کالای موجود در مناطق آزاد را نمی توان قاچاق نامید

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور گفت: کالایی که در این مناطق وجود دارد را نمی توان قاچاق نامید و فقط زمانی که کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی به داخل کشور وارد شود قاچاق نامیده می شود.

مرتضی بانک افزود: ایران دارای 8 هزار و 500 کیلومتر مرز است و مناطق آزاد کشور تنها در 300 کیلومتر از این مرزها فعالیت دارند از این رو نباید همه مسئولیت قاچاق کالا را متوجه این مناطق کرد.

وی ادامه داد: اجرای طرح هایی با عنوان مانور کشف کالای قاچاق در درون مناطق آزاد معنای مناسبی ندارد و امنیت منطقه را برای جذب سرمایه گذار با اختلال مواجه می کند.

بانک تصریح کرد: شرایط کشور ایران با دیگر کشورها متفاوت است و نباید مناطق آزاد کشور را با مناطق آزاد سایر کشورها مقایسه کرد.

وی افزود: تا قبل از انقلاب سیاست های اقتصادی مرکزگرا باعث ضعیف ماندن مرزنشینان شده بود و طرح مناطق آزاد برای محرومیت زدایی از این مناطق موفق عمل کرده است.

 

مشاور رئیس جمهوری ادامه داد: هم اکنون 265 هزار نفر در مناطق آزاد کشور فعالیت می کنند که 120 هزار نفر از آنان در حوزه صنعتی مشغول هستند و بقیه نیز در عرصه های تجاری، گردشگردی و خدمات فعالیت می کنند.

وی اظهار داشت: مناطق آزاد کشور برای رهایی از برخی قانون های خاص در کشور ایجاد شده و این در حالی است که مشاهده می شود گمرک بر این مناطق نظارت بیشتری اعمال می کند.

بانک افزود: در حالی که طبق قانون هر مسافری اجازه ندارد بیش از 80 دلار کالا با خود وارد کشور کند، مشاهده می شود که این قانون فقط در مناطق آزاد با دقت نظارت می شود.

نوشتن دیدگاه