تندیس قهرمانان گمنام در آبادان اهدا شد

تندیس قهرمانان گمنام به مناسبت سالگرد حماسه کوی ذوالفقاری آبادان به دو تن از قهرمانان گمنام و مردمی شهرستان آبادان اهدا شد.

تندیس‌های امسال قهرمانان گمنام به خانواده مرحوم منوچهر سالیا سرمربی اسبق تیم فوتبال صنعت نفت آبادان و جانباز مردمی جنگ حسین ضرغامی تقدیم شد.

تندیس اول طی مراسمی کاملا غافلگیرکننده به جانباز حسین ضرغامی ( پدر خط اروند ) در زمان جنگ اهدا گردید که با کمک برادر شهید خود محمدرضا و دو برادر جانبازش و با گردآوری بچه‌های محله‌های ساحل اروندرود به مدت پنج سال جبهه شهری آبادان را با ابداع تاکتیک‌های هوشمندانه و با کمترین امکانات نظامی و پشتیبانی‌های تدارکاتی در مقابل دشمن بعثی به دژی نفوذناپذیر برای همیشه مبدل ساخت.

در این مراسم غافلگیرکننده که با حضور یاران رزمنده و خانواده وی پس از سی و اندی سال از جنگ در کنار مقر اسکله هشت خط اروند صورت گرفت، تندیس شهید دریاقلی سورانی توسط جناب ملاصالح قاری آزاده سرفراز ماجرای بیست‌وسه نفر به جانباز حسین ضرغامی و همسر همراهش در زمان جنگ اهدا گردید.

 

در مراسم دوم با حضور عده‌ای از رزمندگان و نیز پیشکسوتان فوتبال آبادان در منزل خواهری مرحوم منوچهر سالیا سرمربی تیم فوتبال صنعت نفت (در زمان جنگ و پس از جنگ) صورت گرفت.

در این مراسم به پاس تشکر از یک عمر مجاهدت مردی که بدون تفنگ در پشت جبهه سعی در غنای فرهنگی و ورزشی و جلوگیری از کج‌روی جوانان جنگ‌زده داشت، تندیس شهید دریاقلی سورانی توسط عباس سورانی داماد شهید دریاقلی و رئیس فعلی کانون هواداران این تیم به خانواده مرحوم منوچهر سالیا تقدیم گردید.

در این مراسم پیشکسوتانی از فوتبال آبادان همچون عبدالواحه بزمه ، نصرالله بم زاده ، عبدالعلی بیت سیاح ،مهدی غفاری ، جمشید بشاگردی ، رضا کاملی و نیز وحید سلاماتی حضور داشتند که به ذکر خاطراتی جالب از مرحوم منوچهر سالیا از زمان تیم داری در زمان جنگ پرداختند.

این تندیس که به صورت نمادین از مجسمه شهید دریاقلی سورانی ساخته شده، در سال اول به تیمسار امیر کهتری، در سال دوم به خانواده مرحوم حجت‌الاسلام جمی، در سال سوم به خانواده شهید صادق دشتی، در سال چهارم به خانواده دوچرخه‌سوار جانباز پاراالمپیک مرحوم بهمن گلبارنژاد، در سال پنجم به حاج عبدالکریم حجازی و در سال ششم به جانباز علی صیادی اهدا گردیده است.

هرسال در طی مراسمی کاملا خودجوش و مردمی در شهرستان آبادان به پاس یادبود حرکت تاریخی شهید دریاقلی سورانی در نجات شهر آبادان با اعلام به موقع ورود دشمن بعثی به کوی ذوالفقاری در نهم آبان سال 1359، تندیس نمادین این مرد بزرگ به قهرمانان گمنام و مردمی از شهر آبادان و یا کشور که تاکنون به جامعه معرفی نشده‌اند، اهدا می‌گردد.

نوشتن دیدگاه