اندازه‌گیری فشار خون ۱۲۲۰ نفر در مساجد آبادان

سرپرست کانون بسیج جامعه پزشکی آبادان از اندازه‌گیری فشار خون یک‌هزار و ۲۲۰ نفر در قالب طرح بسیج ملی فشار خون در مساجد این شهرستان خبر داد.

مهدی قنادزاده اظهار کرد: فشار خون این تعداد از افراد در ۳۲ مسجد، یک فاطمیه و یک موسسه خیریه اندازه‌گیری شده است.

وی گفت: در این طرح ۲۸ نیروی داوطلب شامل ۱۴ زن و ۱۴ مرد در قالب هفت تیم چهار نفره برای کنترل فشار خون همشهریان آبادانی اقدام کردند.

قناد زاده با اشاره به اینکه این خدمات‌رسانی تا پایان طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در مساجد این شهرستان ادامه دارد، افزود: در کنار مساجد، ۲۰۰ ایستگاه ثابت در مراکز خدمات جامع سلامت پایگاه‌های سلامت شهری و خانه‌های بهداشت و همچنین ۱۰۰ ایستگاه سیار و موقت در بیمارستان‎ها، کلینیک‌ها، مطب پزشکان، داروخانه‌ها و اماکن پرتردد، فشار خون گروه هدف را کنترل می‌کنند.

از ابتدای سال‌جاری و در راستای طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر، بسیج ملی کنترل فشار خون مطرح شد که این طرح از ۱۷ خردادماه تا ۱۵ تیر ماه جاری برای افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی در سراسر کشور اجرا می‌شود.

۴۰ درصد از بیماران فشار خونی از بالا بودن فشار خون اطلاع ندارند و چهار عامل، تحرک ناکافی، تغذیه نامناسب (به ویژه مصرف بالای نمک) و مصرف دخانیات و الکل از عوامل اصلی ابتلاء به این بیماری هستند.

نوشتن دیدگاه