ضرورت تعیین تکلیف پسماند آبادان تا دو هفته آینده

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به موضوع ادغام محل دفن پسماند خرمشهر و آبادان، گفت: مسائل محیط زیست نقطه‌ای نیست و ابعاد آن جهانی است.

در خصوص ادغام محل دفن پسماند خرمشهر و آبادان از صندوق ملی محیط زیست ۱۵۰ میلیارد تومان درخواست کردیم که در فاز نخست بخشی از این اعتبار برای امسال اختصاص یافت، اما با مخالفت برخی از مسئولان در خصوص تخصیص ۳۵ درصد عوارض آلایندگی به سازمان محیط زیست، این موضوع راکد ماند.

اشرفی افزود: درمورد موضوع ادغام محل دفن پسماند خرمشهر و آبادان باید ظرف دو هفته آینده با حضور مسئولان و نمایندگان مجلس جلسه‌ای تشکیل و این موضوع حل شود.

اشرفی در ادامه درباره مخالفت‌ها با انتقال پسماند‌های آبادان به محل دفن زباله در خرمشهر، یادآور شد: تصمیم‌گیری برای ادغام محل دفن زباله‌های خرمشهر و آبادان بر اساس بررسی و مطالعات بوده که یکی از عوامل آن تخلیه پسماند در تالاب بین‌المللی شادگان است که اثرات منفی آن شامل خرمشهر هم خواهد بود.

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست در حوزه پسماند با حساسیت و برابر شرایط موجود با شهرداری‌ها تعاملاتی را آغاز کرده گفت: در صورتی که احساس شود شهرداران می‌خواهند فرصت‌سوزی کنند، موضوع را در مراجع قضایی مطرح می‌کنیم و در حال حاضر نیز برای سه شهردار خوزستان در مراجع قضایی حکم حبس تعزیری صادر شده است.

وی گفت: دفن زباله روشی منسوخ شده است و در کشور‌های پیشرفته حداکثر ۱۵ درصد از زباله‌ها دفن نمی‌شود بنابراین افق شهرداری نیز باید همین باشد چرا که پسماند قابلیت درآمدزایی دارد.

نوشتن دیدگاه