ضرورت استفاده از «تاکسی لندن» در منطقه آزاد اروند

ناوگان حمل و نقل آبادان و خرمشهر باید در راستای توسعه سریع صنعت گردشگری در این شهرها، به خودروهای ویژه گردشگری و بین‌المللی تجهیز شود.

کشورهای جهان به این واقعیت دست یافته‌اند که توجه ویژه به صنعت گردشگری و تلاش برای توسعه این صنعت باعث کسب درآمدهای هنگفتی خواهد شد.

صنعت گردشگری امروز به عنوان یکی از مهمترین و پردرآمدترین منابع کشورهای دنیا تلقی می‌شود و توسعه این صنعت در کشور می‌تواند جایگزینی مناسب بر درآمدهای نفتی باشد. سیستم حمل و نقل یکی از عمده‌ترین عناصر تشکیل دهنده صنعت گردشگری است که بخش عمده‌ای از هزینه‌های گردشگران را به خود اختصاص می‌دهد.

بدون شک همه دست‌اندرکاران و برنامه‌ریزان می‌دانند که پایه و اساس گردشگری همان حمل و نقل است. توسعه و گسترش صنعت توریسم وابسته به توسعه امکانات حمل و نقل است و در واقع فراهم بودن امکانات حمل و نقل مناسب، مطمئن، راحت، سریع و ارزان پیش شرط توسعه گردشگری است.

یکی از نکاتی که برای گردشگران حائز اهمیت است، نوع سیستم حمل و نقل درون شهری است و به طور کلی می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که چنانچه سیستم حمل و نقل یک شهر دارای کیفیت مناسب باشد و فرد گردشگر راحت‌تر باشد او زمان بیشتری را صرف بازدید از اماکن گردشگری می‌کند.

در واقع عامل اصلی پیشرفت و فراگیر شدن گردشگری، صنعت حمل و نقل بوده بنابر این توجه به نقش حمل ونقل در این صنعت مهمترین گام برای برنامه‌ریزی به منظور توسعه گردشگری در کشورها است.

 

دبی یکی از مقاصد سفر گردشگران

یکی از شهرهای جهان که شرایط آب و هوایی نزدیکی به آبادان دارد و همچنین گردشگرپذیر بوده، شهر دبی در کشور امارات متحده عربی است. دبی در حال حاضر چهارمین مقصد توریستی معروف دنیا است.

در سال 2015 گزارش شد که 14.2 میلیون گردشگر از دبی بازدید کرده‌اند. این میزان نسبت به سال 2014 ده درصد افزایش داشته است.

هندی‌ها با 1.6 میلیون گردشگر در سال در صدر جدول بازدیدکنندگان از دبی قرار دارند.

دبی قصد دارد تا سال 2020 تعداد گردشگران خود را به 20 میلیون نفر در سال برساند، اما بدون شک مسئولان دبی بدون برنامه‌ریزی برای سیستم حمل و نقل شهری نمی‌توانند به این حجم از گردشگر دست یابند.

 

حمل و نقل شهری در دبی

بیش از دو دهه است که دبی توانسته ضمن استفاده از خودروهای مناسب در ناوگان حمل و نقل شهری خود به سمت هوشمندسازی نیز پیش برود.

در حال حاضر تاکسی‌های دبی دارای تجهیزات کامل مانند تاکسی‌متر و «GPS» هستند و مسافر می‌تواند در تمام طول مسیر از روند حرکت خودرو بر روی نقشه آنلاین و همچنین میزان هزینه اطلاع یابد اما مسئولان دبی پا را فراتر گذاشتند و به دنبال تکنولوژی‌های روز دنیا رفتند تا حتی یک ثانیه نیز از رقبای گردشگری خود غافل نمانند و همیشه سایر رقبا به دنبال سبقت از آنها باشند.

 

آزمایش نخستین تاکسی پرنده در دبی

پس از ماه‌ها تحقیق و توسعه، نخستین تاکسی پرنده خودران جهان به نام ولوکوپتر (Volocopter) در شهر دبی با موفقیت آزمایش شد و این ناوگان به زودی آغاز به کار خواهد کرد.

این پرنده‌ تمام الکتریکی 18 روتور برای نخستین بار در سراسر جهان بود که طی روزهای گذشته در شهر دبی به مرحله‌ عملیاتی رسید تا تنها چند گام دیگر تا راه اندازی نخستین ناوگان تاکسی‌های پرنده خودران باقی مانده باشد.

 

حمل و نقل شهری در آبادان و خرمشهر

آبادان و خرمشهر یک از شهرهای مهم گردشگری در استان خوزستان و ایران هستند. عیدنوروز و همچنین ایام محرم بیشترین حجم گردشگران در این شهر حضور می‌یابند و همچنین در پایان هر هفته منطقه آزاد اروند پذیرای مهمانان درون استانی زیادی است.

سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی زیادی نیز در اقصی نقاط دنیا به صورت معمول به این شهرها مراجعه می‌کنند که بیشتر آنها از طریق فرودگاه وارد این شهرها می‌شوند و در گام اول برای رفتن به مراکز اقامتی از تاکسی‌های فرودگاه استفاده می‌کنند که این موضوع اولین گام برای توجه به موضوع حمل و نقل شهری در توسعه صنعت گردشگری و اقتصاد منطقه است.

اغلب فعالان اقتصادی بر این باورند که سرمایه‌گذاران باسابقه معمولا اطلاعات خود را از راننده‌های تاکسی کسب می‌کنند؛ زیرا رانندگان تاکسی، شرکت و یا منافع تجاری‌ای از ورود آن گردشگر ندارند پس همین امر سبب آن می‌شود که هرگونه اطلاعات جامع شهری را در اختیار آن فرد گردشگر و یا سرمایه‌گذار قرار دهند، اما رانندگان فعلی خطوط حمل و نقل شهری آبادان تا چه اندازه با معیارهای گردشگری آشنا هستند و آیا سازمان‌های متولی برای این موضوع برنامه‌ریزی کرده‌اند؟

 

برنامه‌ریزی برای رانندگان تاکسی‌های شهری

در حال حاضر در اغلب شهرهای مهم گردشگری در جهان رانندگان لباس‌های فرم مخصوص دارند و به صورت مرتب برای آنها کارگاه و همایش آموزشی برگزار می‌شود تا نحوه صحیح برخورد با مسافران را آموزش ببینند.

در حال حاضر در ساعات شب، بسیاری از خودروهای تاکسی آبادان، تاکسی بودنشان قابل مشاهده نیست و مسافران فقط هنگامی که به آنها نزدیک می‌شوند می‌توانند این موضوع را تشخیص دهند؛ زیرا متاسفانه بسیاری از تاکسی‌های آبادان تابلوهای سقفی ندارند و باید مسئولان تاکسیرانی آبادان برای رفع این مشکل اقدام کنند.

سازمان‌های حمل و نقل شهری طی سال‌های گذشته اقداماتی را در راستای ساماندهی و تجهیز ناوگان درون شهری انجام دادند و طرح تبدیل تاکسی‌های پیشین به تاکسی‌های اروندی را دستور کار قرار دادند، اما با استقبال بالایی از سوی رانندگان این منطقه رو به رو نشد.

به طور حتم وقتی قرار است طرحی اجرا شود می‌بایست از میزان توانمندی مالی افراد مجری طرح که همان رانندگان هستند نیازسنجی شود تا طرح با شکست رو به رو نشود.

 

ضرورت استفاده از تاکسی لندن در ناوگان شهری منطقه آزاد اروند

اگر قرار است تاکسی‌های آبادان و خرمشهر ارتقاء یابد باید طرح‌های مناسبی برای آن اجرا شود؛ باید طرح‌های پیش‌بینی شده برای آن به صورت اصولی و کارشناسی بررسی و اجرا شود که یکی از طرح‌های قابل اجرا، طرح «black taxi» یا همان تاکسی لندن است.

زیبایی ظاهری خاص، فضای آرامش بخش، آسایش و استفاده راحت افراد داری ویلچر فقط بخشی از امکانات تاکسی لندن است.

این تاکسی‌ها دارای امکانات پیشرفته همچون تاکسی‌متر و «GPS» نیز هستند.

امکانات و تجهیزات تاکسی لندن می‌تواند بخشی از انتظارات مردم آبادان که سال‌ها درخواست استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی با کیفیت را داشتند، محقق کند و مسئولان این شهر نیز بر این باورند که طرح تاکسی لندن باید هرچه سریعتر اجرا شود.

 

لزوم ارائه خدمات بین‌المللی به گردشگران

سجاد پاک‌ گهر، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر اظهار کرد: در یک منطقه‌ای هستیم که به لحاظ مفهوم و جایگاه می‌توانیم بگوییم یک منطقه بین‌المللی است و به طور حتم خدماتی که به گردشگران در کلیه زمینه‌ها مانند هتلداری، مراکز اقاماتی و حمل و نقل ارائه می‌شود باید متناسب با استانداردهای روز دنیا باشد.

وی ادامه داد: چنانچه بتوانیم در سیستم حمل و نقل در منطقه آزاد اروند یک تغییر ویژه‌ای را ایجاد کنیم، قطعا در نگاه گردشگرانی که وارد منطقه می‌شوند تاثیر مثبتی خواهد داشت و در جذب گردشگر نیز می‌تواند نقش به سزایی داشته باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر با اشاره به لزوم استفاده از تاکسی لندن، عنوان کرد: استفاده از تاکسی لندن در فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله جمی آبادان در نگاه اول وقتی گردشگران وارد این شهر می‌شوند می‌توانند بسیار حائز توجه و تاثیرگذار باشند.

پاک‌ گهر بیان کرد: پیشنهاد می‌کنم حتی هتل‌های این منطقه نیز دو دستگاه از این تاکسی‌ها را تهیه کنند و برای مهمانان خاص و گردشگرانی که از نقاط مختلف دنیا به این منطقه سفر می‌کنند، استفاده کنند.

وی اغلب گردشگران آبادان و خرمشهر را بین‌المللی برشمرد و توضیح داد: باید خدماتی که به این گردشگران ارائه می‌دهیم بین‌المللی باشد.

اگر خواهان این هستیم در این منطقه جهشی از منظر توسعه ورود گردشگران به منطقه تحقق یابد، باید نگاه ویژه‌ای به ناوگان حمل و نقل عمومی داشته باشیم.

 

تاکسی لندن موتور محرکه گردشگری آبادان و خرمشهر است

خلیل جنامی، رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر آبادان نیز اظهار کرد: ساختار حمل و نقل و دسترسی راحت و با کیفیت بالا برای گردشگران یکی از مهمترین ملزومات توسعه هر منطقه گردشگری است.

وی با بیان اینکه در اغلب مناطق توسعه یافته گردشگری دنیا شبکه حمل و نقل با کیفیت و مطلوب و مناسب وجود دارد، ادامه داد: تردیدی نیست که رشد صنعت گردشگری مدیون توسعه سیستم حمل و نقل است؛ امروزه یکی از معیارهای سنجش سطح توسعه یافتگی هر سرزمینی، نظام حمل و نقل آن سرزمین است.

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر آبادان با تاکید بر اینکه گسترش گردشگری بدون توجه به زیرساخت‌های مورد نیاز این صنعت امکانپذیر نیست، عنوان کرد: برنامه‌ریزان و دست‌اندرکاران صنعت جهانگردی بیشتر سعی و تلاش خود را در راستای توسعه زیرساخت‌های گردشگردی و شاخص‌ترین آنها یعنی صنعت حمل و نقل درون شهری صرف می‌کنند.

جنامی در ادامه سخنان خود استفاده از ظرفیت‌های گردشگری آبادان و خرمشهر را مهم قلمداد کرد و گفت: استفاده از «black taxi» و یا همان تاکسی لندن، موتور محرکه صنعت گردشگری آبادان و خرمشهر است و برنامه‌ریزی و اجرای این طرح مهم را با جدیت پیگیری می‌کنم.

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر آبادان با بیان اینکه نوع حمل و نقل در مناطق آزاد باید با مناطق دیگر یا در واقع همان سرزمین اصلی دارای تفاوت عمده باشد، عنوان کرد: به طور حتم باید بخش خصوصی توانمند و متخصص برای اجرای طرح تاکسی لندن اقدام کند تا به شکل مطلوبی اجرا شود.

 

گزارش: محمود نواصر

دیدگاه‌ها  

+2 #1 حسین نظری 1398-07-16 17:36
پروژه شهرک تجاری رفاهی تفریحی اوپاتان در منطقه تانکفارم با پاساژهای بزرگ. هتلهای 5 ستاره . شهربازی پیشرفته پارک های ابی زیبا . بهینه سازی معابر مناطق شطیط و ذولفقاری و امیراباد و . از همه مهمتر استقرار گمرک در گیتهای ورودی منطقه. همه پروژه ها به اتمام رسید. فقط تاکسی لندن کم داریم.
دست شما درد نکنه که این قدر به فکر منطقه ازاد ( البته در حد حرف) اروند هستید
اقا یه پیشنهادی هم ما داریم. اگه امکان داره ه چند تا زیر گذر و روگذر جدید بسازید اون قبلی ها که ساختید جواب نمی ده.
راستی یه اتوبان ساحلی هم کنار رودخانه ها بسازید که از سطح رود خونه بالاتر باشه هم قشنگه هم یه دژ در برابر سیل و یه وقتی هم اگه خدایی نکرده زبونم لال جنگ شد به عنوان خاکریز ازش استفاده می کنیم. چی دارم می گم زبونم لال خدا نکنه . یه بار جنگ شد شهرمون 60 سال عقب افتاد ۳۰ سال از جنگ گذشته هنوز بهمون می گن جنگ زده ها ی بدبخت.
انگار نه انگار که ما از این مملکت دفاع کردیم. تازه بدهکارم هستیم.اصلا تقصیر ما بود که این صدام یزید کافر حمله کرد. دست همه درد نکنه که این قدر به این دو شهر مظلوم رسیدگی می کنن. دستتون درد نکنه که همیشه لقب محروم و مظلوم به شهرای ما می دید ممنونیم اقا ممنون.
+1 #2 باز مانده سینما رکس 1398-07-17 20:13
شما ها تا صد سال دیگه هم انگشت کوچیکه دبی نمی شوید
0 #3 فرىاد حقيقت 1398-07-21 01:35
آبادان و خرمشهر نه هواي خوبي داره نه آب سالم و نه امكانات خوب فقط مسئولين بي لياقت داره و البته مردم خوب و نجيب داره ! شما اول يك جايي براي تفريح مردم اين منطقه نشان بده تا توريست خارجي هم بياد استفاده كنه ( البته به جز مركز تفريحي بين المللي سيد عباس و بازار ماهي فروشها)

نوشتن دیدگاه