شهروندان اشیا قدیمی خود را تحویل موزه‌های نفت آبادان بدهند

رئیس موزه‌های نفت آبادان گفت: از ساعت 9 الی 17:00 در روزهای شنبه تا پنجشنبه آماده پذیرش اشیاء قدیمی مردم در موزه‌های نفت آبادان هستیم.

لادن علیپور اظهار کرد: موزه‌های نفت قدمت چند ساله دارند و اصولا موزه‌های نفت در سطح کشور به صورت موضوعی هستند.

وی افزود: موزه کارآموزان آبادان در خصوص آموزش است و موزه بنزین‌خانه مربوط به توزیع و پخش فرآورده‌های نفتی است.

رئیس موزه‌های نفت آبادان با بیان اینکه موزه‌های نفت در سایر شهرهای کشور با محتوای شهرهای خودشان است، توضیح داد: برای موزه‌های صنعت نفت اولویت آثار، سند و اشیائی است که مرتبط با حوزه صنعت نفت باشند.

علیپور عنوان کرد: اسناد پرسنلی، اشیایی که دست‌ساز بوده؛ مثلا فردی کارمند شرکت نفت بوده و اکنون بازنشسته شده است و اشیاء را خودش به حالت دست ساز ساخته است و بالای 50 سال قدمت دارد. در واقع هر چه قدمت بالاتر باشد ارزش آن بیشتر است و معمولا اشیاء 50 سال به بالا را پذیرا هستیم.

وی ادامه داد: اسنادی که علاوه بر ارزش تاریخی، ارزش محتوایی نیز داشته باشد ارزشمند است. مثلا فردی که سندی را در خصوص حوزه کاری که ممکن است متعلق به خود، پدر یا پدر بزرگ وی باشد.

 

رئیس موزه‌های نفت آبادان با تاکید بر اینکه افرادی که اشیا تحویل موزه می‌دهند به آنها رسید اهدا می‌شود، ابراز امیدواری کرد: مشخصات فرد اهدا کننده ثبت می‌شود. تلاش می‌کنیم نظر شهروندان را جلب کنیم تا آثار قدیمی خود را به جای نگهداری در منزل در اختیار موزه‌های نفت قرار بدهند.

علیپور در خصوص دریافت اشیائی که مربوط به حوزه نفت نمی‌شوند، توضیح داد: وسایل نفتی را صد درصد پذیرا هستیم، اما وسایلی که مربوط به حوزه نفت نیستند ولی نوستالژیک قدیمی هستند مانند پنکه انگلیسی، اگر وسیله‌ای باشد که قدیمی باشد و نام شرکت سازنده ثبت شده باشد، آن را نیز پذیرا هستیم.

رئیس موزه‌های نفت آبادان در همین خصوص یادآور شد: سه پروژه احداث موزه دیگر در آبادان داریم که تاکنون آغاز نشده است و وسایل اهدائی غیر نفتی را در گنجینه نگهداری می‌کنیم که در سایر موزه‌های جدید نفت در آبادان که احداث شد به نمایش گذاشته شود.

هر فردی که مراجعه می‌کند و فرم را پُر می‌کند در سایت موزه‌های نفت برای وی یک گزارش خبری نیز در نظر گرفته می‌شود.

علیپور اظهار کرد: برخی از اشیاء به دلیل اینکه برای بازدید کننده تازگی داشته باشد به صورت چرخشی در موزه‌های نفت اقصی نقاط کشور در معرض نمایش قرار می‌گیرد. ممکن است مدتی در آبادان و یا در دیگر موزه‌های نفت در شهرستان باشد.

وی با اشاره به نحوه تحویل اشیاء اهدایی مردم گفت: همه روزه از ساعت 9 الی 17:00 در روزهای شنبه تا پنجشنبه آماده پذیرش اشیاء قدیمی مردم هستیم.

رئیس موزه‌های نفت آبادان گفت: به منظور ارتباط با موزه بنزین خانه شماره تماس 06153221711 و ارتباط با موزه کارآموزان شماره تماس 06153224261-06153224270 در نظر گرفته شده است و شهروندان به منظور کسب اطلاعات بیشتر، در ساعات کاری می‌توانند تماس بگیرند.

نوشتن دیدگاه