اعزام زائران عتبات عالیات از مرزهای چذابه و شلمچه متوقف شد

مدیرکل سیاسی، انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان گفت: عزیمت انفرادی و کاروانی زائران عتبات عالیات از مرزهای چذابه و شلمچه از روز پنجشنبه به دلیل ادامه ناآرامی‌ها در شهرهای مقدس عراق و ملاحظات امنیتی به طور کامل متوقف شد.

رضا نجاتی پنجشنبه شب افزود: دور جدید ناآرامی‌های سیاسی و تحرکات خشونت‌بار در شهرهای عراق به خصوص شهرهای کربلای معلا و نجف اشرف آغاز شده است لذا برای حفظ جان زائران از اعزام به عتبات عالیات از مرزهای زمینی و دریایی خوزستان به عراق جلوگیری می‌شود.

عزیمت انفرادی و کاروان های زیارتی عتبات عالیات از مرزهای چذابه و شلمچه از دوم آذر ماه امسال با فروکش کردن ناآرامی‌های سیاسی در عراق از سرگرفته‌ شد ولی با شروع دور جدید خشونت‌های سیاسی در این کشور عزیمت زائران دوباره متوقف شد.

در ۴۵ روز اخیر این دومین بار است که مرزهای چذابه و شلمچه به دلیل ناآرامی‌های سیاسی در عراق بر روی زائران ایرانی بسته می‌شود.

 

مدیرکل سیاسی انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان افزود: تجار ایرانی به صورت محدود با رعایت مسایل امنیتی می‌توانند به عراق سفری محدود داشته باشند البته توصیه ما این است که در زمان حاضر هیچ شهروند ایرانی به عراق سفر نکند.

نجاتی گفت: در صورت فروکش کردن ناآرامی‌های سیاسی و اجتماعی در عراق، درخصوص ازسرگیری عزیمت زائران ایرانی به عراق تصمیم‌گیری می‌شود.

وی از کاروان‌های زیارتی خواست به هیچ وجه برای سفر به شهرهای مقدس عراق به مرزهای شلمچه و چذابه مراجعه‌ نکنند.

مدیرکل سیاسی انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان افزود: با وجود ممنوعیت سفر اتباع و زائران ایرانی به عراق، گردشگران و زائران عراقی می‌توانند بدون روادید از مرزهای شلمچه و چذابه وارد کشور شوند.

نجاتی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران تاکنون هیچ گونه محدودیت و ممنوعیتی برای سفر برادران و خواهران عراقی به کشورمان ایجاد نکرده‌ است.

جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به حسن نیت مسئولان ارشد عراقی برای سفر بدون روادید زائران اربعین به عراق به مدت ۲ ماه، اجازه داد اتباع عراقی از دوم آبان‌ماه امسال به مدت ۲ ماه بدون روادید به ایران سفر کنند.

وزارت امور خارجه کشورمان نیز از هموطنان و عموم زائران عتبات عالیات خواسته بود سفرهای خود را تا بهبود شرایط امنیتی در عراق به تعویق‌ بیندازند.

نجاتی افزود: با وجود بستن مرزهای زمینی و دریایی خوزستان بر روی زائران ایرانی ولی صادرات کالا به عراق بدون مشکل خاصی ادامه دارد.

بر اساس اعلام گمرکات خوزستان، در سال جاری میزان صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق از پایانه‌های تجاری چذابه، شلمچه و مرز دریایی خرمشهر از یک میلیارد دلار عبور کرد. اربعین امسال بیش از ۱.۲ میلیون زائر از مرزهای چذابه و شلمچه به شهرهای مقدس عراق مشرف شدند.

نوشتن دیدگاه