اینجا آبادان است ؛ پایتخت مقاومت‌ها

هر ساله با نزدیک شدن به پنجم مهرماه شهرمان رنگ و عطری دلپذیرتر از روزهای دیگر به خود می‌گیرد.

در این روز بسیاری به مناطق عملیاتی دفاع مقدس رهنمون و عده‌ای دیگر به سوی خاطرات جنگ تحمیلی سفر می‌کنند به روزهای فراموش ناشدنی جنگ تحمیلی.

در این شهر زنان خاطرات آوارگی‌های هشت ساله را بر دوش می‌کشند و مردان طلایه‌داری دفاع را؛ دفاعی که امروز آبادان را تبدیل به پایتخت مقاومت‌ها کرده است؛ دفع مقدس.

شب‌هایی که صدای انفجارهای مهیب و رگبارهای ویران‌زا رنگ خون و سرخی شهادت را بر در و دیوار شهر پاشید و خواب مردمان را تبدیل به کابوسی مرگبار و تعبیری که تا به امروز لرزه بر اندام دشمن می‌اندازد.

در آن روز دوستان به ظاهر دشمن و دشمنان قسم خورده دوستی‌مان، در کنار هم و زیر لوای یک پرچم، تنها هدفشان را نابودی سرزمین گلگون‌‌کفنان قرار داده و  کورکورانه با پر پر کردن جوانان ما لبخند را به ارزانی خریدند.

پیشروی کردند تا جایی که فکر پیروزی همه اذهان بی‌بته‌شان را در هم آمیخته بود؛ چیزی جز تعرض و کشتار در ذهنشان مجسم نبود و سرتاسر وجودشان را غرور کاذبی مملو کرده بود که ...

اما دیری نپایید که ارزانی خوب‌هایشان را مبدل به غمی سهمگین کرده و همه خواب‌ها، برنامه‌ریزی‌های و استراتژیک‌هایشان یک شبه در هم فرو ریخت؛ کابوس‌هایشان واقعیت و نقشه‌های به بن‌بست رسیده‌شان با سنگرهایی تسخیرناپذیر مواجه شد،‌سنگرهایی که دیواره‌شان را «یا الله»، «یا مهدی»، «یا حسین» و «یا زهرا» بر هم چیده و تنها اخلاص و ایمان تحکیمش را پایدارتر می‌کرد.

امروز آبادان، پایتخت مقاومت‌ها چون دیروز با حفظ کردن خشت و بنای دیرینه فراموش ناشدنی‌اش، بار دیگر میزبانی می‌کند ره‌یافتگان به سیر و سلوک دفاع مقدس را؛ دفاعی که به‌واسطه دلاورمردی و از جان گذشتگی زنان و مردان دیار عاشقان در پنجم مهرماه به مقاومت معنایی تازه بخشید.

به راستی زیبایی را در اینجا باید جست و رنگ گلگون‌کفن شقایق‌های آرام و بی‌جان را باید در اینجا شست؛ در جایی که بهشت، برزخ و دوزخ هر سه را می‌توان با خاک پاکش غسل داد و معطر ساخت.

آبادان، شهر بی‌سر نخل‌های در کفن پیچیده‌مان امروز میزبان شکست حصری بزرگ است، شهری که به حق می‌توان گفت پایتخت مقاومت‌ها بوده و با نامش همچنان لرزه بر اندام دشمنان می‌افتد.

و امروز...

و امروز چندی است که از دوران دفاع مقدس مردم ایران در مقابل تجاوز و دفاع همگانی که نگذاشت دوباره شاهد جدایی خاک کشورمان از ایران باشیم، می‌گذرد و آبادان همچنان پایتخت بزرگمردانی است که نام و عطر آوازه‌شان در ذره ذره این شهر به مشام می‌رسد.

این شهر با وجود گذشت سالیان سال از آن روزها همچنان بوی دفاع مقدس را به همراه دارد و این‌ به دلیل عجین شدن خاک مرز و دیارمان با میراث به یادگار مانده شهدا و رزمندگان است.

اینجا آبادان است؛ پایتخت مقاومت‌ها همچنان در کوچه پس کوچه‌های ایستادگی و صلابت به جا مانده و دستی یاری برای رهایی و آبادی می‌طلبد.

 

 

مریم خبازی

نوشتن دیدگاه