آغاز پویش ملی سرطان در دانشکده علوم پزشکی آبادان

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان از آغاز پویش ملی سرطان در محدوده فعالیت این دانشکده از یکم بهمن‌ماه خبر داد.

آرش یلالی پیش از ظهر امروز در در جلسه آغاز این پویش ملی اظهار کرد: در حال حاضر از هر ۱۰ مرگ‌ومیر در کشور، هفت مرگ مربوط به بیماری‌های غیر واگیر است که از این تعداد پنج مرگ مرتبط با بیماری‌های قلبی و عروقی است.

وی اضافه کرد: بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر هستند ولی علم ثابت کرده است که ۴۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری بوده و متأثر از سبک زندگی ما هستند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان به برگزاری همه‌ساله پویش ملی سرطان اشاره کرد و افزود: در این پویش از ۲ جنبه برای «حساس سازی» و «همراه سازی» مردم استفاده می‌شود که در جنبه نخست موضوع پیشگیری از ابتلاء به سرطان مطرح است و در مقوله دوم نیز موضوع تشخیص به موقع این بیماری مطرح است.

وی با بیان اینکه «سرطان سینه» شایع‌ترین سرطان در کشور است، اضافه کرد: خود مراقبتی و شناسایی به موقع نقشی کلیدی را در درمان این سرطان دارد و با چند اقدام ساده می‌توان از ابتلاء به آن جلوگیری کرد.

 

یلالی ادامه داد: در پویش ملی سرطان به دنبال آن هستیم که در این نگرش که «سرطان مساوی با مرگ است» تجدیدنظر ایجاد کنیم، با وجود پیشرفت‌های علمی، تشخیص به موقع در درمان هر سرطانی به شدت تأثیرگذار است.

وی با اشاره به این مهم که برای پیشگیری از سرطان باید همه دست در دست هم بدهیم، عنوان کرد: هدف کلی این پویش ملی کاهش بروز مرگ‌ومیر ناشی از سرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آن است.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان تصریح کرد: گروه‌های هدف اصلی این پویش، مردم به ویژه نوجوانان و جوانان، بیماران و خانواده‌ها، مجریان خارج از حوزه سلامت و سیاست‌گذاران و مجریان حوزه سلامت هستند.

یلالی، شعار اصلی پویش امسال را «با خود مراقبتی و امید سرطان قابل پیشگیری و درمان است،» تعریف کرد و عنوان کرد: برنامه‌های تبلیغی و حمایت‌طلبی، برنامه‌های آموزشی مردمی، برنامه‌های مرتبط با جلب مشارکت سیاست‌گذاران، اطلاع‎‌رسانی در خصوص فعالیت‌های وزارت بهداشت و برگزاری مراسم هفته سرطان؛ مهم‌ترین اقدامات این پویش هستند که تا روز هفتم بهمن‌ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

در جلسه یاد شده علاوه بر متولیان برگزاری این پویش در دانشکده علوم پزشکی آبادان، نمایندگانی از ارگان‌هایی همچون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری، شرکت پالایش نفت آبادان، پتروشیمی این شهرستان، نیروگاه برق و اداره ورزش و جوانان آبادان حضور داشتند.

نوشتن دیدگاه