هشدار! ویروس «کورناویروس» در کمین زوار و شهروندان

معاون آموزشی دانشکده علوم پزشکی آبادان از احتمال انتشار ویروس «کورناویروس» به دلیل تردد و ازدحام زوار در مرز شلمچه و انتقال آن به شهروندان خبر داد.

عبدالله خوان‌زاده از احتمال انتشار ویروس «کوروناویروس» به دلیل تردد و ازدحام زوار در مرز شلمچه و انتقال آن به شهروندان خبر داد اظهار کرد: این ویروس از سال 2002 شیوع پیدا کرده است و از بیماری تنفسی به نام «سارس» قاره به قاره و کشور به کشور منتقل شده است.

وی افزود: بین 10 تا 30 و یا 50 درصد از مبتلایان به این ویروس به مرگ بیماران منجر می‌شود و عواقب خطرناکی را برای مبتلایان به همراه خواهد داشت.

 

معاون آموزشی دانشکده علوم پزشکی آبادان تصریح کرد: بعد از 10 سال این بیماری به سندروم تنفسی خاورمیانه معروف شده و در حال حاضر در کشورهای حاشیه خلیج فارس گزارش شده است.

وی با بیان اینکه ویروس «کورناویروس» مرگ و میر بالایی را ایجاد می‌کند به راه‌های انتشار این ویروس کشنده اشاره داشت و عنوان کرد: این بیماری از راه‌هایی چون خون، تنفس و همچنین ادرار و مدفوع منتقل می‌شود و انتشار می‌یابد.

خوان‌زاده ابراز داشت: این بیماری شبیه سرماخوردگی‌ست و علائم بالینی آن عبارت از دوره نهفتگی هفت تا 10 روزه، تب، آب‌ ریزش بینی، درد استخوان است و بین 48 تا 72 ساعت تبدیل به بیماری تنفسی شدید شده که نیاز به تنفس مصنوعی نیز می‌شود.

وی ادامه داد: در 25 درصد از مبتلایان این بیماری نیز علائم گوارشی چون اسهال نیز به‌وقوع می‌پیوندد.

 

معاون آموزشی دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به اینکه برای درمان این بیماری هیچ راهکاری ارائه نشده است گفت: برای این بیماری، درمان خاصی وجود ندارد و داروهایی که تاکنون تجویز شده است کارآیی 100 درصدی نداشته‌اند.

وی همچنین عنوان کرد: افرادی که احتمال مرگشان در این بیماری بیشتر است دیالیزی‌ها، سالخوردگان، بانوان باردار و کودکان هستند.

خوان‌زاده در ادامه به راه‌های پیشگیری و ابتلا به این بیماری اشاره داشت و افزود: اقدامات حفاظت پزشکی برای پرسنل درمان نظیر دستکش، ماسک مخصوص و کلاه و ...، رعایت بهداشت فردی چون شست‌وشوی دست‌ها به ویژه سرانگشتان که نیاز به شستن بیشتری دارند و دفع بهینه ترشحات وسایل شخصی فرد بیمار و یا فردی که بیماری منجر به مرگش شده است از جمله این موارد پیشگیرانه هستند.

وی بیان کرد: تاکنون یک‌صد نفر در کل جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد، 30 نفر آنها به مرگ منجر شده‌اند.

 

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان از ارائه راهکارهای پیشگیرانه توسط این دانشکده به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس «کورناویروس» خبر داد.

مرتضی جعفری اظهار کرد: با توجه به حجم بالای زوار برای تردد به کربلای معلی از مرز شلمچه، دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز اقدامات و تدابیر لازم را برای رفع مشکلات بهداشتی و خدماتی آنها اندیشیده و اجرایی کرده است.

وی از احتمال انتشار ویروس «کوروناویروس» به دلیل تردد و ازدحام زوار در مرز شلمچه و انتقال آن به شهروندان خبر داد و تصریح کرد: در این خصوص تاکنون دو جلسه مرتبط توسط دانشکده علوم پزشکی آبادان، در شهرهای آبادان و خرمشهر برگزار شده است.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به مصوبات این جلسات افزود: در همین راستا افزایش تعداد نیروهای پست مرکزی که شامل نیروهای بهداشت محیط بوده با پیگیری‌های معاونت بهداشتی دانشکده در مرز شلمچه و محل یادمان صورت گرفته است.

وی در ادامه راهکارهای در نظر گرفته شده به‌منظور پیشگیری از شیوع و انتقال این بیماری عنوان کرد: اقدامات آموزشی نظیر نصب بنرهای آگاهی دهنده، توزیع پمفلت در حجم وسیع، اطلاع رسانی به پزشکان متخصص و عمومی، آمادگی کامل شهرستان‌ها به منظور وقوع احتمالی این بیماری و آمادگی معاونت غذا و داروی دانشکده برای تامین داروهای اولیه در صورت برخورد با این بیماری محقق شده است.

جعفری در پایان گفت: با توجه به اینکه حجم تردد زوار در مرز زیاد است احتمال بروز و شیوع این بیماری افزایش یافته و مسئولان دانشکده علوم پزشکی آبادان درصدد برنامه ریزی برای ارائه راهکارهای پیشگیرانه آن هستند.

نوشتن دیدگاه