گردشگری آبی ظرفیتی که در منطقه آزاد اروند مغفول مانده است

 

گردشگری دریایی ظرفیتی در راستای توسعه اشتغال و کار آفرینی در شهرهای آبادان و خرمشهر بوده که تا به امروز کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

ساحل کارون یکی از جاذبه های دیدنی خوزستان و البته خرمشهر بوده و هر ساله به ویژه در فصل بهار محلی برای حضور گردشگران و کاروان های راهیان نور از نقاط مختلف کشور است.

بر روی رودخانه کارون در خرمشهر 2 پل آزادی معروف به پل قدیم و پل شهید جهان آرا در فاصله سه کیلومتر یکدیگر ساخته شده اند که سهولت تردد قایق‌های مسافری کوچک و لنج‌های بزرگ در این محدوده موجب استقبال گردشگران قرار گرفته است.

از سویی در سمت دیگر رودخانه کارون نیز پل شناور منیخ راه ارتباطی سه روستای پرجمعیت منیخ، حفار شرقی و معمره صنگور با مرکز خرمشهر بوده که در دوران هشت سال دفاع مقدس توسط ارتش جمهوری اسلامی برای تردد رزمندگان ساخته شد و پس از جنگ تحمیلی مورد استفاده روستاییان قرار گرفت.

 

اروند صغیر رودی کوچک منشعب از اروند رود است که از میان مینوشهر از توابع شهرستان خرمشهر می گذرد و جاذبه های گردشگری دیگری را در جزیره مینو فراهم کرده است و ساحل این رود یکی دیگر از مکان های تفریحی و گردشگری جزیره مینو است که سالانه شاهد حضور گردشگران از سراسر کشور است ضمن اینکه در وسط اروند صغیر یک فروند کشتی بزرگ از جنگ تحمیلی باقی مانده که توجه گردشگران را به خود جلب می کند.

رودخانه کارون پس از رسیدن به خرمشهر به 2 شاخه تقسیم می‌شود، شاخه اول به اروندرود، سپس اروندرود نیز به خلیج فارس می ریزد و شاخه دوم، رودخانه بهمنشیر را تشکیل می‌دهد که حدود 90 کیلومتر طول دارد و آب کارون را به سمت خلیج فارس منتقل می‌کند.

نخلستان ها و پوشش گیاهی در 2 سمت رودخانه بهمنشیر از دیگر مکان های تفریحی و گردشگری در آبادان به شمار می رود که ساماندهی آن توسعه گردشگری را در این منطقه به دنبال دارد.

ایجاد زیرساخت‌های گردشگری دریایی از جمله هتل‌های دریایی، اسکله‌های تفریحی، شناورهای گردشگری مناسب، رستوران‌های دریایی، تورهای دریایی در شهرهای آبادان و خرمشهر در جذب گردشگران آبی موثر بوده و این امر نیاز به مشارکت بخش خصوصی و برنامه ریزی منسجم مسئولان ذیربط است.

سواحل اروندرود، کارون و بهمنشیر در این 2 شهرستان، ظرفیت بالقوه ای دارد که می توان با بهره گیری از آن رونق گردشگری در راستای توسعه اشتغالزایی پایدار ایجاد کرد.

 

صدای آبادان

 

احیای سواحل رودخانه‌های اروند و کارون را از راهکارهای رونق گردشگری آبی است.

ایجاد و توسعه اقامتگاه‌های محلی و بومی، شناسایی توانمندی‌های گردشگری منطقه و جاذبه‌های بوم گردی در روستاهای زیبای اطراف شهرستان خرمشهر، راه‌اندازی تورهای تفریحی، برگزاری مسابقات ورزشی آبی از راهکارهای مهم رونق گردشگری و اشتغال پایدار است.

حضور گردشگران علاوه بر آشنایی آن‌ها با فرهنگ، آداب‌ و رسوم مردم منطقه می‌تواند نفع اقتصادی ، رشد و توسعه منطقه را به همراه داشته باشد.

توسعه گردشگری دریایی، این صنعت نوظهور و پول‌ساز می‌تواند باعث رفع مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی، ایجاد اشتغال و درآمدزایی بالا شود. با توجه به معضل بیکاری و وجود نیروی کار فراوان در شهرستان خرمشهر می‌توان با هدایت و مدیریت سرمایه گذاران در بخش گردشگری آبی ، زمینه اشتغال جوانان این منطقه را در حاشیه سواحل رودخانه‌های اروند و کارون مهیا کرد.

همراهی و حمایت مدیران توانمند آشنا به صنعت گردشگری دریایی و ایجاد مراکز آموزش جامع گردشگری و تشویق سرمایه‌گذاران می تواند در ایجاد اشتغال پایدار موثر واقع شود.

توسعه گردشگری دریایی مستلزم حمایت از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و ارائه تسهیلات بلندمدت به علاقه‌مندان برای فعالیت در این بخش است.

 

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص گردشگری آبی در استان خوزستان گفت: متأسفانه بی‌توجهی به سواحل دریا و بنادر نه‌تنها در خوزستان که در کل کشور وجود دارد و این موضوع با وجود هشدارهای فراوان به دولت، همچنان مورد بی‌مهری قرارگرفته است.

عبدالله سامری عنوان کرد: سایر کشورها آرزوی داشتن این میزان نوار ساحلی موجود در کشور را دارند و شاید برخی کشورها که تنها ۱۰۰ کیلومتر نوار ساحلی دارند چنان به این موضوع اهمیت می‌دهند که اقتصاد خود را متحول کرده‌اند و بهترین امکانات حمل‌ونقل دریایی، تفریحی و اقامتی را در ساحل فراهم می‌کنند.

وی تصریح کرد: متأسفانه دولت برای توسعه گردشگری آبی و صنعت دریانوردی اهمیت چندانی قائل نشده است.

 

صدای آبادان

 

رییس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خرمشهر ایجاد زیرساخت های گردشگری آبی در سواحل رودخانه ها را لازم و ضروری خواند و گفت: داشتن اسکله ها و قایق های استاندارد مهمترین عامل برای جذب گردشگران داخلی و خارجی است.

سجاد پاک گهر اظهار داشت: وجود سه رودخانه کارون، بهمنشیر و اروند در منطقه آبادان و خرمشهر یکی از پتانسیل های بالقوه و ظرفیت گردشگری آبی در این منطقه است.

پاک گهر گذشتن رودخانه کارون از وسط شهر خرمشهر به عنوان بخشی از عوامل اصلی شکل گیری شهری عنوان کرد و گفت: شکل گیری خرمشهر به واسطه جریان رودخانه کارون این شهر را از دیگر شهرهای کشور متمایز کرده است.

رییس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خرمشهر به عوامل توسعه نیافتگی ظرفیت گردشگری آبی در این شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: وجود قوانین و دستورالعمل های دست و پا گیر در کندی روند توسعه گردشگری آبی موثر بوده و امید است سرعت بیشتری در توسعه تاسیسات گردشگری به سرمایه گذاران در این بخش داده شود.

پاک گهر، شمار گردشگران دریایی در نوروز سال 97 را 550 هزار نفر بیان کرد و گفت: ورود هر گردشگر به منطقه می تواند پنج شغل ایجاد کند.

وی با بیان اینکه احداث رستوران های دریایی با غذای های سنتی در کنار رودخانه ها کافی نیست، گفت: برای اجرای طرح ها در حوزه گردشگری آبی حمایت ارگان ها و پرداخت تسهیلات کم بهره ضروری است.

 

صدای آبادان

 

معاون دریایی اداره بندر خرمشهر اظهار داشت: اهمیت ایمنی شناورها و قایق های تفریحی و ضرورت اجرای قوانین از الزامات دستورالعمل ایمنی شناورها است.

وی آشنایی مالکان شناورها به قوانین و دستورالعمل ایمنی و اجرایی کردن مفاد آن در راستای ارتقای ایمنی ضروری دانست و گفت: بندر خرمشهر آمادگی کامل جهت انجام امداد و نجات دریایی در زمینه فعالیت های گردشگری شناورها در نوروز 98 را دارد.

مهدی فراهانی گفت: در نوروز گذشته بیش از 50 هزار و 220 سفر دریایی انجام شد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن رشد 351 درصدی را نشان می دهد.

وی در ادامه گفت: امید است صاحبان شناورها با رعایت استاندارد ها و نکات ایمنی جهت کاهش هرگونه حادثه احتمالی در ایام نوروز را فراهم کنند.

رییس اداره ایمنی و حفاظت دریایی بندر خرمشهر نیز بر رعایت نکات ایمنی از سوی قایق ها و لنج های ارائه دهنده خدمات گردشگری در رودخانه کارون تاکید کرد.

علی مختارپور گفت: بندر خرمشهر در طول ایام تعطیلات نوروز سرکشی و نظارت بر فعالیت شناورهای تفریحی در سطح اروند و کارون را در دستور کار خود دارد.

 

صدای آبادان

 

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی آبادان به وجود سه رودخانه و نزدیکی به آبهای خلیج فارس شهرهای تابعه این دانشکده اشاره کرد و گفت: برای ارائه خدمات اورژانس به مصدومان حوادث رودخانه ای تامین 2 دستگاه قایق آمبولانس ضروری است.

شهرام مقام به وجود رودخانه های کارون، بهمنشیر و اروندرود و نزدیکی ساحل منطقه به خلیج فارس و تردد شناروهای صیادی و تجاری همچنین رونق گردشگری آبی به خصوص در ایام نوروز در شهرهای آبادان و خرمشهر اشاره کرد و افزود: اورژانس این 2 شهرستان برای ارائه خدمت به مصدومان احتمالی در رودخانه ها باید قایق آمبولانس مجهز شوند.

از ماه های گذشته جلسات متعددی بین مسئولان اداره بندر خرمشهر ، میراث فرهنگی ، عبداله سامری نماینده مردم خرمشهر و فعالان بخش خصوصی گردشگری برگزار شد و در نهایت تعاونی " رهروان موج سپید " به عنوان متولی ساماندهی شناورهای فعال در حوزه گردشگری کارون معرفی شد.

 

صدای آبادان

دیدگاه‌ها  

+2 #1 مهدی 1397-12-27 20:41
امسال بلیت لنج سواری چنده؟ از کجا می شه تهیه کرد؟ فروش اینترنتی داره؟
0 #2 علی 1397-12-28 02:59
امیدوارم مسئولین همینطور منسجم باشن بلکه شاهد رشد منطقه باشیم
0 #3 موسوی 1397-12-28 11:45
چرا در ایام عید قایق و غواص های هلال احمر و نیرو دریایی در کارون و بهمنشیر مستقر نمی شن؟ متاسفانه هر سال شاهد غرق شدن عده ای هستیم
0 #4 كريم 1397-12-28 21:50
اميدوارم هر كاري كه مي كنن فقط بتونن چهره خوبي براي جذب گردشگر به جا بزارن. اميدوارم واقعا شاهد نظم و يكپارچگي باشيم و اميدوارم نيروي انتظامي هم به وظيفه ي ذاتي خودش مثل گذشته عمل كنه.

نوشتن دیدگاه