کلنگ زنی برخی پروژه‌ها صرفا برای دلخوشی مردم

علی لاریجانی در مراسم پنجمین سالگرد ارتحال آیت‌الله جمی که در آبادان برگزار شد، اظهار کرد: آیت‌الله جمی قبل از انقلاب سنگری برای دفاع از اسلام در آبادان بنا نهاده بودند، حتی از شهید مطهری شنیده بودم که عملکرد آیت‌الله جمی در آن مقطع در آبادان فوق‌العاده بود.

وی افزود: آن زمان شرایط متفاوتی با اکنون برای دفاع از اسلام وجود داشت، وضع فرهنگی و تبلیغات رژیم و نفوذ افکار مارکسیستی و انحرافی در منطقه بسیار بالا بود در حالی که آیت‌الله جمی با روشنگری عالی خود به خوبی این افکار پلید را خنثی و به عبارتی دیگر به وظیفه خود به عنوان یک عالم دینی به خوبی عمل می‌کرد.

 

آیت‌الله جمی بعد از انقلاب به یک نماد در جریان روحانیت تبدیل شد

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بعد از انقلاب نیز جنس وظیفه عالمانی همانند آیت‌الله جمی تغییر کرد، آیت‌الله جمی به یک نماد در جریان روحانیت تبدیل شد که دغدغه اصلی آن‌ها دفاع از اسلام و انقلاب و همراهی شانه‌به‌شانه با امام خمینی (ره) بود.

لاریجانی تصریح کرد: مشکلات در هر زمان سبک خاصی داشت، پیش از انقلاب دشمنان با غرب‌زدگی و مادی‌گری به کشور هجوم می‌آوردند که آیت‌الله جمی در همین آبادان افراد معتبری مثل آیت‌الله مکارم‌شیرازی، آیت‌الله مطهری و آیت‌الله باهنر را برای روشنگری به شهر دعوت می‌کردند تا این جریان موزیانه را خنثی کنند.

 

نقش موثر آیت‌الله جمی در وقایع قبل از انقلاب در آبادان

وی عنوان کرد: قبل از انقلاب آیت‌الله جمی به یک شیوه و علامه طباطبایی و مطهری به شیوه دیگر از اسلام دفاع می‌کردند، آیت‌الله جمی با مبارزه مسلحانه و سخنرانی و علامه طباطبایی و آیت‌الله مطهری با نگارش مقاله و کتاب دست به این کار می‌زدند ولی در نهایت وظیفه همه طیف‌ها این بود که انقلاب به هدف خود برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات موثر آیت‌الله جمی در قبل از انقلاب در آبادان اظهار کرد: وی یکی از افراد مؤثر در اعتصاب کارکنان صنعت نفت در آبادان بود که ضربه سنگینی به رژیم سابق وارد کرد، آتش‌سوزی سینما رکس آبادان نیز یکی از وقایعی بود که آیت‌الله جمی به خوبی در آن نقش ایفا کرد و نقشه‌های شوم رژیم سابق که قصد داشتند این اتفاقات را به یک اقدام ضدفرهنگی از سوی انقلابیون مطرح کنند نقش بر آب کرد.

 

آیت‌الله جمی با ایستادگی در آبادان سرنوشت جنگ را تغییر داد

لاریجانی افزود: با آغاز جنگ تحمیلی جنس وظیفه آیت‌الله جمی بازهم تغییر کرد و وی لباس رزم پوشید و تبدیل به سنگری برای دفاع از کشور و روحیه دادن به رزمندگان اسلام شد.

وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله جمی در دفاع مقدس نقشی رکنی داشت و با ایستادگی در آبادان به نوعی سرنوشت جنگ را تغییر داد، وی حتی هر هفته مجبور بود مکان اقامه نماز جمعه را عوض کند زیرا این کار در آن شرایط بسیار سخت و پرخطر بود ولی آیت‌الله جمی اجازه نداد اقامه نماز جمعه در آبادان قطع شود.

 

از ابتدای پیروزی انقلاب برخی‌ها به دنبال ایجاد اختلاف در کشور بودند

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: وقتی آدم به سرنوشت زندگی آیت‌الله جمی نگاه می‌کند یاد این جمله معروف می‌افتد که «وقتی عالمی از دنیا می‌رود قطعه‌ای از پیکر اسلام جدا می‌شود» اینکه علما نقش‌دهنده به اسلام در طول تاریخ بودند به این علت است که آن‌ها عقل را در خود به کمال می‌رساندند و می‌توانستند جامعه را به بهترین شکل ممکن هدایت کنند.

وی اظهار کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی برخی‌ها به دنبال ایجاد اختلاف و بی‌ادبی در کشور بودند، حتی به شهید بهشتی در برخی مطبوعات آن زمان توهین شد، این‌ها همه مصداق بی‌ادبی بود و در نهایت جامعه را متلاشی می‌کرد ولی علما به خوبی در برابر این هجمه‌ها ایستادگی کردند.

 

با شعار نمی‌توان کشور را اداره کرد

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه عقل کلید توسعه کشور به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: عقلانیت باید در اداره کشور به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد زیرا با شعار نمی‌ توان کشور را اداره کرد، در اداره کشور باید واقعیت‌ها را سنجید و بعد به آن عمل کرد.

وی تصریح کرد: در دوره‌های مختلف انقلاب شعارهای جذابی داده شده ولی پشتوانه عقلانیت نداشتند و منحرف شدند و به ثمر نرسیدند.

 

اعلام کرده بودیم که مردم تحمل افزایش نرخ‌ها را ندارند ولی قبول نکردند

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در همین مدت برخی طرح‌ها به مجلس ارسال می‌شد که ما اعلام می‌کردیم این‌ها با درآمد دولت مطابقت ندارد و واقعی نیست، ولی در نهایت این قبیل اقدامات نسنجیده به این امر منجر شد که پول زیادی وارد جامعه شود و تورم بالایی گریبان کشور را گرفت.

وی افزود: یادم هست چند سال پیش که در مورد هدفمندی یارانه‌ها بحث می‌شد برخی‌ها قصد داشتند قیمت‌ها را از جمله نرخ انرژی‌های مختلف را افزایش دهند که ما گفتیم جامعه تحمل این وضع را ندارد ولی آن‌ها قبول نکردند، به همین دلیل هدفمندی یارانه‌ها که می‌بایست پشتوانه‌ای برای توسعه کشور شود به خوبی اجرا نشد.

لاریجانی اظهار کرد: در همین آبادان 40 یا 50 بار نمایندگان درباره وضع نامطلوب آب آشامیدنی تذکر دادند ولی طرحی که از سوی دولت قرار بود برای حل این مشکل اجرا شود با کمبود اعتبار مواجه بود، چرا که متاسفانه بودجه متناسبی برای این طرح اختصاص نیافته بود.

 

نباید برای دلخوشی مردم کلنگ‌زنی می‌کردیم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود منابع مالی کم، حجم بالای پروژه‌ها کلنگ‌زنی شد، به گفته آقای روحانی 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی کلنگ‌زنی شد ولی تنها 20 تا 30 هزار میلیارد تومان منابع برای اجرای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: این یعنی عقل و عقلانیت در کار و اقتصاد کشور به درستی رعایت نشد، یک پروژه وقتی 15 سال طول می‌کشد یعنی ما از عقل در اجرا و طراحی آن به خوبی استفاده نکرده‌ایم، باید تعداد کمی پروژه متناسب با منابع مالی اجرا و تکمیل می‌شد و نباید تنها برای دلخوشی مردم پروژه‌های بی‌شماری کلنگ‌زنی می‌کردیم.

نوشتن دیدگاه