مخالفت دبیرخانه مناطق آزاد با بخشنامه جدید گمرک

 

روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در اطلاعیه ای نسبت به صدور بخشنامه 27 دی ماه 97 گمرک جمهوری اسلامی ایران در خصوص ترانزیت خارجی کالاهای گروه چهارم واکنش نشان داد.

گمرک جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 27/10/1397 بخشنامه اي را خطاب به گمرکات اجرایی سراسر کشور صادر نموده است که از ابعاد مختلف جهت تنویر افکار ذينفعان قابل بررسی و توجه است. لذا در این خصوص توضیحاتی می بایست ارائه شود:

 

1. دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سازمانهای مناطق آزاد و ویژه و همچنین فعالان اقتصادی این مناطق از ابتدای سال جاری با بخشنامه های متعدد، متفاوت و بعضا متناقضی از سوی دستگاه های اجرایی مرتبط با موضوع واردات و صادرات روبرو بوده اند.

در جلسات متعدد برگزار شده با دستگاه های مرتبط تاکنون تلاش بر آن بوده است که فضای اشتغال، کسب و کار و ابعاد اقتصادی مناطق، قانون مترقی این مناطق و محیط کسب و کار مرتبط با آن برای دستگاه‌های مسئول و تاثیر گذار تبیین و مشخص گردد، لکن متاسفانه روند تصمیم گیری در این زمینه مشکلات متعددی را برای فعالان اقتصادی اعم از سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و اصناف به وجود آورده است، به نحوی که این فعالان را با چالش های متعدد و بعضا جبران ناپذیری مواجه ساخته است.

2. در آخرین جلسه که در 27 دی ماه 1397 در محل بانک مرکزی برگزار شد، ضمن اعلام مخالفت با موارد مطرح شده در جلسه، هیچگونه صورتجلسه اي توسط نمایندگان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به امضا نرسیده و جمع‌بندی مذکور در بخشنامه فوق الذکر خلاف نظرات و دیدگاههای منبعث از مجموعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور است.

٣. همواره اعلام شده است، فعالان اقتصادی و سازمانهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ضمن درک شرایط کشور و همان‌طور که همراهی کامل با سیاستهای دولت را تاکنون سرلوحه فعالیتهای خود قرار داده اند، تمایل دارند پیشگام رفع مشکلات کشور و مردم باشند.

لازم به ذكر است؛ با توجه به تاکید جناب آقاي دكتر روحاني رياست محترم جمهور مبنی بر ضرورت استفاده بيشتر از ظرفيت اين مناطق در شرايط حساس فعلي كشور، لازم است دستگاه هاي ذيربط نيز در راستاي سياست هاي كلان كشور اقدام نمايند.

در انتها تاكيد مي شود، فرصت های موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مقطع کنونی، می تواند نقش سازنده ای را در کمک به بهبود اوضاع، برون رفت از شرایط حال حاضر و مقابله با جنگ اقتصادی ناجوانمردانه ایفا نماید.

نوشتن دیدگاه