جولان وانت های دستفروش در خیابان های آبادان

 

فعالیت خودروهای دستفروشان در خیابان های آبادان بیش از پیش افزایش یافته، به طوری که خیابان های این شهر در تسخیر وانت ها و گاهی مواقع کامیون ها درآمده و جمع آوری و ساماندهی آنها به یک خواسته عمومی مبدل شده چرا که قربانیان اصلی این معضل، بازاریان ، عابران پیاده و رانندگان هستند.

وانت بارهایی که اکثرا دارای پلاک غیر بومی هستند و در نقطه به نقطه شهر بساط خود را پهن کرده اند منظره ای است که این روزها بارها در سطح شهر با آن روبه رو می شویم.این دستفروشان با خیال راحت و بدون هیچ منعی خیابان های اصلی شهر را مسدود کرده اند و حجم انبوهی زباله نیز در اطراف خود پراکنده کرده اند.

وانت‌بارهای دستفروش سال‌هاست که به‌عنوان یک شغل مزاحم در زندگی شهری ایرانیان مطرح می‌شوند. حالا آنها نه‌تنها با سد معبر در خیابان‌های تنگ و باریک و آلودگی صوتی در محلات، اسباب اعتراض شهروندان را فراهم کرده‌اند بلکه شفاف نبودن شیوه نظارت به نوع فعالیت وانت‌بارهای دستفروش، به‌راحتی زمینه انواع تخلف را فراهم کرده است. از فروش کالاهای قاچاق گرفته تا عرضه محصولات فاسد و تاریخ مصرف گذشته.

به جز این هر اتفاقی که رخ دهد آنها در چشم به هم زدنی غیب می‌شوند بی‌آن‌که هیچ سامانه و امکانی برای ردیابی آنها وجود داشته باشد.

همه ما بارها به وانت‌ها و خودروهایی که در خیابان‌ها و میادین و بزرگراه‌ها به سبکی خطرآفرین توقف کرده‌اند تا کالایی را برای فروش عرضه کنند برخورده‌ایم؛ افرادی که با زیر پا گذاشتن قوانین راهنمایی و رانندگی و نیز، غصب معابر عمومی که حق همه شهروندان است، باعث ایجاد ترافیک، افزایش خطر تصادف، اتلاف عمر شهروندان، سخت شدن رفت و آمدها و تضییع حقوق شهر و شهروندان می‌شوند و به نوعی «معجون تخلفات راهنمایی و رانندگی» به شمار می‌آیند.

وانت بارهای دست فروش با پارک دوبله و توقف در محل های غیر مجاز، باعث تشدید ترافیک در خیابان های پرتردد می شوند و خودروهایی که قصد خرید از آن ها را دارند با پارک در وسط خیابان زمینه بروز تصادفات را فراهم می کنند.

 

از طرفی با توجه به اینکه بسیاری از شهروندان تمایل دارند بخشی از مایحتاج خود را با قیمتی مناسبتر از خودروهای دستفروش تامین کنند به همین دلیل ساماندهی آنها و اختصاص محدوده مخصوص فروش به خودروهای دستفروش، موجب پاسخ به نیاز شهروندان و تداوم امرار معاش این قشر از طریق دستفروشی خواهد شد.

کدام سازمان یا دستگاه مسئول ساماندهی و نظارت بر وانت‌بارهای دستفروش است؟ اتاق اصناف ، شهرداری ، شورا ، پلیس راهنمایی و رانندگی ، نیروی انتظامی ، دادستان ، سازمان منطقه آزاد یا مراکز بهداشتی؟

در شرایطی که هیچ‌کس مسئولیت رسیدگی به وانت‌بارهای دستفروش را نمی‌پذیرد، آنها همه جا دیده می‌شوند، کنار جاده‌ها، در اتوبان‌ها، خیابان‌ها و کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر. به‌راحتی در هر جایی تردد می‌کنند، می‌خرند و می‌فروشند، بی‌آن‌که مالیات بدهند یا کسی بر آنها نظارت کند.

اگر چه هیچ کسی با درآمدزایی این افراد مشکلی نداشته و ندارد اما باید به این نکته نیز توجه کرد که هر چیزی باید پیرو قاعده و قانون باشد که عدم رعایت آن باعث بروز مشکلاتی برای شهروندان و نیز خود این افراد خواهد شد.

به نظر می‌رسد با بالا گرفتن اعتراضات مردمی و افزایش مزاحمت‌های وانت‌بارهایی که اقدام به توقف در محل‌های غیر مجاز و تولید آلودگی صوتی می‌کنند، وقت آن رسیده که مدیریت جدید شهرداری با همکاری دستگاه های دیگر، دست در دست هم در جهت تامین آرامش و آسایش شهروندان آبادانی، فکری اساسی برای برطرف کردن معضل چند ساله فعالیت وانت‌بارهای دوره گرد بکنند.

دیدگاه‌ها  

+1 #1 مجید 1397-02-21 16:44
تعدادی از این وانت ها هم در پوشش میوه و پیاز ساقی عرق و مواد هستن

نوشتن دیدگاه