فعالیت گمرک در دروازه های خروجی منطقه آزاد اروند رسما آغاز شد

 

با حضور اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، اسماعیل زمانی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند و جمعی از مسولان محلی، مصوبه دولت مبنی بر استقرار گمرک در مبادی ورودی و خروجی منطقه آزاد روز دوشنبه محقق شد.

منطقهٔ آزاد اروند نیمهٔ دوم سال ۱۳۸۲ به تصویب هیات دولت رسیده است و با وسعتی معادل 37 هزار و 400 هکتار بزرگترین منطقهٔ آزاد تجاری وصنعتی کشور است.

منطقه آزاد اروند شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر (جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و کارون واقع است.

این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت می باشد که با داشتن ظرفیتی از قبیل حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

به گفته موعود شمخانی معاون امور عمرانی سازمان منطقه آزاد اروند، همزمان با عملیات احداث پروژه حصارکشی محدوده منطقه آزاد اروند، مطالعات احداث دروازه های ورودی در نقاط تلاقی اصلی منطقه با برخی مسیرهای ارتباطی از قبیل جاده اهواز - آبادان، اهواز - خرمشهر، جاده امام صادق و جاده ماهشهر - آبادان آغاز شد و پس از آن و پس از تصویب طرح، عملیات اجرایی آن شروع شد.

پیش از این، قرار بود که دروازه های ورودی منطقه ازاد اروند در هفته دولت سال گذشته بهره برداری شده و گمرک نیز در این مبادی مستقر شود که این طرح به تعویق افتاد.

در پی وعده رئیس جمهوری برای توسعه منطقه آزاد اروند و در راستای اجرای مصوبه دولت مبنی بر استقرار گمرک در مبادی ورودی و خروجی منطقه آزاد، بر اساس صورتجلسه پیشنهادی هیات مأمور رسیدگی، این مهم مورد موافقت رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و در روزهای پایانی سال گذشته ابلاغ شد.

با استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در دروازه های موقت و مبادی ورودی منطقه آزاد اروند، می توان گفت که با اتمام حصارکشی منطقه، این منطقه به معنای واقعی می تواند به عنوان منطقه آزاد فعالیت کند.

اما از آن زمان تاکنون، اظهار نظرهای مختلفی در خصوص علت های محقق نشدن این وعده از سوی مسئولان منطقه از اسماعیل زمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در خصوص کارشکنی گمرک و مستقر نشدن در مبادی خروجی گرفته تا دیگر مسئولان گفته شده است.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز روز دوشنبه در نشست خبری پیش از بهره‌برداری از دروازهای موقت مبادی محدوده منطقه آزاد اروند گفت: بهره‌برداری از گیت‌های موقت و استقرار گمرک در مبادی ورودی و خروجی منطقه آزاد اروند در پی مصوبه کارگروه تشکیل شده به دستور رئیس جمهوری و ابلاغ آن در بیست و هشتم اسفند 1395 انجام می‌شود.

اسماعیل زمانی گفت: همه امکانات و تجهیزات لازم برای استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در مبادی خروجی منطقه آزاد اروند انجام‌شده و سامانه‌های لازم نیز از سوی گمرک در محل نصب‌شده است.

وی اظهار داشت: پس از اتمام عملیات احداث گیت‌های دائم از ماه آینده (خرداد ماه) بهره‌برداری از گیت‌ها آغاز شده و در گام نخست، ساختمان گمرک و گیت‌های جاده آبادان به اهواز پس از آن گمرک جاده امام صادق، گیت‌های جاده آبادان به ماهشهر و در نهایت گیت‌های جاده خرمشهر به اهواز به فاصله یک ماه از همدیگر تکمیل شده و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

زمانی گفت: در طرح حصارکشی محدوده منطقه آزاد اروند استانداردهای زیست‌محیطی، امنیتی، نظامی، گمرک، حفاظتی نیز رعایت شده است.

وی به 400 میلیون دلار واردات اختصاص‌یافته به کالاهای مصرفی شهروندان در منطقه آزاد اروند اشاره کرد و گفت: 20 درصد از این مقدار برای واردات پوشاک اختصاص‌یافته است.

زمانی گفت: اعتبار خاصی نیز برای واردات ماشین‌آلات مورد نیاز برای خط تولید کارگاه‌ها و سایر مراکز تولیدی در راستای نوسازی خطوط تولید یا احداث واحدهای جدید صنعتی اختصاص‌یافته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در بخش دیگری از سخنانش، رسانه‌ها را رکن چهارم دموکراسی و مردم سالاری دانست و از آنها خواست تا مردم را با فواید استقرار گمرک در گیت‌های خروج و ورود منطقه آزاد آشنا کنند.

وی اضافه کرد: مردم به ویژه شهروندان منطقه آزاد اروند باید از حقوق شهروندی خود مطلع شوند و این مهم بر عهده رسانه‌های است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: علاوه بر شهروندان محدوده منطقه آزاد اروند، کسبه و بازاریان نیز باید با مزیت های استقرار گمرک در مبادی محدوده آشنا شوند.

 

معاون عمرانی و امور زیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه این نشست گفت: مجموع فضای محیطی منطقه آزاد اروند 106 کیلومتر است که 54 کیلومتر آن مرز آبی با کشور عراق و بقیه آن طبق قانون مناطق آزاد نیاز به حصارکشی داشت.

وی اظهار داشت: با توجه به شرایط منطقه و قرار گرفتن بخشی از تالاب بین‌المللی شادگان در حوزه استحفاظی محدوده منطقه آزاد اروند، اجرای 32 کیلومتر حصار برای محصور کردن منطقه در دستور کار قرار گرفت.

شمخانی گفت: با نظر گمرک جمهوری اسلامی ایران ساخت جاده حفاظتی و دیوار بتنی با فنس در سال 1393 آغاز شده و اسفند ماه 1394 به بهره‌برداری رسید.

وی به طراحی چهار گیت گمرکی با نمادهای ایرانی و اسلامی و رعایت استانداردهای ترافیکی اشاره کرد و بیان داشت: 60 میلیارد ریال برای احداث گیت‌های اصلی منطقه آزاد اروند هزینه شده است.

 

اکبر ترکان در نشست خبری که امروز در حاشیه استقرار گمرک جمهوری اسلامی در مبادی منطقه آزاد اروند و در محل این سازمان برگزار شد، با بیان این‌که ظرفیت هفت منطقه آزاد کشور 27 درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: تا سال 94 ظرفیت کالاهای تولیدی و صادرات مجدد در هفت منطقه آزاد 620 میلیون دلار بود که در سال گذشته با 27 درصد رشد به 815 میلیون دلار رسید.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: برای تردد به منطقه آزاد اروند مشکلی وجود ندارد و از امروز ورودی و خروجی‌های این منطقه تحت نظارت مستقیم گمرک جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

ترکان با اشاره به راه‌اندازی بانک‌های خارجی در این منطقه گفت: بانک‌های خارجی که می‌خواهند در این منطقه سرمایه‌گذاری کنند، باید سرمایه 100 میلیون یورویی داشته باشند که با وجود این موضوع از سوی متقاضیان استقبال زیادی نشده است.

وی افزود: با توجه به این‌که مرزها در کنترل کامل قرار دارند، گمرک بر کار خود تسلط کامل داشته و هر مسافر می‌تواند تا مبلغ 80 دلار کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی از مرز خارج کند و این میزان کالا بازرسی نخواهد شد.

مشاور رییس جمهور از جلوگیری از واردات پوشاک به کشور خبر داد و گفت: واردات پوشاک به تولیدات داخلی لطمه وارد می‌کند و به همین دلیل از واردات پوشاک به کشور جلوگیری خواهد شد.

ترکان با اشاره به نحوه فعالیت مناطق آزاد کشور در حوزه جغرافیایی خود بیان کرد: فعالیت مناطق آزاد به معنای این نیست که کلیه امور آن شهر را انجام دهند و شهرداری‌ها باید طبق روال قبل به وظایف خود عمل کرده و هیچ کاهش مسئولیتی در این زمینه نداشته باشند.

وی از تبدیل محور چهاربانده ورودی شهرستان آبادان به یازده محور خبر داد و افزود: محور چهار بانده ورودی آبادان به یازده محور تبدیل خواهد شد تا هیچ مشکلی در تردد و بار ترافیکی و عبور و مرور وجود نداشته باشد.

 

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، نیز در این نشست اظهار کرد: استقرار گمرک در مبادی خروجی منطقه آزاد اروند، شروعی دوباره برای رونق کسب و کار در این منطقه است.

وی افزود: امیدواریم این رخداد مهم عاملی اساسی برای توسعه زیرساخت‌های اقتصادی منطقه آزاد اروند باشد.

 

صدای آبادان

دیدگاه‌ها  

0 #1 ناخدا 62 1396-02-19 20:19
با سلام و عرض تبریک به تک تک همشهریان ساکن در منطقه آزاد اروند و به امید موفقیت روز افزون ساکنان و کل منطقه آزاد اروند
انشاالله...
+1 #2 حمید ج 1396-02-20 06:25
امیدواریم این طرح فقط به سود یک سری افراد خاص نباشد و مزایای آن به نفع تمام ساکنین محروم آبادان و خرمشهر باشد و باعث تغییرات مثبت در زندگی آنان شود
تا امروز با اسم منطقه آزاد، چیزی به جز گرانی و رکود سهم ساکنین منطقه آزاد اروند و کسبه نبوده است.
به امید آبادی این دو شهر مظلوم.

نوشتن دیدگاه