آبادان امن ترین شهر در بین شهرهای بزرگ خوزستان

 

فرمانده انتظامی آبادان گفت: در بُعد امنیت، آبادان در صف اول شهرستان‌های بزرگ خوزستان از جمله اهواز، دزفول و ماهشهر قرار دارد.

سرهنگ سید محسن تقی زاده پیش از ظهر امروز در آئین تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه که در محل سرسرای اجتماعات این فرماندهی برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به‌ویژه شهدای خبرنگار، افزود: خبرنگاری رسالت عظیمی است و خبرنگار کسی است که کار آگاهی بخشی به جامعه را با هدفی خاص که با اهداف و برنامه‌های نظام جمهوری اسلامی همخوانی دارد را عهده‌دار است.

وی اظهار کرد: برخی اخبار اگرچه تلخ به نظر می‌رسند و شاید برای برخی مدیران قابل‌پذیرش نباشد اما به‌طور حتم شیرینی آن خبر به جامعه بازمی‌گردد و سبب مباهات است، مسئولان وظیفه دارند در جاهایی که نسبت به انجام مسئولیتشان کوتاهی کرده‌اند پاسخگوی خبرنگاران باشند.

سرهنگ تقی زاده یادآور شد: وضعیت خوزستان نسبت به سایر استان‌ها به لحاظ استراتژیک، فرهنگی، جنگی و سایر موارد خاص است و وضعیت آبادان نیز به‌واسطه ظرفیت‌های متفاوت همچون یادمان‌های جنگی، مرزی، مذهبی، استراتژیک بودن و سایر موارد نسبت به سایر شهرها خاص و متفاوت است، آبادان برندی ملی و جهانی است که با توجه به نام، نشان و حجم عظمتی که دارد از بُعد مذهبی، فرهنگ کلاسیک، آثار جنگی و غیره مطرح شدن است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برخی عرف‌های عشایری وجود دارد که نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد، افزود: به دنبال آن هستیم تا عرف‌هایی که به لحاظ اجتماعی مشکل‌ساز است را رفع کنیم که از جمله آن می‌توان به رسم غلط تیراندازی در مناسبت‌های مختلف اشاره کرد.

وی اظهار کرد: در آبادان مأموریت ما خدمت به مردم در بیش از ۱۰۰ مأموریت مختلف است که به تناسب وضعیت به طور روزانه در حال انجام این وظایف هستیم. برخورد با پدیده هنجارشکن تیراندازی در مراسم یکی از مطالبات عمده مردم آبادان به شمار می‌رود که برای پرداختن به آن جلسات فراوانی را با بزرگان، شیوخ، متنفذین، معتمدین و اصحاب رسانه برگزار کردیم.

در این باره اقدام خوب و بزرگی انجام شد، البته برداشته شدن این رسم غلط هنوز به صفر نرسیده و شاید در برخی از جاها هنوز به ۵۰ درصد هم نرسیده اما کارهای فراوانی انجام شده و بایستی کارهای بیشتری را نیز برای رسیدن این وضعیت به صفر به انجام برسانیم.

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان با بیان اینکه در بحث آموزش اقدامات گسترده‌ای را در سطح مهدهای کودک، مدارس، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها انجام داده‌ایم، تصریح کرد: حجم تیراندازی‌های خصمانه در آبادان در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل تر از آن ۳۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد ضمن آنکه از ابتدای امسال تاکنون نیز در این باره نسبت به مدت مشابه پارسال ۲ درصد کاهش را شاهد بوده‌ایم.

سرهنگ تقی زاده یادآور شد: در کنار برگزاری جلسات مختلف و حضور در محافل گوناگون طرح‌هایی را نیز همچون خلع سلاح در سطح شهرستان انجام شد که امسال نیز این کار با شدت بیشتری دنبال می‌شود.

 

دستگیری دارندگان سلاح

وی ادامه داد: پارسال ۴۱ نفر از دارندگان سلاح غیرمجاز دستگیر و از آنان ۸۰ قبضه سلاح کشف شد و این در حالی است که از ابتدای سال جاری تاکنون با تشدید اقدامات، ۱۱۰ دارنده سلاح غیرمجاز دستگیر و ۱۶۵ قبضه سلاح نیز از آنان کشف شد که بر این اساس در بحث دستگیرشدگان ۶۸ درصد و در زمینه کشف سلاح ۱۰۶ درصد رشد را شاهدیم.

وی با تأکید بر اینکه قریب به اتفاق کسانی که دست به سرقت می‌زنند اعتیاد آن هم از نوع شیشه دارند که در خیابان‌ها رفتارهای پرخطر انجام می‌دهند، گفت: سال گذشته ۴۶ عرضه کننده مواد مخدر دستگیر و از آنان ۵۴ کیلوگرم مواد کشف شد که این میزان کشف از ابتدای سال جاری تاکنون به‌رغم کاهش در تعداد دستگیر شدگان که ۲۷ نفر بوده‌اند در بحث کشف مواد شاهد رشد ۳۳ درصدی بودیم به‌گونه‌ای که از این ۲۷ نفر ۶۹ کیلو و ۴۵۱ گرم مواد کشف شد.

به گفته وی، بیشتر خرده‌فروشانی که امان مردم را گرفته و وجودشان سبب نگرانی آنان شده بود دستگیر شدند، این خرده‌فروشان پیشتر نیز حداقل ۵ یا ۶ بار دستگیر شده‌اند.

وی افزود: پارسال ۷۳ خرده‌فروش مواد مخدر را دستگیر و از آنان دو کیلو و ۱۴۰ گرم مواد کشف و ضبط کردیم اما تعداد این خرده‌فروش دستگیر شده در سال جاری به ۱۰۲ نفر با سه کیلو و ۶۸ گرم بالغ شد که به لحاظ دستگیری خرده‌فروشان و کشف مواد مخدر به ترتیب ۴۲ و ۶۲ درصد افزایش را شاهدیم.

وی از بیکاری به عنوان دلیل اصلی بروز سرقت‌ها و تداوم این کار از سوی سارقان پرتکرار در اقدام برای سرقت نام برد و اظهار کرد: بسیاری از افراد به ویژه آنانی که فاقد شغل هستند از سرقت به عنوان شغل یاد می‌کنند و همین امر سبب شده تا امسال با افزایش پنج‌درصدی بروز سرقت‌ها مواجه شویم، در حال حاضر ۹۰ درصد از سارقان آزاد شده‌اند که این افراد یا در مرخصی‌اند و یا مشمول رأی باز هستند.

 

بروز انواع سرقت‌ها در رأس جرائم

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان تصریح کرد: ۷۴ درصد از جرائم مربوط به بروز انواع سرقت‌ها، چهار درصد مربوط به مواد مخدر، هفت درصد مربوط به قاچاقچیان کالا و ۱۵ درصد نیز سایر جرائم را شامل می‌شود.

سرهنگ تقی زاده یادآور شد: ۴۸ درصد افراد دستگیرشده در جرائم مختلف از یک تا ۲۰ بار سابقه ارتکاب دارند که ۹۹ درصدشان مرد و یک درصدشان زن، ۹۹ درصدشان ایرانی و یک درصدشان خارجی، ۶۸ درصدشان مجرد و ۳۲ درصدشان متأهل، ۱۹ درصدشان مشاغل آزاد دارند و ۸۱ درصدشان بیکارند، ۸۸ درصدشان دیپلم و زیر دیپلم‌اند، ۱۰ درصدشان بی‌سواد و ۵۰ درصدشان تحصیلات دانشگاهی دارند، ۴۸ درصدشان سابقه‌دار و ۵۲ درصدشان فاقد سابقه‌اند، یک درصد از دستگیرشدگان در جرائم مختلف زیر ۱۴ سال سن دارند، ۷۱ درصدشان بین ۲۵ تا ۴۰ سال، ۶ درصدشان بالای ۴۰ سال سن و ۲۲ درصدشان ۱۵ تا ۲۴ سال سن دارند.

وی گفت: در زمینه کشف سرقت‌ها و دستگیری سارقان به ترتیب با پنج و ۱۰ درصد رشد مواجه بودیم.

وی با تأکید بر اینکه کالایی که در محدوده منطقه آزاد اروند جابجا می‌شود قاچاق محسوب نمی‌شود، افزود: سال گذشته ارزش کالاهایی که در خارج از محدوده منطقه آزاد کشف و توقیف شده‌اند چهار میلیارد و ۵۶۷ میلیون تومان بوده که این رقم از ابتدای سال جاری تاکنون به ۶ میلیارد و ۲۱۱ میلیون تومان با ۳۱ درصد افزایش کشف بالغ شده است.

وی اظهار کرد: در زمینه دستگیری اراذل و اوباش نیز پارسال ۳۶ قبضه سلاح سرد با ۱۶ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل تر از آن مواجه بودیم که امسال نیز از ۲۲ اوباش دستگیر شده ۴۱ قبضه سلاح ضبط شده است که این نشان از رشد ۳۷ درصد در بحث اراذل و اوباش دستگیر شده و ۱۴ درصد در کشف سلاح‌های سرد دارد، یک هزار و ۱۳۱ دستگاه موتورسیکلت و ۷۲۰ مورد خودرو سرقتی را نیز توقیف کرده‌ایم.

 

رشد ۸۰ درصدی جرائم رایانه‌ای

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت پلیس فتا در زمینه کشف جرائم رایانه‌ای تصریح کرد: در این باره که برداشت از حساب افراد در رأس جرائم قرار دارد متأسفانه با رشد ۸۰ درصدی مواجه بودیم که با تلاش‌های انجام شده ۹۰ درصد از آنها کشف شدند.

سرهنگ تقی زاده با تأکید بر اینکه مسائل خانوادگی نیز به روز رصد می‌شود، یادآور شد: کار فیلتر سایت‌های مستهجن و ضدانقلاب در فضای مجازی به طور مرتب انجام می‌شود به‌طوری‌که ماهانه حداقل ۵۰۰ سایت را فیلتر می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه هک گوشی تلفن همراه یا حساب و سیستم رایانه‌ای اشخاص توسط برخی از هکرها افزایش یافته است، گفت: در بحث حساب افراد و یا سیستم رایانه‌ای اشخاص این کار از طریق ایمیل و یا حساب‌های کاربری افراد انجام می‌شود که برای جلوگیری از بروز این کار مردم بایستی از پسوردهای ۱۲ رقمی شامل عدد و حروف استفاده شود تا شاهد به حداقل رسیدن این اقدامات شویم.

وی افزود: در بُعد امنیت، آبادان در صف اول شهرستان‌های خوزستان قرار دارد البته مشکلاتی نیز وجود دارد که در حال رفع آنها هستیم، به‌منظور ارتقاء سطح امنیتی در منطقه آزاد اروند بایستی برای آن منطقه ویژه نظامی تعریف شود.

وی با بیان اینکه نوروز امسال با کاهش سرقت مواجه بودیم، تصریح کرد: از ۹ قتل حادث شده در سطح شهرستان، امسال هشت مورد آن کشف شده و یک مورد باقی‌مانده نیز به طور حتم با تلاش‌هایی که در حال انجام است تا پایان سال کشف می‌شود، پارسال هم ۹ قتل رخ داده است.

وی یادآور شد: ۴۰ درصد از جرائم که بیشتر شامل سرقت‌های خرد هستند، توسط افراد معتاد انجام می‌شود.

نوشتن دیدگاه