آثار ملی آبادان و خرمشهر کتاب شد

کتاب آثار ملی آبادان و خرمشهر نوشته نجلا درخشانی منتشر شد.

نجلا درخشانی، پژوهشگر در حوزه میراث فرهنگی و مؤلف کتاب در این خصوص اظهار داشت: میراث فرهنگی شامل آثار باقی‎مانده از گذشتگان است که نشانگر حرکت انسان در طول تاریخ است و با شناسایی آن زمینه‌ی شناخت هویت و مسیر حرکت فرهنگی میسر می‌شود و از این راه زمینه‌های عبرت برای انسان فراهم می‌آید. او گفت: میراث منقول، غیر منقول، ملموس و ناملموسی که امروزه به دست ما رسیده‎اند، بخشی از هویت و اصالت ما هستند که شناسنامه‌ی ایران و هر ایرانی تلقی می‌شود و ماندگاری آن مایه‌ی ماندگاری هویت ما است.

این پژوهشگر افزود: اگر امروزه فرهنگ و معماری ایران در جهان متاعی ارزشمند و پرطرفدار و چشم همگان را به خود خیره کرده است، قطعا حاصل ذوق و سلیقه‌ی معماران چیره‌دست این سرزمین بوده که با امید به ماندگاری بر روی خاک سرزمین‎مان برپا شده است.

وی تاکید کرد: بنابراین همه‌ی ارزش و اعتبار میراث کشورمان در گرو ماندگاری آن است، که رمز هر ماندگاری‌ای حفاظت و معرفی مداوم هر اثری و رساندن آن بهآیندگان می‌باشد. درخشانی یادآور شد: براین اساس در مجموعه‌ حاضر سعی شده است آثار غیرمنقول، ملموس و ناملموسی از منطقه‌ی آزاد اروند که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند، در حد توان معرفی و مستند شوند که امید می‎رود مورد استفاده‌ی علاقمندان به میراث فرهنگی و تاریخ معماری منطقه قرار گیرد.

به گفته این نویسنده: مجموعه حاضر شامل یک بخش کلیات و سه فصل است که در بخش کلیات تاریخچه ثبت آثار ملی توضیح داده شده و طبقه‎بندی آثار ملی منطقه ی آزاد اروند (آبادان و خرمشهر) برای اولین بار بر اساس کاربری انجام پذیرفته است.

او بیانکرد: در فصل اول به معرفی آثار ثبت ملی در شهرستان آبادان پرداخته شده است و فصل دوم به معرفی آثار ثبت ملی در شهرستان خرمشهر اختصاص دارد و در فصل سوم نیز مهمترین قوانین مربوط به بناهای تاریخی و ارزشمند معرفی شده‎اند.

مؤلف کتاب آثار ملی آبادان و خرمشهر خاطرنشان کرد: در آبادان و خرمشهر تعداد ۱۰۰ اثر ثبت ملی وجود دارد که برای اولین بار در این کتاب بر اساس نوع کاربری تقسیم‎بندی و سپس در هر محله به صورت مجزا این آثار جانمایی و هر کدام به صورت کامل معرفی شده‎اند.

وی اضافه کرد: علاقمندان جهت تهیه کتاب می‎توانند به مراکز پخش، کتابفروشی شهر کتاب ابادان، خیابان اروسیه، بین ولایت 14 و 15 و نیز کتابفروشی سعید، خیابان یک احمدآباد، روبروی مسجد امیرالمومنین مراجعه کنند.

نوشتن دیدگاه

فروشگاه اینترنتی سیتی سنتر اروند