بازگشت به‌کار مطالبه کارگران فاز ۳ پالایشگاه آبادان

کارگران اخراجی فاز ۳ پالایشگاه آبادان که قرارداد پیمانی آنها به اتمام رسیده روز دوشنبه با تجمع مقابل دفتر مرکزی این پالایشگاه خواستار بازگشت مجدد به‌کار شدند.

کارگران فاز ۳ پالایشگاه که چند سال به عنوان کارگر مقاطعه کار در این پالایشگاه مشغول به کار بودند در اعتراض به تعدیل نیرو از سوی پیمانکار تجمع صنفی برگزار کرده و خواستار رفع مشکل خود شدند.

این کارگران که تعداد آنها ۳۰ نفر تخمین زده می شد با در دست داشتن پارچه نوشته‌هایی با عنوان "ما میخواهیم کار کنیم برای نان در برابر جان " و " جامعه کارگری پالایشگاه آبادان هیچ فریادرسی ندارد" مقابل درب ورودی مدیریت پالایشگاه آبادان تجمع کردند.

یکی از کارگران فاز ۳ پالایشگاه اظهار داشت: اکثر کارگران مقاطعه کار ۱۰ تا ۱۵ سال در پالایشگاه آبادان سابقه کار دارند اما پیمانکار به بهانه جلوگیری از گسترش ویروس کرونا ما را اخراج کرد.

وی افزود: در حال حاضر در کارگاه‌های فنی پالایشگاه که با پنج نفر اداره می‌شد فقط ۲ نفر کار می‌کند و سایر کارکنان اخراج شدند.

یکی دیگر از کارگران فاز ۳ می‌گوید: تعطیلی کارگاه‌های پالایشگاه آبادان به خاطر بیماری کرونا باعث شده که کارگران روز مزدی بیکار و برای تامین مخارج خانواده‌ خود با مشکل مواجه شوند.

 

مدیر روابط عمومی پالایشگاه نفت آبادان اظهار داشت: کارگران اخراجی فاز ۳ رابطه استخدامی با پالایشگاه ندارند و پیمانکار پروژه‌های پالایشگاه با این کارگران قرارداد ۴۰ تا ۵۰ روزه و یا چهار تا ۶ ماهه امضا می‌کند و زمانی که پروژه به اتمام می‌رسد کار آنها نیز تعطیل می‌شود.

سید علی نوربخش افزود: اکثر این کارگران فنی و دوره‌های آموزشی دیده‌اند و سابقه ۱۰ تا ۱۵ ساله و به اصطلاح دائم اورهال هستند و زمانی که پیمانکار بخش خصوصی مناقصه‌ای از سوی پالایشگاه برنده می‌شود مجددا این کارگران را جذب می‌ کند.

وی ادامه داد: به منظور حفظ نیروی بومی و فنی مدیر عامل پالایشگاه آبادان دستور جذب نیروی جدید را دادند و بر جذب نیروی بومی و با سابقه تاکید کردند.

نوربخش افزود: با توجه به اینکه عقد پیمان مناقصه‌ها زمان بر است ممکن است جذب این نیروها ۲ تا سه ماه طول بکشد.

فاز ۳ پالایشگاه نفت آبادان روزانه ۶ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۴ تولید می‌کند.

پالایشگاه آبادان علاوه بر پنج فرآورده اصلی ،تولید و تامین ۲۵ درصد از فراورده‌های نفتی مورد نیاز کشور را برعهده دارد.

نوشتن دیدگاه