پیش‌بینی افزایش شعبه‌های اخذ رای در خوزستان تا ۳۰ درصد

رئیس ستاد انتخابات خوزستان گفت: افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی شعبه‌های اخذ رای در استان برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی شده است.

علی‌حسین حسین‌زاده چهارشنبه در نشست ستاد انتخابات خوزستان با حضور استاندار و رئیسان کمیته ها، اظهار داشت: با توجه به رشد جمعیت و شاخص های دیگر، در انتخابات پیش رو افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی صندوق های اخذ رای و به تبع آن سایر امکانات پیش بینی می‌شود.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان افزود: میزان افزایش بعد از تایید و تصویب وزارت کشور اعمال می شود.

حسین‌زاده با اشاره به گزارش های رئیسان کمیته های زیرساخت، پیشتیبانی و بازرسی اضافه کرد: بر اساس گزارش های میدانی، برای تامین نیازهای فرمانداری ها و مشارکت دستگاه ها تصمیم گیری می شود.

وی با تاکید بر ارتباط بیشتر با هیات نظارت بر انتخابات و شورای نگهبان گفت: تمام تلاش ستاد انتخابات این است که با همکاری سایر عوامل، اهداف انتخابات که مشارکت بیشتر مردم و برگزاری انتخابات سالم است، محقق شود.

حسین‌زاده با اشاره به برگزاری آیین پیاده روی اربعین حسینی در خوزستان، اظهار داشت: درگیر شدن همه دستگاه های استان با برگزاری این سوگواره که هزاران نفر از آن استقبال کرده اند، باعث شد که نشست های ستاد انتخابات کمی با تاخیر برگزار شود.

وی گفت: با توجه به اینکه پیش بینی ها احتمال افزایش بارندگی در اسفند ماه (زمان برگزاری انتخابات) را نشان می دهد، زیرساخت ها از هم اکنون باید برای این شرایط مهیا شود.

 

افزایش ۱۰۴ شعبه اخذ رای

جانشین رئیس ستاد انتخابات خوزستان همچنین در این نشست، تعداد شعبه های اخذ رای در انتخابات گذشته استان را ۲ هزار و ۹۹۶ شعبه عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود شعبه های اخذ رای در استان در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به ۱۰۴ شعبه افزایش یابد.

حبیب‌الله فضل‌الله‌پور افزود: بر اساس اعلام وزارت کشور هر حوزه انتخابیه به تناسب رشد جمعیت می تواند تا ۳.۸ درصد شعبه های اخذ رای را بیشتر کند.

به گفته وی سطح شعبه های اخذ رای نیز از یک تا ۵ برنامه ریزی شده که همه فرمانداران لازم است نسبت به آمایش و تعدیل شعبه ها اقدام کنند.

وی با اشاره به مجوز وزارت کشور برای افزایش تعرفه های اخذ رای به تناسب تراکم و فراوانی جمعیت، اضافه کرد: طبق توافق با وزارت کشور در شعب حوزه های انتخابیه ای که یک نماینده دارند ۲۰ درصد و در حوزه های انتخابیه ای که سه نماینده دارند، ۱۰ درصد به تعرفه های اخذ رای افزایش می یابد.

فضل‌الله‌پور اظهار داشت: آموزش هایی برای عوامل اجرایی انتخابات برنامه ریزی شده که از آبان برگزاری آنها آغاز می شود.

 

شرایط سخت مالی خوزستان

رئیس کمیته مالی و پشتیبانی ستاد انتخابات خوزستان نیز در این نشست خواستار اختصاص اعتبار به این کمیته برای تامین امکانات مورد نیاز هیات های اجرایی شد و گفت: این استان از لحاظ مالی در شرایط سختی است و برای تامین هزینه های موردنیاز انتخابات با مشکلاتی روبه روست.

کیامرث حاجی‌زاده افزود: خوزستان در سه سال گذشته شرایط متفاوت از کشور را تجربه کرده و همه نیرو و اعتبار استان و دستگاه های اجرایی صرف مقابله با بحران ها به ویژه سیلاب اخیر شده بنابراین در تنگنای شدید مالی و تجهیزاتی قرار دارد.

به گفته وی شرایط مالی استانداری به گونه ای است که به سختی از عهده پرداخت اضافه کار کارکنان برمی آید و خریدها ممنوع شده است.

وی تصریح کرد: برای برگزاری آیین پیاده روی اربعین و انتخابات هیچ اعتباری به خوزستان اختصاص نیافته است. رئیس کمیته بازرسی ستاد انتخابات خوزستان در ادامه این نشست گفت: اعضای هیات های بازرسی در شهرستان ها انتخاب شده اند.

شهاب رزمی با تاکید بر رعایت بی طرفی در برگزاری انتخابات افزود: اعضای هیات های بازرسی از میان افراد بی طرف که وابستگی جناحی و سیاسی ندارند، انتخاب شده اند.

دوم اسفند سال ۱۳۹۸، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، برگزار خواهد شد.

نوشتن دیدگاه