همسر شهید صفری از محل شهادت همسرش در بهمنشیر آبادان دیدار می‌کند

عضو گروه فداییان اسلام و نیروهای داوطلب مردمی در آغاز جنگ تحمیلی درباره شهادت محمد صفری که پس از حدود ۴۰ سال مزارش شناسایی شد گفت:‌ در حمله ای به مواضع نیروهای بعث عراق شهید صفری و تنی چند از شهدای دیگر پیکرهایشان پس از پاتک تانک های عراق در دشت شمال رودخانه بهمنشیر در آبادان جا ماند.

رزمنده و جانباز قاسم صادقی از گروه فداییان اسلام و جنگهای نامنظم که نیروهای داوطلب مردمی را در ابتدای جنگ تحمیلی در جبهه آبادان و خرمشهر ساماندهی می کرد و در کنار شهید مصطفی چمران و سردار شهید سید مجتبی هاشمی در دفاع از اسلام و ایران نقش آفرین بود درباره شناسایی شهید محمد صفری سه شنبه شب گفت: شهید صفری هم از نیروهای منقضی خدمت سال ۵۶ بود که چون آموزش نظامی دیده بود در آغاز جنگ به گروه فداییان اسلام ملحق شد.

 

زیارت مزار شهید از سوی همسر بعد از قریب به ۴۰ سال

همسر شهید محمد صفری که پس از قریب به ۴۰ سال بی‌خبری از شوهر شهیدش، به همت خانواده شهید همجوار مزار همسرش و یکی از همرزمان این شهید، مزار همسر خود را پیدا کرده، روز گذشته از رشت به تهران آمد و بر سر مزار همسر شهیدش حاضر شد.

همسر این شهید که در طول این سال‌ها گمان می‌کرد «محمد صفری» مفقودالاثر شده است، بعد از سال‌ها انتظار برای اولین‌بار مزار شوهر شهیدش را زیارت کرد.

پیکر مطهر شهید محمد صفری که در سال ۱۳۶۰ به شهادت رسید، در قطعه ۲۴ بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شده بود.

 

شهادت محمد صفری در شمال رودخانه بهمنشیر

صادقی در ادامه گفت: یک تیم از گروه فداییان اسلام از جمله شهید صفری در تاریخ ۱۷ آذر سال ۵۹ به فرماندهی شهید شاهرخ ضرغام در شمال رودخانه بهمنشیر حمله ای شبانه برای پاکسازی منطقه علیه نیروهای بعثی انجام دادند که این عملیات به صبح کشید و دشمن با تمام قوا وارد منطقه شد و با تانک هجوم آورد و رزمندگان ایرانی را با گلوله تانک هدف قرار می داد.

در این حمله شاهرخ و جمعی از رزمندگان و نیروهای داوطلب مردمی شهید شدند و بسیاری زخمی شدند که یک سری از شهدا جا ماندند.

 

اولین تفحص شهدا

این جانباز تصریح کرد :‌ مدتها پس از متواری شدن بنی صدر و هماهنگی میان رزمندگان ارتش و سپاه و حملات نیرویی هوایی ارتش در عملیاتی در دشت ذوالفقاری پیشروی کردیم و با عقب راندن دشمن در پشت خاکریزهای دشمن اولین تفحص شهدا در تیر ماه سال ۱۳۶۰ توسط من و همرزمان انجام گرفت و تعدادی از شهدای مفقود را تفحص کرده و پیکرهای آنها را به عقب بردیم.

وی افزود: در تاریخ ششم تیر ماه ۱۳۶۰ تعدادی از شهدا را در قطعه ۲۴ بهشت زهرا (س) تهران دفن کردیم و بنا به گفته خانواده شهدای همجوار از جمله شهید ربانی زاده که گفتند سالها دو تا از قبور مطهر شهدا فاتحه خوان نداشتند ما بررسی کردیم که یکی از این شهدا به نام محمد صفری خانواده اش تا کنون به سر مزارش نیامده اند.

 

شهیدی در گیلان با نام صفری

صادقی گفت:‌ در تاریخ ۱۹ آبان سال جاری با مراجعه به بنیاد شهید و بررسی اسامی شهدایی با نام صفری متوجه شدیم که یک شهید مفقود الجسد در استان گیلان و شهر رشت با این نام وجود دارد که در سیستم هم ثبت شده در تاریخ ۱۹ آذر سال ۵۹ در جبهه آبادان شهید شده و من با خانواده ایشان تماس گرفتم و موضوع را گفتم و با شناسایی شهید و خانواده روز گذشته به مزار شهید رفتیم و خانواده شهید پس از ۳۹ سال به دیدار شهیدشان آمدند.

عضو گروه فداییان اسلام در پایان گفت:‌ از همسر و خانواده شهید دعوت کردیم که فردا چهارشنبه به آبادان بیایند تا آنها را به محل شهادت محمد صفری راهنمایی کنیم و الان هم منتظر آنان هستیم.

نوشتن دیدگاه