زمانی: مناطق آزاد ظرفیتی برای کمک به رونق اقتصادی کشور در شرایط تحریم می باشند

مدیر عامل منطقه آزاد اروند مناطق آزاد کشور را یکی از نقاط مهم در رونق اقتصادی کشور بیان کرد و گفت: مناطق آزاد کشور به خصوص منطقه آزاد اروند ظرفیتی برای کمک به رونق اقتصادی کشور در شرایط تحریم می باشند.

اسماعیل زمانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، کشور عراق را فرصتی مناسب برای گسترش مبادلات مرزی و تجاری با منطقه آزاد اروند دانست و گفت: منطقه آزاد اروند به لحاظ همجواری با کشورهای منطقه و در موقعیت مرزی جنوب غرب کشور ظرفیت مناسبی برای توسعه تجارت و تبادلات مرزی به خصوص کشور عراق را دارد.

وی با بیان اینکه مسئولان کشور توجه خاصی به این موضوع دارند، گفت: ظرفیت همسایگی با کشورهای منطقه به خصوص کشور عراق برای ما تعیین کننده است و بازار عراق بهترین بازار برای ما است.

مدیر عامل منطقه آزاد اروند با اشاره به تردد اتباع عراقی به منطقه آزاد اروند گفت: بر اساس توافق به عمل آمده در سفر اواخر پارسال رئیس جمهوری به کشور عراق و رایگان شدن روادید سفر به هر دو کشور این اقدام گسترش مبادلات به ویژه در زمینه سفرهای گردشگری به منطقه آزاد اروند را به دنبال خواهد داشت.

 

زمانی افزود: با ورود اتباع عراقی به منطقه آزاد اروند شاهد رونق اقتصادی در بازارهای آبادان و خرمشهر خواهیم بود. وی در ادامه گفت: شرکت‌های گردشگری در منطقه آزاد اروند تشکیل شده و هر تبعه عراقی که وارد این منطقه می‌شود به واسطه این شرکت‌ها خدمات دریافت می‌کند.

وی صدور روادید به صورت یک روزه و یا هفتگی برای مردم بصره را از مشکلات عمده اتباع عراقی بیان کرد و گفت: با توجه به اینکه مردم بصره هفته‌ای ۲ یا سه بار برای خرید و یا درمان به شهرهای آبادان و خرمشهر در منطقه آزاد اروند سفر می‌کنند برگه‌های گذرنامه آنها بعد از هر رفت و آمد باید مهر شود و برای رفع این مشکل با کنسولگری ایران در بصره مذاکره شده و قرار بر این شد که روادید برای ساکنان بصره به صورت سه ماهه و یا ۶ ماهه صادر شود.

مدیر عامل منطقه آزاد اروند همچنین در خصوص لایروبی اروندرود نیز گفت: بعد از سفر رئیس جمهوری به کشور عراق توافقاتی با طرف عراقی در رابطه با لایروبی اروند رود انجام شد و اولین جلسه کارگروه سی بی سی در بندر خرمشهر در ماه مبارک رمضان بین اعضای هیأت ایرانی و عراقی تشکیل شد و تعاملی بین این ۲ کشور در این زمینه آغاز شده است.

 

زمانی گفت: قرار بر این شد که منطقه آزاد اروند از طرف وزارت خارجه یکی از اعضای کمیته نظارت بر طرح لایروبی اروند رود باشد.

مدیر عامل منطقه آزاد اروند در ادامه با انتقاد از گمرک گفت: به رقم تکمیل شدن گیت های آبادان و خرمشهر و جاده امام صادق خرمشهر متأسفانه گمرک خیلی روحیه تعاملی ندارد و دلیل آن کمبود نیرو است این درحالی که ۷۰ تا ۸۰ نیروی خدماتی و پشتیبانی در گیت ها مستقر هستند ولی نیروهای کارمند گمرک باید در این گیت ها حضور یابند.

دیدگاه‌ها  

+1 #1 حسین نظری 1398-03-26 08:20
اقای زمانی عزیز اخه گمرک واسه چی توی گیت ها مستقر بشه آبادان خرمشهر ازادیش فرمالیته هستش وقتی ورود جنس از خارج ممنوعه قیمت جنسا هم بالاس کی میاد از منطقه جنس ببره.
اکثرا می رن گناوه که منطقه ازاد نیست اما همه نوع جنس ازاد از خارج وارد می شه در حقیقت منطقه ازاد قاچاق تجاری ایرانه

نوشتن دیدگاه

فروشگاه اینترنتی سیتی سنتر اروند