کارخانه تولید کک در منطقه آزاد اروند احداث می‌شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: احداث کارخانه کک سازی (کربن جامد مشتق شده) در منطقه آزاد اروند، توسط شرکت فولاد خوزستان در دستور کار است.

خداداد غریب پور روز یکشنبه در نشست با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان و برخی مسوولان محلی در سرسرای این شرکت بیان کرد: یکی از پروژه های مهم کشور کک‌سازی است که قرار هست فردا با وزارت نفت در مورد تامین خوراک این کارخانه نشستی برگزار کنیم. ( کک به عنوان افزاینده درصد کربن ذوب در صنایع فولاد و ریخته‌گری استفاده می گردد)

وی با اشاره به اینکه بالاترین رکورد میزان تولید با کیفیت بالا فولاد در کشور توسط فولاد خوزستان انجام می شود افزود: سالانه ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار کک (کربن) واردات کشور می شود که با ساخت این کارخانه کمک بسیار بزرگی در تامین این محصول و کاهش واردات خواهد شد.

غریب پور ادامه داد: وزارت نفت نیز برای ساخت محصول (کک) ورود کرده است.

رییس هیات عامل ایمیدرو ( سازمان توسعه، نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) ادامه داد: فولاد خوزستان به صنعت گروه ملی فولاد ایران به عنوان یکی از صنایع مشکل دار خوزستان در تامین مواد اولیه و خرید کمک بسیار خوبی کرده است تا این صنعت نیز توان ادامه کار را داشته باشد.

 

معاون تامین نیروی انسانی فولاد خوزستان نیز بیان کرد:شاخص های مهم توسعه و موفقیت در صنعت فولاد، پایداری در تامین مواد و بحث یکپارچگی و حضور در بازار های صادراتی است.

مهران عباس زاده ادامه داد: در هفت حوزه مختلف از جمله ایمنی و سلامت، شفافیت و صیانت از محیط زیست فعالیت داریم و هر تصمیمی که گرفته می شود باید آثار آن را در اجتماع و اقتصاد ببینیم.

وی گفت: شرکت فولاد خوزستان با مسایل مهمی مثل محدودیت بین المللی و محدودیت داخلی روبه رو است که تقاضا داریم مسوولان در تسهیل تولید و اجرای برنامه های توسعه ای کمک کنند.

عباس زاده ادامه داد: محدودیت داخلی فشار بیشتری نسبت به محدودیت خارجی به شرکت فولاد وارد می کند.

وی با بیان اینکه تولید این شرکت باید تا پایان امسال تا سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن برسد ادامه داد: میزان تولید این شرکت از ابتدای امسال تاکنون سه میلیون و سه هزار تن بوده است.

وی گفت: این شرکت برای تولید با محدودیت گاز روبه رو است و به دلیل محدودیت شرکت گاز، میزان تولید این شرکت روند نزولی داشته است.

عباس زاده با بیان اینکه شرکت فولاد خوزستان مواد اولیه هفت شرکت تابعه خود را تامین می کند ادامه داد: سه هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال از این هفت شرکت تولیدی مطالبات داریم با این وجود همچنان مواد اولیه این شرکت ها را تامین می کنیم تا از چرخه تولید خارج نشوند.

وی گفت: به هشت میلیارد یورو برای سرمایه گذاری طرح های توسعه ای این شرکت نیاز است.

خداداد غریب پور معاون وزیر صمت روز یکشنبه در سفری یک روزه برای بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی هشت پروژه شرکت فولاد خوزستان به مناسبت دهه فجر به خوزستان سفر کرد.

نوشتن دیدگاه