونت سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند با دریافت هزینه از کسبه برای آنها کارت واردات صادر می کند؟ چرا وقتی به مسئولان حوزه سرمایه گذاری این سازمان مراجعه می کنیم می گویند بروید بار بیاورید اما وقتی بر اساس قول این مسئولان خرید می کنیم و کالای ما وارد گمرک خرمشهر می شود دیگر کسی پاسخگوی ما نیست و ماه ها باید جریمه و انبارداری گمرک پرداخت کنیم.

یکی دیگر از کسبه معترض با بیان اینکه ته لنجی می تواند به رونق بازار کمک کند افزود: اگر ورود ته لنجی از گمرکات چوئبده ، اروندکنار ، آبادان و خرمشهر با تمام ظرفیت و بدون محدودیت برقرار باشد دیگر نیازی به ثبت سفارش برای واردات کالا نخواهد بود.

 

صدای آبادان

 

واردات کالا به منطقه آزاد اروند باعث رونق بازار و جذب گردشگر داخلی و خارجی به منطقه می شود. استمرار رونق بازار با ایجاد اشتغال بدون هزینه برای دولت همراه است و هر چه بیکاری در آبادان و خرمشهر کمتر باشد آمار جرم و بزه کاهش می یابد و امنیت پایدارتری در منطقه شکل می گیرد.

مجتمع تجاری اروند مال خرمشهر در سال 93 جهت عرضه کالای همراه مسافر در منطقه آزاد اروند تاسیس شد. این مجتمع شامل 280 غرفه کوچک و بزرگ در یک طبقه است و برای حدود 700 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد اشتغال کرده است.

 

صدای آبادان

دیدگاه‌ها  

+3 #1 شهروند 1398-07-12 22:39
به نظر می رسد عواملی در تلاش هستند که بازارهای آبادان و خرمشهر هیچ گاه رونق نگیرند تا بازارهای قاچاق گناوه و دیلم فعال باشند
همین اتفاق چند سال پیش در اوج رونق بازار ته لنجی آبادان افتاد. مسافران از همه جای ایران برای خرید از بازار ته لنجی به آبادان می آمدند اما به یک باره واردات ته لنجی را برای آبادان قطع کردند.
+5 #2 محسن 1398-07-12 22:59
بدون شک رونق شهر بدون واردات آزاد کالا و امتیاز ته لنجی ممکن نیست. مردم آبادان و خرمشهر در حال مطالبه حقوق قانونی و حداقل های حقوق شهروندی هستند.
+4 #3 کسبه کنزالمال 1398-07-12 23:08
به دلیل نبود تنوع کالا توی مغازه ها دیگه بازار رونق نداره و و خیلی از فروشنده ها و مغازه دارا بیکار شدن
هزینه های زندگی چند برابر شده و همه بیکار شدیم
+3 #4 همشهری 1398-07-12 23:18
تا بوده و هست ظلم و ستیز برای شهر داغدار و زخمی آبادان بوده حتی نمی ذارن مردم توان داشته باشن شهرشون آباد کنن مسولین بی لیاقت
+3 #5 محسن 1398-07-12 23:27
بابا تو رو خدا به داد مردم برسید.این مسئولین بی کفایت جوابگو نیستند.
+3 #6 S.hmd 1398-07-13 00:22
خب دليلى نداره كه ورود كالا به آبادان خرمشهر رو مانع بشن اگه اين جور پيش بره بازار تعطيل مي شه چون پر رفت و امدترين بازار منطقه ازاد اروند كنز المال هستش و سود زيادي براى خود منطقه داره
+3 #7 علي 1398-07-13 00:59
متاسفانه توي اين ٢ شهر بيكاري داره بيداد مي كنه،مسئولين هيچ نگاهي به اين دو شهري كه ٨ سال جنگ و ويراني درش اتفاق افتاد ندارن..بازارها و مجتمع هاي تجاري خالي شده از جنساي مورد نياز مردم..به كسبه ايي كه توي اين سالها با دست رنج بسيار با آب و هواي بسيار بد و امكانات نامطلوب گوشه ايي از حق خودشونو مي خوان،با گزارش در اخبار سراسري ١ ماه پيش،لقب قاچاقچي رو به كسبه مي دن...
و اين در حاليه كه بيش از يك سال و نيم كه اصلا ورود كالا به اين ٢ شهر ممنوع شده!
+2 #8 خوزستانی 1398-07-13 01:36
متاسفانه با این اوضاع فروش و نزدیک شدن به تعطیلی مغازه
به جای دغدغه واسه کار و آینده فرزندم
نگران مخارج و درآمد خودم هستم تا تو این سن و سال شرمنده خانواده نشم
لطفا کاری کنین که جنس وارد شود و بتونیم کاسبی کنیم
+2 #9 Nido 1398-07-13 05:24
بسیار عالی و ظریف به مشکلات اشاره شده است
+3 #10 خوزستانی 1398-07-13 10:51
اقایان مسول، خوزستان استان مرزی ایران عزیزمان است، در تمام دنیا امتیازات ویژه به مردم مرز نشین داده می شود، تا بمانند و مرز خالی از سکنه نشود!
نمی گوییم چه مشقات و مرارتهایی از 8 سال جنگ کشیدیم!
نمی گوییم چه زجری از هوای گرم و شرجی می کشیم!
نمی گوییم چه عذابی از الودگی هوا ناشی از فعالیت پالایشگاه و گرد و غباری که دیگه حالا سهمیه هر ماه و سالمان شده می کشیم!
نمک روی زخم جسم نحیفمان نپاشید.مصدر نشینان پایتخت نشین درکی از شرایط ما ندارن و نباید برایمان تصمیم بگیرند.قوانین ما می بایست بومی سازی و به نفع مردم مقیم خوزستان باشد.
یا الله

نوشتن دیدگاه